Yazılım Dili Nedir? Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Yazar: Dilovan Ç. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3274
Yazılım Dili Nedir? Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?
B ir programlama dili nasıl öğrenilir? Programlama dili hangi yollarla öğrenilebilir? Programlama dillerini en iyi şekilde öğrenmenizi sağlayan alternatifler nelerdir?

Yazılım dili yani programlama dili belli bir standart formunda komutlar ve yazılımlar geliştirme imkanı sunan bilgisayar dilidir. Yazılım dilleri sayesinde bi bilgisayarın hangi durumda ne çeşit çıktı verebileceği kontrol edilebilir. Kısacası programlama dilleri sayesinde bilgisayarlar ve insanlar verimli bir iletişim sağlayabilirler. Bir program geliştirebilmeniz için önce makinelerle iletişim kurmanız gerekir. Programlama dilleri bu iletişimi sağlamamıza yardımcı olurlar. Nasıl ki bir gündelik yaşantımızda konuştuğumuz dili öğrenmek bir süreç ise programlama dillerini de öğrenmek süreç gerektirir. Adım adım heceleyerek programlama dilinin mantığını, makinelerin bu dilde oluşturulan satırlara verdiği tepkileri öğrenmeniz gerekir. Bunlar için normal bir dilde olduğu gibi önce programlama dilinin temellerini ve cümle yapısını (syntax) öğrenmeniz gerekir.

Programlama dili öğrenmek için tercih edebileceğiniz onlarca yol var ancak önce hangi programlama dillerine ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz gerekir. Bir programlama dili öğrenerek tüm sistem ve platformlarda çalıştırılabilecek programlar üretemezseniz. Bazı programlama dilleri birden fazla platform üzerinde çalışırken bazıları yalnızca tek bir platforma özel olabilir. Örneğin Apple’ın iOS ve Mac’leri için yazılım ve uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Swift dilini öğrenmeniz gerekirken, Android için uygulama geliştirmek istediğinizde Java veya Kotlin’i bilmeniz gerekir. Programlama dillerini öğrenmek için kendinize bir yol haritası çıkarmadan önce hangi alanda program veya uygulamalar geliştirmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Programlama dillerini öğrenmenin en kestirme yolu yazılım kursları veya üniversite gibi eğitim kurumlarından geçiyor. Yazılım kurslarında size işi temelden anlatarak ileri seviyeye ulaşmanıza yardımcı olacak eğitmenler vardır. Benim gibi eğitmenler  sayesinde temelleri kolayca öğrenip kendinizi programlama alanında geliştirebilirsiniz. Yazılım kursu veya üniversitede programlama dilleri için eğitim almanın size en büyük avantajı takıldığınız yerde size yardım edebilecek ve kafanızdaki soruları yanıtlayabilecek eğitmenlerin olmasıdır. Şimdi teknoloji gelişti yazılımlar ve bilgisayarlar sayesinde online ders alınabilir.

Çevrimiçi online dersleri, internette herhangi bir programlama dilini öğrenmek isteyenler için hazırlanmış binlerce farklı kaynak var. Size uyan temel bir kaynak ile yazılım dili ve öğretmeninizi seçerek işe başlayabilirsiniz. Online ile öğrenme süreci kurs ve üniversitede başlangıç aşamasında daha yavaş olabilir fakat Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra ise takıldığınız yerde yapacağınız araştırmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz üstelik online olarak yazılım öğrenmek bir Yazılım öğretmeni ile anlaşmak kadar kolay . Bunun yanısıra eğitim eitapları hemen her programlama dili için interaktif eğitimlerin yanı sıra basılı kaynaklar var. Öğrenmek istediğiniz programlama diline ait eğitim kitapları satın alarak bu kitaplar yardımıyla programlama dillerini öğrenmeye başlayabilirsiniz ama kitapların yanında eğitmen olursa yani yazılım eğitmeniniz ile bunu daha kolay başarabiliriz . Bir yazılım eğitmeni ile programlama dillerinin temellerini öğrenmeniz konusunda en büyük yardımcınız olabilirler.

Bilişim Teknolijileri Öğretmeni - Dilovan Çağıran

Etiketler

Yazar

Dilovan Ç.

Hem online hem de yüzyüze ders verdiğim öğrencilerim oldu her zaman karşılıklı bir öğrenme ortamı oluşturmaya çalıştım :) Açık öğretimliler için Temel bilgisayar eğitimleri ve g...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul