Yazılım Dili Nedir? Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Dilovan Ç. Dilovan Ç.
Yazar: Dilovan Ç. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3727
Yazılım Dili Nedir? Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?
B ir programlama dili nasıl öğrenilir? Programlama dili hangi yollarla öğrenilebilir? Programlama dillerini en iyi şekilde öğrenmenizi sağlayan alternatifler nelerdir?

Yazılım dili yani programlama dili belli bir standart formunda komutlar ve yazılımlar geliştirme imkanı sunan bilgisayar dilidir. Yazılım dilleri sayesinde bi bilgisayarın hangi durumda ne çeşit çıktı verebileceği kontrol edilebilir. Kısacası programlama dilleri sayesinde bilgisayarlar ve insanlar verimli bir iletişim sağlayabilirler. Bir program geliştirebilmeniz için önce makinelerle iletişim kurmanız gerekir. Programlama dilleri bu iletişimi sağlamamıza yardımcı olurlar. Nasıl ki bir gündelik yaşantımızda konuştuğumuz dili öğrenmek bir süreç ise programlama dillerini de öğrenmek süreç gerektirir. Adım adım heceleyerek programlama dilinin mantığını, makinelerin bu dilde oluşturulan satırlara verdiği tepkileri öğrenmeniz gerekir. Bunlar için normal bir dilde olduğu gibi önce programlama dilinin temellerini ve cümle yapısını (syntax) öğrenmeniz gerekir.

Programlama dili öğrenmek için tercih edebileceğiniz onlarca yol var ancak önce hangi programlama dillerine ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz gerekir. Bir programlama dili öğrenerek tüm sistem ve platformlarda çalıştırılabilecek programlar üretemezseniz. Bazı programlama dilleri birden fazla platform üzerinde çalışırken bazıları yalnızca tek bir platforma özel olabilir. Örneğin Apple’ın iOS ve Mac’leri için yazılım ve uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Swift dilini öğrenmeniz gerekirken, Android için uygulama geliştirmek istediğinizde Java veya Kotlin’i bilmeniz gerekir. Programlama dillerini öğrenmek için kendinize bir yol haritası çıkarmadan önce hangi alanda program veya uygulamalar geliştirmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Programlama dillerini öğrenmenin en kestirme yolu yazılım kursları veya üniversite gibi eğitim kurumlarından geçiyor. Yazılım kurslarında size işi temelden anlatarak ileri seviyeye ulaşmanıza yardımcı olacak eğitmenler vardır. Benim gibi eğitmenler  sayesinde temelleri kolayca öğrenip kendinizi programlama alanında geliştirebilirsiniz. Yazılım kursu veya üniversitede programlama dilleri için eğitim almanın size en büyük avantajı takıldığınız yerde size yardım edebilecek ve kafanızdaki soruları yanıtlayabilecek eğitmenlerin olmasıdır. Şimdi teknoloji gelişti yazılımlar ve bilgisayarlar sayesinde online ders alınabilir.

Çevrimiçi online dersleri, internette herhangi bir programlama dilini öğrenmek isteyenler için hazırlanmış binlerce farklı kaynak var. Size uyan temel bir kaynak ile yazılım dili ve öğretmeninizi seçerek işe başlayabilirsiniz. Online ile öğrenme süreci kurs ve üniversitede başlangıç aşamasında daha yavaş olabilir fakat Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra ise takıldığınız yerde yapacağınız araştırmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz üstelik online olarak yazılım öğrenmek bir Yazılım öğretmeni ile anlaşmak kadar kolay . Bunun yanısıra eğitim eitapları hemen her programlama dili için interaktif eğitimlerin yanı sıra basılı kaynaklar var. Öğrenmek istediğiniz programlama diline ait eğitim kitapları satın alarak bu kitaplar yardımıyla programlama dillerini öğrenmeye başlayabilirsiniz ama kitapların yanında eğitmen olursa yani yazılım eğitmeniniz ile bunu daha kolay başarabiliriz . Bir yazılım eğitmeni ile programlama dillerinin temellerini öğrenmeniz konusunda en büyük yardımcınız olabilirler.

Bilişim Teknolijileri Öğretmeni - Dilovan Çağıran

Etiketler

Yazar

Dilovan Ç.

Hem online hem de yüzyüze ders verdiğim öğrencilerim oldu her zaman karşılıklı bir öğrenme ortamı oluşturmaya çalıştım :) Açık öğretimliler için Temel bilgisayar eğitimleri ve g...

Benzer Yazılar
Sıfırdan Çince Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Çince Nasıl Öğrenilir?

Çince öğrenmek isteyenler için harika bir içerik hazırladık. Sıfırdan Çince öğrenmek isteyenlerin izlemesi gereken yol haritası burada..

TPAP Nedir? 21. Yüzyılda TPAB Eğitim Sisteminin Önemi

TPAP Nedir? 21. Yüzyılda TPAB Eğitim Sisteminin Önemi

Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi nedir. TPAB Eğitim modelinin günümüzdeki önemi nedir? TPAP Nedir? 21. Yüzyılda TPAB Eğitim Sisteminin Önemi

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

MVC Nedir?

MVC Nedir?

ASP.NET MVC Nedir, Ne İşe Yarar, Kullanım koşulları nelerdir. Tüm merak ettiğiniz konuları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
e

esma t.
Cevap Yaz 15 Ocak 2024

harika olmuş sağolun çok güzel bbilgilller4 çok sağalun harika bilgiler ama derslr ücretsiz olsa daha iyi olur siteniz yaygınlaşıncada ücretli yapaarsınız