TOEFL Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? Ne İşe Yarar?

Yazar: Yasin G. | 07.11.2023 - 8 dakikalık okuma. Görüntülenme: 428
TOEFL Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? Ne İşe Yarar?
T oefl nedir, Toefl sınavına nasıl hazırlanılmalıdır? Toefl nerelerde geçerlidir. Toefl sınavına dair tüm bilgiler burada.

İngilizce konuşulan bir ülkede eğitiminize devam etmek istiyorsanız elbette sağlamanız gereken bazı kriterler vardır. İşte TOEFL sınavı bu kriterlerin başında gelir. Siz de benim gibi sürdürebilir bir gelecek planlaması mı yapmaya çalışıyorsunuz? Öyleyse bu sınav konusunda detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsunuzdur. Yani nasıl yapıldığı, neler içerdiği, kimlerin girebileceği, nerelerde geçtiği ve hazırlık aşamalarını merek ediyorsunuzdur. Dünyada kabul gören bu sınava dair benim edindiğim tecrübelerimin meraklarınızı gidereceğini düşünüyorum. Öyleyse lafı uzatmadan TOEFL sınavı hakkında detaylara geçiyorum;  Başlamadan önce eğer TOEFL online kurs üzerine araştıma yapıyorsanız linkten en iyi öğretmenlerimizi araştırıp ders başvurusunda bulunabilirsiniz. 

TOEFL Sınavı Nedir?
 

İngilizce dili ile ilgili standartlaştırılmış sınavlardan biri olan TOEFL sınavı, bu dili konuşan bir ülkede eğitim görmek isteyenler için şarttır. Yüksek lisans veya lisans eğitimini bu ülkede yapmak isteyenler için mecburi bir kriterdir. Aynen IELTS sınavı gibi İngilizce dilindeki yeterliliği ölçen iki sınavdan biridir. İlk olarak ABD üniversitelerine giriş için 1964 yılında düzenlenen bu sınav adını “Test of English as a Foreign Language” kelimelerinin baş harflerinden almıştır. Günümüzde ise dünya çapında 165 ülkede 9000’i geçkin kurum ve üniversite de kabul görmüştür. 

Dolayısıyla benim gibi sağlam bir gelecek hayalini yurtdışı eğitimine bağlayanlar için atılması gereken ilk adımdır. Bunun yanında TOEFL elbette sadece İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim görenler için değildir. Kariyerini üst sevilere taşımak isteyenler için de o ülkedeki kurumlar tarafından aranılan bir dil bilgisi yeterliliğidir. Çünkü o ülkedeki kurum ve kuruluşlar alacağı personelin İngilizce dili konusundaki yeterliliğini bu sınavla ölçülmesini ister. Dolayısıyla dünya çapında en önemli sınavlardan biridir.

TOEFL Sınavının Amacı Nedir? Ne İşe Yarar?
 

TOEFL sınavı İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim görmek ve çalışmak isteyenlerin dil yeterliliğini ölçen uluslararası bir sınav sistemidir. Bireyin yazılı ve sözlü İngilizce dilini anlama yeteneklerini ölçmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu sınava giren bireylere İngilizce yazma, dinleme, konuşma ve okuma olarak 4 aşamada sınav uygulanmaktadır. 165 ülkede kabul görmesi ile dünya çapında bir eğitim ve kariyer yapma imkânı sunmaktadır. 

Bu sınavı başarı ile geçen kişiler, İngilizce diline dair tüm detaylara vakıf olur. Yetileri arasına bu dili ekler, dolayısıyla hem akademik eğitimi için hem de kariyeri için yeni fırsatlar elde etmiş olur.  Yabancı dil yeterliliğini dünya çapında ispatlaması ile öğrenciler yurtdışında hedeflediği üniversiteye girme şansını yakalar. Kariyerini sürdürebilir kılmak isteyenler ise yurtdışında hedeflediği kurum veya şirkette iş bulma şansını yakalar. Bunun yanında İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak isteyenlerinde vatandaşlık ve çalışma izini almalarını kolaylaştırır. Toefl özel ders linken kriterlerinize en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz.

TOEFL Sınavına Kimler Girebilir?
 

Bu sınavın geleceğim için ne derece yararlı bir adım olduğunu araştırırken bazı istatistik değerlere göz attım. Dünya çapında bugüne kadar 27 milyon bireyin bu sınava girdiği bilgisine ulaştım. Nitekim benim de bu sınava girmemdeki ana nedenlerden biri oldu. Bunun yanında İngilizce seviyemin doğru bir eğitim sistemi tarafından ölçülmesi de benim için önemliydi. İşte bu anlamda da TOEFL doğru bir sistemdir. Farklı seviyelerdeki İngilizce dil seviyelerini belirlemek için bu sınava girenler ise farklı amaçlara sahiptir. Bu kişiler; 

 • İngilizce konuşulan bir ülkede yükseköğrenim görmek isteyen öğrenciler
   
 • Vize başvurusu yapan işçi ve öğrenciler
   
 • İngilizce seviyelerini izlemek isteyenler
   
 • Yurtdışında çalışmak isteyenler
   
 • Sertifika ve burs adayları
   
 • Bir İngilizce programına kabul edilmeyen ve edilenler
   
 • Yurtdışında yaşamak isteyenler
   

50’den fazla farklı sınav tarihinde yapılması ile TOEFL sınavı bu sınava hazırlık yapanlar için esneklik sunar. Dolayısıyla dünyadaki diğer İngilizce dil yeterliliği sınavlarına göre katılımcısı daha fazladır. Ancak bir defa sınava giren kişi 12 gün içerinde yeniden giremez. Bunun yanında kayıtları planladığınız sınav tarihinden 7 gün önce yaptırmalısınız. Ayrıca sınavdan 4 gün önce de kayıt yaptırma imkânı vardır. Ancak bunun için geç kayıt ücreti ödemeniz gerekir.  İngilizce özel ders sayfamızdan bu alanda birebir ders alabileceğiniz, seviyenize en uygun öğretmenlerimizi inceleyip başvuru yapabilirsiniz. 

TOEFL Nerelerde Geçerlidir?
 

TOEFL sınavı ABD ve Kanada dahil 165 ülkede kabul gören bir dil yeterlilik sertifikasıdır. Bu ülkelerde yer alan 9000’den fazla ajans, üniversite, kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmiştir. Birleşik Krallık ve Avustralya vize şartlarını karşılaması amacıyla da kabul edilirken böylelikle kabul ağı daha da fazla genişlemiştir. Ülkemizde ise ÖSYM tarafından 14 Şubat 2014 tarihinde tanınan "Yabancı Dil Sınavı Eşdeğerlikleri" ile bu sertifikanın geçerliliği daha iyi pekişmiştir. 

Yukarıda da belirttiğim gibi bu sınav ilk çıktığı tarihte sadece ABD’de üniversitelerine giriş için bir kriterdi. Ancak şimdi oldukça geniş bir kabul ağına sahiptir. Dolayısıyla gerek öğrenci gerek akademisyen olun yolunuz TOEFL sınavından geçer. Bunun yanında ülke içinde eğitim almayı planladığı birçok üniversite ve kariyer planı yapılan kurum içine iyi bir ispattır. Dolayısıyla kurslar, eğitim ve ticari kuruluşlara girmek için bir prestij emaresidir diyebilirim.  

“Dil nankördür, kullanmadığında hemen unutursun.” derler. İşte bu bağlamda bu sınavın geçerliliği de 2 yıldır. Dolayısıyla sınavdan çok yüksek not alsanız dahi bunu bir ömür boyu kullanamazsınız. Dolayısıyla unutmamanız için dil tekrarınız sürekli dinamik olmalıdır.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?
 

İster bir öğrenci olun isterseniz gelecek planları yapan bir birey, günümüz teknolojileri hepimiz için bir velinimet. Çünkü geleceğinizi nasıl planlayacağınıza dair bilgi sunan oldukça geniş bir mecra. Sınava hazırlıklar, vize başvuruları, yaşamayı düşündüğünüz ülke hakkında bilgiler gibi hemen hemen her bilgiye pratikçe ulaşabilirsiniz. Üstelik tek bir merkezden değil pek çok yerden bu bilgilere ulaşırsınız. Dolayısıyla karşılaştırma şansınız da olur. 

TOEFL sınavı için hazırlık yaparken ben de haklı olarak herkes gibi yaptım. Online yaptığım araştırmalarda dil yeterliliği sertifika programlarında başarılı olan ve birçok başarıya imza atan kursları araştırdım. Bu etapta ozeldersalani.com platformuna ulaştım. Bu platform ile öncelikle bir çalışma planı oluştururken önerdikleri kaynakları tek tek inceledim. Hazırlıklarımı internetin dipsiz kuyusunun kaynaklarında kaybolmadan sürdürdüm. Hocalarımızla birebir online eğitimlere katıldım, kafama takılanları sordum ve gün gün verdikleri testleri çözdüm. 

Çözdüğüm deneme sınavları sonuçlarındaki eksiklerim doğrultusunda ise eğitimler aldım. Planlı ve disiplinli çalışma konusundaki hassasiyetim ile bu eğitimleri birleştirdim. Sonuçta elbet çok daha başarılı oldum. Sınava iyi hazırlanmanın getirdiği özgüvenin de aldığım yüksek notta illaki payı büyük. Yazma, anlama, okuma ve dinleme aşamalarında hiç sorun yaşamadım. Özellikle eğitmenler ile yaptığım sınav odaklı konuşma pratikleri ile zevkli bir süreç geçirdim diyebilirim. 

IELTS ve TOEFL arasındaki farklar başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Dilediğim gün ve saatte aldığım eğitimler, girdiğim deneme sınavları ve olası bir durumda kısa sürede dönüşleri ile TOEFL hazırlık süreci günlük hayatımı da hiç zorlaştırmadı. Bu yüzden eğer siz de bu sınava hazırlanıyorsanız profesyonel bir dil eğitim kurumundan destek almanızı gönü rahatlığı ile önerebilirim. Çünkü doğru bir eğitim ile bu sınavı rahatlıkla geçebilir, geleceğinize dair iddialı bir adım atabilirsiniz.

Özetle TOEFL sınavı sonuçlarımın başarılı olmasında ozelkursalani.com platformunun eğitmenleri, kaynakları ve deneme sınavlarının payı büyüktür. Özellikle yenilenen soru bankası ile dünyanın farklı noktalarındaki birçok TOEFL sorusuna pratikçe ulaşma imkânı buldum. Telefonda sayfa sayfa gezmeden bu kaynaklara ulaşmam ise bu süreci bunaltıcı kılmadı. Eğer siz de gerek eğitim gerekse çalışma alanında daha iyi imkânlar yakalamak istiyorsanız TOEFL sınavı ile şansını yükseltebilirsiniz. Yeter ki doğru yol ile hazırlanın ve kazanacağınıza inanın. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden korkmamanın en büyük sırları nelerdir. İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin uygulaması gereken sırlar nelerdir.

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce öğrenmenin ilk adımı olan İngilizce alfabe ve İngilizce harflerin okunuşu ozeldersalani.com'da Bugün İngilizce öğrenmenin temelini oluştur!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?