IELTS Sınavı Nedir, Kimler Girebilir? Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Yazar: Yasin G. | 13.03.2023 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1094
IELTS Sınavı Nedir, Kimler Girebilir? Nasıl Hazırlanılmalıdır?
i elts sınavı nedir, ne işe yarar? IELTS sınavına nasıl hazırlanılır, kimler girebilir. Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı blogumuzda.

Eğitim ve takibinde kariyer hayatımız boyunca birçok sınava gireriz. Tabiri caizse uzun bir maratondur bu süreç. İstediğimiz okula girmek için hazırlanırız, kazanmayı hedefleriz ve gireriz. Ardından ise daha iyiye ulaşma çabasıyla yetilerimizi artıran yeni yeni sınavlara katılırız. Özellikle yabancı dilin kariyer yolumuzun nasıl önünü açtığını düşündüğümüzde bir yabancı dil de yetmez. İki hatta üç yabancı dili hakkıyla kullanmak isteriz. İşte IELTS de bu sınavlardan biridir. 

Bu sınav özellikle dünya çapında geçerli olması ve birçok önemli kurumun istemesi ile kariyer yolculuğunda önemli bir adımdır. Benim için ise hayalim olan pilotluk mesleği kavuşmak için aranılan bir kriterdi. Dolayısıyla eğitim ve kariyer planlarımı yaparken bu sınav hep odak noktam oldu. Şimdi bu süreçte neler yaşadığımı benim gibi merak edenler için aktarmak istiyorum. Bu arada eğer online ielts kursu ihtiyacınız varsa linkten seviyenizi en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

IELTS Sınavı Nedir?

Bildiğimiz gibi İngilizce bilmek artık bir seçim değil mecburiyettir. Dolayısıyla global dünyada varlığını sürdürmek isteyen her birey ve kuruluş buna odaklanır. Online pazarlama, iletişim, reklam çalışmaları dahil İngilizceye zorunlu olarak yer verir. Sistemlerini buna yönelik kurar. İşte bunun bilincinde biri olarak ben de İngilizce konusundaki alt yapımı ailemin de desteği ile hep sağlam oluşturmaya çalıştım. Özellikle pilotluğa olan merak ve ilgim sayesinde bu temeli hep sağlamlaştırmaya çalıştım. Şimdi IELTS sınav maratonumu size aktarırken öncelikle bu sınavın ne olduğunu tanımlayarak başlamak istiyorum. 

IELTS ismini “International English Language Testing System” kelimelerinin baş harflerinden alan bir İngilizce dil seviye belirleme sınavıdır. Uluslararası geçerliliği olan bu sınava İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde eğitim görmek ve çalışmak isteyenler tarafından girilmektedir. Çünkü bu ülkelerdeki hedefinize ulaşmak için bu dilin yeterliliğini ispatlamanız şarttır. Uluslararası geçerliliği bulunan dil sınavı ülkemizde ise IDP Türkiye ve British Council tarafından yapılmaktadır. 

IELTS Sınavının Amacı Nedir? Nerelerde Kullanılır? 
 

İngilizce dil seviyesini belirleme açısından önemli olan IELT İrlanda, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD gibi pek çok ülkede kabul edilir. Bu sınavın 140’tan fazla ülkedeki 11.000 kuruluş tarafından kabul edilirliği vardır. Göç idareleri, devlet kurumları, şirketler ve üniversiteler tarafından tanınır. Hatta bazı meslek kuruluşları tarafından personeli alırken olmazsa olmazdır. Pilotluk mesleği de bunlardan biridir ve beni bu sertifikaya yönlendiren ana nedendir. Aynı şekilde bankacılık alanında dünya çapında bir kariyer yapmak istiyorsanız yine bu sınavda başarılı olmanız şart. 

IELTS Sınavına Kimler Girebilir?
 

Şayet görmeyi düşündüğünüz eğitim için İngilizce dili yeterliliği şart ise IELTS sizin için iyi bir seçimdir. Bunun yanında benim gibi hayalinizde İngilizcenin şart olduğu bir meslek varsa yine dil yeterlilik sınavı için bir adaysınız. Yani İngilizce dilindeki yeterliliğinizi ispatlamanız gereken koşulunuz varsa bu sınavı göz ardı etmemelisiniz. Çünkü dünya çapında geçerliliği ile size birçok kapı aralayabilmektedir. Bu yüzden bu sınav hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız şart. 

IELTS sınavına herkesin girme amacı farklı olabilir. Bu dil yeterlilik programı dünya genelinde 11.000 kurum tarafından kabul edilmektedir. Dolayısıyla güvenilirliği dünya çapında kanıtlanmıştır. İngilizcenin gerekli olduğu her alan ile bir bağı olan bireyler, öğrenciler, akademisyenler ve yurtdışı yaşam hayali olan herkes aday olabilir. Farklı seviyelerde uygulanan bu sınava 11 yaşını geçmiş her birey katılabilmektedir. 

Dört farklı aşamada yapılan sınavlarda konuşma, yazma, okuma ve dinleme pratiğini ölçmektedir. Sınav türleri dolayısıyla ne amaçla alınacağına ilişkin değişir. Mesela yaşamayı düşündüğünüz yabancı ülkede sosyal alanda yeterli olmak için dil yeterlilik sınavına giriyor olabilirsiniz. O zaman IELTS General Training ve Life Skills (A1 veya B1) almanız gerekir. Bunun yanında yüksek öğretim kurumuna yerleşmeyi düşünüyorsanız IELTS Academic seviyesine katılmalısınız.

Bunun yanında IELTS sınavına istediğiniz sayıda katılabileceğinizi de belirtmek isterim. Ancak dünya çapında çok fazla ilgi gören bir sınavdır. Dolayısıyla kontenjan sıkıntısı yaşayabilirsiniz. İşte sırf bu yüzden kabul edilen olmak için sınav tarihlerini yakından takip etmelisiniz. 2-3 gün arayla yapılan sınavlar ise 10 günde bir yapılan çağrılar ile duyurulmaktadır. Sınava bir ay kala başvuru yapmanız kabul edilme şansınızı yükseltir. 

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı? 
 

IELTS sınavı da diğer dil yeterlilik sınavları gibi dört aşamadan gerçekleştirilmektedir. Her kademe için ayrı puanlama yapılmaktadır. Aldığınız puanlar ise birleştirilerek ortalamayı oluşturur. Diğer dil sınavlar ile zorluğunu karşılaştırma yapmak gerekirse bu değişen bir durumdur. Özetle sizin dil bilginize göre değişir. Ben bu sınava hazırlanırken online bir kursla hazırlanmayı tercih ettim. Nitekim elde ettiğim başarılı sonuç seçimimin doğru olduğunun bir ispatıdır. 

Bir hocamın tavsiyesi ile tanıştığım özeldersalani.com platformu ile sıkı bir hazırlık süreci geçirdim. Geniş bir yelpazeye sahip soru bankaları ve kaynakları ile sürekli pratik yaptım. Aldığım online dersler ise benim müsait olduğum zamana uygunluğu ile beni hiç zorlamadı. Bunun yanında telefonumdan 7/24 ulaşabilmem sayesinde ise her ortamda pratik yapabildim. Nitekim bu durum, süreci benim açımdan kolaylaştırdı ve başarı şansımı yükseltti. 

ozeldersalani.com platformunda 9700 ‘den fazla İngilizce eğitmeninin olması ise iletişimde sorun yaşadığım eğitmeni değiştirme şansı tanıdı. Böylelikle daha iyi iletişim kurduğum eğitmene ulaştım ve öyle hazırlandım. Üstelik Bursa, Adana, İzmir, Ankara ve İstanbul gibi 6 ilde gerçekleştirilen sınav tarihlerini takip etmemde de çok yardımları oldu. Yani bilgilendirme ağlarının güçlülüğünün de başarımda etkisi büyük. ielts özel ders ihtiyacınız varsa eğer linkten sizin için en uygun öğretmeni bulabilirsiniz. 

Yazıma son verirken kısaca şöyle özetlemek isterim. Eğer İngilizce dil yeterliliğinizi ispatlamak istiyorsanız profesyonel bir eğitim kurumu ile çalışmanız şart. Bu etapta günümüz teknolojileri bizlere birçok imkân sunuyor. İyi bir araştırma ile doğru bir online bir dil eğitim kuruma ulaşabilirsiniz. Bu kurs zamanınızı daha iyi değerlendirmenizi sağlıyor ve kafa karışıklığı yaratmıyor. Üstelik pozitif iletişim sayesinde daha sağlıklı bir sınav hazırlanma süreci geçiriyorsunuz.

Deneyimleyen ve başarılı olan biri olarak ozeldersalani.com sitesini size şiddetle tavsiye ediyorum. IELTS veya TOEFL gibi dil yeterlilik sınavına girecekseniz kendileri ile görüşmeden hazırlıklara başlamamalısınız. TOEFL özel ders sayfasında da bu alanda çalışma yapan öğretmenleri inceleyebilirsiniz. Yoksa çok şey kaybedersiniz. En azından en kıymetli zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Demedi demeyin!

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

İngilizcenizi geliştirirken destek alabileceğimiz uygulamamı arıyorsunuz? En iyi İngilizce öğrenme uygulamalarınızı sizler için hazırladık.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?