2019 TYT Değerlendirmesi

Yazar: MUSTAFA Ç. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1158
2019 TYT Değerlendirmesi
2 019 yılı tyt sınavını sizler için eğitim uzmanımız değerlendirdi. Tyt sınavın da hangi derslerden kaç soru çıktığı ve puanlama sistemine katkısının ne olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) Saat 10.15'te başlayıp 12.30'da tamamlanan, 135 dakika süren ve 120 sorudan oluşan TYT'de adaylar, 40 Türkçe , 40 Matematik Testi, 20 Fen Bilimleri Ve 20 Sosyal Bilimler Testi soruları ile ter döktü.

Sınavda 150 üstü alan adaylar 2 yıllık programları tercih edebilecek, 150 üstü adaylar ise SAY, EA, SÖZ, DİL puanlarının hesaplanmasında TYT puanının %40 etkisi olacaktır.

Soruların niteliğine gelecek olursak, beklendiği üzere tüm testlerde 9. ve 10. Sınıf konularının ağırlığı dikkatlerden kaçmadı. Hem Sözel hem de Sayısal alanda adaylara, okuduğunu anlama, prosesini yapabilme, günlük hayatta ilişkilendirilmesi istenen temel bilgi ve düzeylerini yorumlama, bunları biçimlendirip ortaya koymaları istendi. Özellikle Matematik ve Türkçe testleri bu bağlamda çok daha belirleyici bir rol oynadı. Matematik soruları konuyu sadece anlamakla kalmayıp soruda doğru pozisyonlar alıp, iyi özümseyip, Temel Matematik becerilerini kullanmaya nitelikte olup, Türkçe soruları ise çeldiriciler arasındaki farklılıkların az olması adayları oldukça zorlayan nitelikteydi. Bu sebeple yeni değişen sınav sisteminde adaylar her test için ciddi bir zaman yarışı vermiştir. Bu da Zaman Yönetimi'nin önemini arttırmıştır.

Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerinde sorular çok netti ve adaylar bir süpriz ile karşılaşmadı.

Türkçe sorularının 28'i okuduğunu anlamaya yönelik olup, paragraf soruları özellikle zaman alması açısından adayları oldukça zorlamış olsa da, 2019 TYT'nin en belirleyici testi yine MATEMATİK olarak kayıtlara geçti.

2020 TYT ve AYT yolunda tüm adaylara yürekten başarılar diliyorum.

Matematik Öğretmeni - Mustafa Çiçek

Etiketler

Yazar

MUSTAFA Ç.

☞ Öncelikle, 2021- 2022 Eğitim yılında gösterdikleri yoğun ilgi için: VELİLERİME,Ve tabi ki bu süreçte, azim ve kararlılıkla çalışıp, sonucunda hakettikleri başarıları için ise:...

Benzer Yazılar
Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Öğrenciler sınav stresini nasıl azaltabilir. Nelere dikkat edilmelidir. Stresinizi azaltmanın tüm yolları. Sınavlarda başarılı olmak için sınav stresi ile nasıl başa çıkılır.

YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı üniversite giriş sınavı ile ilgili yeni sistemi açıkladı.

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

TYT sınavına giren sözel bölümü öğrenciler hangi testlere dikkat etmelidir, hangi derslerden puan alabilirler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul