IELTS ve TOEFL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazar: Yasin G. | 30.03.2023 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 625
IELTS ve TOEFL Arasındaki Farklar Nelerdir?
I ELTS ve TOEFL arasındaki farklar nelerdir? Hangisine girmeliyim? IELTS ve TOEFL sınavları hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar blogumuzda.

İngilizce yeterliliğinizi gösterme ya da uluslararası geçerliliği olan bir belgeye ihtiyacınız olduğunda ilgilenmeniz gereken iki sınav var: IELTS ve TOEFL… Bu sınavlar, ikisi de aynı yöne giden farklı yollar gibi… Sadece hangi yoldan gideceğinizi seçmek size kalıyor. Fakat gittiğiniz yöndeki hedefiniz de burada asıl odaklanmanız gereken konu. Gittiğiniz ülkede hangi amaçla bulunacağınız, bu sertifikanın size ne için lazım olacağı çok önemli. Sadece belge alabilmek için alıyorsanız o zaman tercih size kalıyor. Ancak, örneğin akademik kariyer yapacaksanız, çoğu yer TOEFL sertifikası istiyor. Göçmenlik, iş başvurusu gibi konularda ise çoğu insanın tercihi IELTS sınavından yana oluyor. IELTS özel ders sayfamızdan ders alabileceğiniz en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz. 

IELTS ve TOEFL Arasındaki Farklar?
 

Evet, bu iki sınav İngilizce yeterliliğinizi net olarak kanıtlayabildiğiniz sertifikalar veriyor. Başvuru noktanız muhtemelen IELTS ve TOEFL sertifikasını da kabul edecektir. Fakat bazı özellikli kurumlar sadece birini kabul ediyor. Örneğin MIT’nin sadece TOEFL sertifikası istediğini biliyorum. Burada görev size düşüyor. Başvuru noktanızın hangi sertifikayı geçerli kabul ettiğini net olarak öğrenmelisiniz. Ardından hazırlığınıza bu şekilde devam etmelisiniz.

Burada IELTS hakkında bilmeniz gereken önemli bir nokta var. IELTS Genel ve akademik olarak iki bölüme ayrılıyor. IELTS Genel; genellikle eğitim, göçmenlik ve iş başvurularında yeterli kabul ediliyor. Yani aslında daha temel İngilizceye odaklanıyor.  IELTS Akademik ise daha teknik ve derinlemesine bir İngilizce bilgisi istiyor.

Burada çok dillendirilmese de aksan farkına dikkat etmelisiniz. Çünkü IELTS İngiltere merkezli sınavdır. TOEFL ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli yapılıyor. Örneğin ben hem akademik kariyer istediğimden hem de film ve dizilerden Amerika aksanına aşina olduğumdan TOEFL’ı tercih ettim. Online toefl kursu sayfamızdan bu alanda ders alabileceğiniz en iyi öğretmenleri bulabilirsiniz. 

Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

Yurtdışında bir yaşam planlıyorsanız halletmeniz gereken ilk şey dil sorunudur. Çünkü hiçbir ülke, kendi dilini konuşamayan insanlara eğitim vermek, iş sağlamak istemiyor. Çünkü iletişimin bir numaralı kuralı aynı dili konuşmaktır. Dünyanın neredeyse tamamındaki İngilizce eğitim veren okullar ya da bu dili konuşan ülkeler IELTS ve TOEFL sertifikasını geçerli sayıyor.

Eğitimine yurtdışında devam etmek isteyenler ve burada tamamlayıp daha ileri eğitim için gitmek isteyenler bu sınavlara girmek zorunda. Ayrıca göçmen işçi olmak istiyorsanız da İngilizceyi bilmelisiniz. Bu sertifikalar, eğitim, iş ve yeni yaşama açılan kapıların anahtarıdır. IELTS sınavı nedir? başlıklı makalemimizde daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu videomuz IELTS'de başarılı olmak için ipuçlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca IELTS'de başarılı olmak başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz 

Sınav Yapısındaki Farklar Nelerdir?

Sınavların amacı aynı olsa da bazı önemli farklılıklar var. Bunları şöyle sıralayabilirim:

 • IELTS ve TOEFL arasındaki temel farklılıklardan birini de bilgisayar ve insan tercihi oluşturuyor. Eğer bilgisayara karşı konuşamayanlardansanız TOEFL sizi zorlayabilir. Çünkü diğer adaylarla birlikte sizi sınava alıyorlar ve cevapları bilgisayara vermenizi istiyorlar. IELTS’te ise öğretmen bire bir size sorular ve cevap vermenizi istiyor.
   
 • TOEFL, yazma kısmı dışında neredeyse tamamında “çoktan seçmeli” test uyguluyor. Ben ilkokuldan bu yana bu test sistemine alışık olduğumdan zorlanmadım. Fakat IELTS’te soru tipleri farklı. Hem çoktan seçmeli sorular hem de boşluk doldurmaların yer aldığı soru tipleri var.
   
 • IELTS ve TOEFL arasındaki farkların en belirgini, bilgisayar ve insan olduğunu söylemiştim. Özellikle yazma kısmında klavye hakimiyetiniz yoksa TOEFL sizi zorlayabilir. IELTS’te ise klasik yazılı sistemi, yani kâğıt ve kalem kullanıyorlar.
   
 • Süre farklılığı da önemli. TOEFL, tam konsantrasyon istiyor. Bu sınav tam 4 saat sürüyor. IELTS ise 2 saat 45 dakikada tamamlanıyor. Fakat IELTS’te günlere yayılan bir sınav takvimi işliyor. TOEFL’da ise aradan sonra sınavlar aynı gün tamamlanıyor.
   

Sınavlar Hangi Dil Becerilerini Ölçer?
 

İngilizce becerilerinizin ne boyutta olduğu IELTS ve TOEFL sınavlarına girerken önemli bir kriterdir.  Çünkü sınavlarda sadece su gibi İngilizce konuşmanızı beklemiyorlar. Bu sınavlar İngilizce becerilerinizi tüm yönleriyle anlamak için varlar. Bu nedenle okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinizi değerlendiriyor. Eğer öğrencilikten kalma not tutma alışkanlığınız yoksa bu iki sınavda da zorlanabilirsiniz. Özellikle TOEFL’da bazı sorular uzun olduğundan not tutmanız, yorumlamanız ve buna göre cevap vermeniz önemli.

Sınav Puanlaması Nasıl Yapılır? Geçerli Puan Nedir?
 

Bir sınavdan geçebilmenin tek yolu geçer puan alabilmektir. Burada aldığınız her puan hayati değer taşıyor. Çünkü her IELTS ve TOEFL sınavlarında belirlenen puanı tutturabilmeniz önemli. Her iki sınavda da puanlama sistemi farklı çalışıyor.

TOEFL’da Puanlama Nasıl?
 

ABD merkezli bu sınavda aslında puan değil, skor sistemi çalışıyor. Fakat skorlar puana dönüşüyor. Kafanızı karıştırmamak için skor sistemini çok anlatmayacağım fakat puanlama 0 ila 120 arasında. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinde maksimum alabileceğiniz puan 30’dur. Haliyle 4 set ayrı ayrı puanlanıyor. Fakat başarı için 80 puan almalısınız.

IELTS’te Puanlama Nasıl?
 

İngiltere merkezli bu sınavda ise puanlama farklı işliyor. Sistem bizim 10’luk sisteme benziyor. Sınavda 0 ila 9 arasında puanlama sistemi kullanılıyor. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma için 4 ayrı setten 9 üzerinden sınava giriyorsunuz. Sistem, buçuklu puana da izin veriyor. Her setten aldığınız puanların toplamının 6’yı geçmesi gerekiyor. Fakat bu da kategorilere ayrılıyor. Akademik sınava girdiyseniz o zaman en düşük puan 6.5 olmalı.  

Hangi Sınav Daha Fazla Hazırlık Gerektirir?
 

IELTS ve TOEFL amaçları aynı fakat yolları farklı giden iki sistemdir. Başvurduğunuz kurumun hangi sertifikayı istediğini belirledikten sonra çalışmaya başlama önemli. Öncelikle “şu sınav daha kolay” diye tembellik etme şansınız yok. Çünkü her ikisi de İngilizce becerinizin yüksek olmasını istiyor. Akademik kariyer düşünenler, zaten pek çok konuda kendilerini hazırlıyorlar. Bu hazırlığın içinde İngilizce de olmalı. Daha derin okumalar yapmalı, teknik terimlerden deyimlere kadar pek çok konuya hâkim olmanız önemli.

Eğer eğitiminizi tamamlayıp çalışma hayatına yurtdışında devam etmek istiyorsanız, bu kadar akademik bilgiye ihtiyacınız yok. Bunun için daha rahat tempo bir çalışma sistemi yürütebilirsiniz. Fakat temel gerekliliklerinizin tamamı yerinde olmalı. Ayrıca becerilerinizi geliştirmek için sürekli olarak pratik yapmanız gerekiyor. IELTS ve TOEFL hangisini tercih ettiğiniz çok önemli.

Sınavların Maliyeti Nedir?
 

Uluslararası geçerliliğe sahip bu iki sertifikayı alabilmenin yolu sadece sınavlarda başarılı olmak değil. Öncesinde sınav ücretini de ödeme gerekiyor. Aksi takdirde sınava alınmıyorsunuz. Başvuru tarihleri ve zamanları IELTS ve TOEFL ile ilgili internet sitelerinde ilan ediliyor. Bu tarihlerden uygun olan başvuruyu yine internet üzerinden yapıyorsunuz. IELTS sınavında 6 ayrı kategoride başvuru şekli var. Temel beceri ya da akademik için başvuru ücretleri farklılık gösteriyor fakat birbirine yakın meblağlar isteniyor. TOEFL’da ise tek sınav ücreti alınıyor ve kredi kartı ile de ödeme yapılabiliyor. İki sınavın 2023 fiyatları 185 dolar ila 180 euro arasında. Bu fiyatlar da uzun süreden bu yana değişmeden aynı şekilde uygulanıyor.

Sınavların Puanı Ne kadar Süre Geçerlidir?
 

IELTS ve TOEFL sınavları yurtdışına açılan kapı olsa da başvuru için geçerlilik süresi var. Her iki kurumda girdiğiniz sınavların sonuçlarını iki yıl boyunca sistemlerinde tutuyor. Bu süre içinde yaptığınız başvurular sistemde görülüyor. Dilerseniz, sertifikayı fiziki olarak da alabilirsiniz. Eğer vize başvurusu yapacaksanız sınav tarihlerini buna göre belirleyerek yapmanızda yarar var.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce öğrenmenin ilk adımı olan İngilizce alfabe ve İngilizce harflerin okunuşu ozeldersalani.com'da Bugün İngilizce öğrenmenin temelini oluştur!

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS hazırlananlar için kitap önerileri listemiz blogumuzda. IELTS kitapları listemizden sizin için en uygun kitabı bulabilirsiniz.

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden korkmamanın en büyük sırları nelerdir. İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin uygulaması gereken sırlar nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?