Sınav ve Ders Kaygısı Yüzünden Özgüven Kaybı

Yazar: Yasin G. | 03.10.2018 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2131
Sınav ve Ders Kaygısı Yüzünden Özgüven Kaybı
T ürkiye'de özellikle son yıllarda sürekli değişmekte olan eğitim sistemi elbette ki en büyük olumsuzluğu öğrenciler üzerinde gösteriyor.

Türkiye'de özellikle son yıllarda sürekli değişmekte olan eğitim sistemi elbette ki en büyük olumsuzluğu öğrenciler üzerinde gösteriyor. Şu yazıya çoğunluğumuz gazetede ya da internette karşılaşmıştır: "Türkiye'de son on yılda hiçbir öğrenci girdiği sistemle mezun olmadı." Özellikle orta okul yıllarından itibaren hepimiz sınavların içerisine itildik. 6, 7, 8'de 3 tane SBS vardı. Sonra 1'e indi ve sonra SBS kalktı Teog geldi, LGS geldi. Üniversiteye gidecektik, ÖSS, ÖYS, YGS, LYS derken şimdi de Tyt ve AYT var. Hepimiz illaki bu sınavlardan birkaçına aşinayız. Sistem değişiyor öğrenci ilk önce müfredattaki dersten korkuyor. Daha sonra sınav sistemi ''acaba nasıl olacak? Uyum sağlayabilecek miyim? sıralamam etkilenecek mi? Ben eski sınava çalışmıştım vs" gibi korkular sarıyor öğrencileri haklı olarak.

Ardından sonuç beklenildiği gibi gelmeyince öğrenci hayata küsüyor, istediği üniversiteyi kazanamayınca büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor ya da mezuna kalıyor. Ayrıca dershaneler, okullar çocukları koştur koştur yeni sisteme hazırlayayım derken ciddi anlamda yıprandığını fark etmiyor. Bu sadece belli bir seviyede olan öğrenciler için geçerli değil, tüm öğrenciler için geçerli. Aynı yıpranma, üniversitede hazırlık, yeni bir ortama ve şehre alışma, yeni dersler, geçim kaygısı gibi etkenlerle daha da derinleşiyor. Bu süreci en iyi ya da en hasarsız (!) şekilde atlatabilmek için öğrencinin manevi desteğe ihtiyacı oluyor doğal olarak.

Öğrenci bu süreçte profesyonel bir destek alamıyorsa ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirerek kendine vakit ayırarak rahatlamaya çalışmalıdır. Zaten ilk ve ortaöğrenimi yeterince yorucu geçmiş, bence gençliğinin en güzel yıllarını yarı zamanlı bir işte çalışıp tecrübe ve para kazanarak, kulüp faaliyetlerine katılarak, yaşadığı şehri keşfederek, üniversitenin sunduğu imkanlardan yararlanarak, hem sanatsal hem de kültürel anlamda bir şeyler öğrenerek kendine bir şeyler katarak geçirmek en faydalısı olacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi - Leyla Bozan

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders

Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders

Öğrencilerin en büyük sıkıntısı olan stresin önüne nasıl geçilir. Özel dersin öğrencilerde ki stres üzerine etkileri nelerdir.

2023 Kpss Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

2023 Kpss Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

En güncel Kpss Türkçe konuları ve Kpss Türkçe soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde Türkçe testinde 30'da 30 yapabilirsiniz.

LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım

LGS Sınavına Girecek Olan 8.sınıf Öğrencilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Bilsem Sınavı Nedir? Kimler Girebilir?

Bilsem Sınavı Nedir? Kimler Girebilir?

Bilsem sınavı nedir? Bilsem sınavında nasıl sorular sorulmaktadır? Sınava kimler girebilir, nasıl hazırlanılmalıdır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul