Twitter'ın Eğitimde Kullanımı

Twitter'ın Eğitimde Kullanımı
Yasin G.
Eğitim Teknolojileri
Tem 6, 2017
3465

Sosyal medya kanallarının en aktif kullanılan araçlarından birisi olan twitter; anlık içerikler paylaşabileceğiniz bir platformdur. Peki günlük milyonlarca içeriğinin paylaşıldığı bu uygulama eğitimde nasıl kullanılır? Eğitimde twitter kullanarak neler kazanabilirsiniz? işte tüm cevaplar;

 

 

 1. Öğrenme Ağınızı Oluşturun:  Branşınız ile ilgili kişileri takip ederek meslektaşlarınızın neler paylaştığını, tartışmalarınızı ve fikirlerini görebilirsiniz.

 2. Haberdar Olun: Eğitim dünyasında; neler olduğunu neler ve en yeni haberlerden anında haberdar olabilirsiniz.

 3. Derslerinizi Yönetin: Dersiniz ile ilgili bilgileri, notları, duyuruları kendi şahsi hesabınızdan veya dersinizi için açtığınız hesaptan paylaşıp öğrencilerinizin anında haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

 4. İçerik Paylaşın: Branşınız ile ilgili bilgilendirici içerikler paylaşabilir ve takipçilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

 5. Makale Paylaşın: Eğitim dünyasında sadece izleyici olarak kalmayıp, bir eğitimci olarak sizde fikirlerinizi paylaşıp, bu alanda katkı sağlayabilirsiniz.

 6. Listeler Oluşturabilirsiniz: Öğrencileriniz ile beraber liste oluşturabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerinize gelecekteki kariyerleri ile ilgili uzman kişileri listelerine ekletebilirsiniz.

 7. Ödevler Verin: Dersinizi günlük hayatla bağlaştırıp, günlük hayattan örnekler içeren anlık ödevleri öğrencileriniz ile paylaşabilirsiniz.

 8. Eğitim Dünyasını Takip Edin: Eğitim dünyasında yaşanılan yeniliklerden anında haberdar olmak için bir takipçi ağı oluşturabilir ve gündemi anlık olarak takip edebilirsiniz.

 9. Öğrencilerinizi Dersinize Bağlı Tutun: Dersinizde önceki hafta işlediğiniz dersle ve önümüzdeki hafta işleyeceğiniz konu ile ilgili kısa bilgiler paylaşabilirsiniz.

 10. Özetleyin: Haftalık olarak işlediğiniz dersi özetleyecek kısa twetler atabilirsiniz.

 11. Ağınızı Geliştirin: Hashtag’ler kullanarak ağınızı geliştirebilirsiniz. Örneğiniz #özelders, #ozeldersalani vb. gibi

 12. Hashtagleri Takip Edin: Özel ders vermek ve almak isteyen kişilerin buluşma noktası olan #özelders ve #ozeldersalani hashtagları takip edip özel ders gündeminden haberdar olabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan İdeallerimiz başlıklı makalemizde hedef, amaç belirlemede, adım atmakta dikkat edilmesi gereken kriterler hakkında bilgi verilmektedir. 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
2
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Akın Yılmaz
Ağu 14, 2017
Twitter eğitimde en çok işinize yarayacak sosyal medyadır bence. Aktif kullanan eğitimciler gerçekten çok faydasını göreceklerdir.
Feyzullah
Kas 10, 2017
Bence twitter eğitimde kullanıldığında öğretmenle - öğrenci iletişimini en hızlı sağlayan bir sosyal medya aracıdır. Bende yıllardır kullanıyorum, öğrencilere duyurularını anında paylaşıyorum ve hatta çoğu zaman öğrenciler ile ders çalışma saatleri bile ayarlıyorum.