Sıfırdan Çince Nasıl Öğrenilir?

Yazar: Yasin G. | 05.08.2023 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1699
Sıfırdan Çince Nasıl Öğrenilir?
Ç ince öğrenmek isteyenler için harika bir içerik hazırladık. Sıfırdan Çince öğrenmek isteyenlerin izlemesi gereken yol haritası burada..

Çince öğrenmek istiyor musunuz? Peki, sıfırdan Çince nasıl öğrenilir? Hiç merak ettiniz mi?

Çince öğrenmeye dair anlatılan bir fıkra duymuştum. ‘Çince ne kadar sürede öğrenilir?’ diye soruyordu biri; profesör “Ömür yetmez.” derken, bir öğrenci ‘Sınav yarınsa akşam hallederim.’ diye cevaplıyordu.

Çinceyi bir akşamda halledemedim tabi ki ama ömrüm gayet yetti. Üstelik sıfırdan başladım.  

Çinceden geleceğin dili diye bahsedilmektedir. İngilizcenin yerine geçer mi, bilemem ama Çin’in ve beraberinde Çincenin de gelişimini inkâr edemeyiz. Göz korkutan bir dil olduğu da bir gerçek tabi, alfabesini öğrenmeye çalıştığım zaman gözüm ne çok korkmuştu ama bu yolda bana eşlik edenler sayesinde Çincenin güzelliği ile tanışabildim.

Çince öğrenmeye karar verdiğimde ilk yaptığım şey arama motoruna ‘Sıfırdan Çince nasıl öğrenilir?’ yazmak oldu. Karşıma o kadar fazla sayfa çıktı ki Çinceyi öğrenmek isteyen insan sayısının Çin’deki kadar fazla olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Kafamda bir sürü soru işareti vardı;

Hangi kursu seçecektim, dersler nasıl ilerliyordu, kim bana sahiden Çinceyi öğretecek kadar donanımlıydı? Aklım bu kadar karışmışken ozeldersalani.com ile karşılaştım. Onlar sayesinde kendim için en iyi olan kursu seçebildim.

Bu dili öğrenme serüveninde yoluma nasıl başlayacağım konusunda seçenekleri önümde sıralaması ozeldersalani.com platformuna şans vermemi sağladı. Fakat bu daha çok benim şansım oldu. Çünkü Çinceyi öğrendim! Online Çince kursu sayfamızdan ders alabileceğiniz en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Sıfırdan Çince nasıl öğrenilir?’ Bu sorunun yanıtını öğrenmek için bana kulak verin.

Sıfırdan Çince Öğrenmek Zor Mu?
 

Yalan söylemeyeceğim. Sıfırdan Çince öğrenmek zor mu? Evet, biraz zor. Tıpkı her dil gibi. Fakat şunu unutmayın, anadiliniz dışındaki her dili öğrenmenin ayrı bir zorluğu var. Çince öğrenirken karşılaştığım zorluklardan bahsedeyim sizlere;

Çince zordur.’ düşüncesi tamamıyla alfabesinin doğurduğu bir önyargı. Çin alfabesi öğrenmeye başladığımda benim için anlamsız şekillerden ibaretti. Bir kâğıda çizilen özensiz karalamalara benziyorlardı. Fakat ozeldersalani.com ile çıktığım bu yolda bu karalamaları anlamaya başlamam çok uzun sürmedi.

Bu platform aracılığıyla ulaşabileceğiniz kurslar, öğretmenler söz konusu olan zorlukları bilgiyle harmanlayıp gayet keyifli bir biçimde öğrencisine sunuyor, bu konuda bana güvenebilirsiniz. Sonuçta alfabeyi çözemeseydim Çince öğrenme macerama ‘Hoşça kal.’ diyebilirdim.

Zor olanı aştığınızda kalan her şey daha kolay hale geliyor. Çince tek heceli bir dildir, eklemeler, çekimler yoktur. İngilizceye kıyasla daha rahat bir grameri vardır Çincenin.

Peki, ya konuşması zor mu? Başta kulağa biraz komik geldiğini itiraf etmeliyim. Sonuçta kalabalık seslerle konuşmaya alışmışım, Çincenin kısa kısa seslerine uyum sağlamak zaman aldı. Özel Ders Alanı aracılığıyla elimden tutan öğretmenim bu noktada da yardımıma koştu.

Sıfırdan Çince nasıl öğrenilir? Biraz fazla çaba ile! Fakat dersler sırasında yapılan konuşma pratikleri benim Çinceyi anlama ve konuşma yolunda epey ilerlememi sağladı. Benden size küçük bir tavsiye; konuşurken ses tonunuza özen gösterin çünkü Çince ton ile de anlam kazanan bir dil. Gerçi endişelenmeye gerek yok, ozeldersalani.com kursları ve öğretmenleriyle size bunu da öğretecek.

Çince Dil Seviyeleri Nelerdir? Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
 

Çince öğrenmeye başladığımda yolun ne kadar uzun olduğunu ve yolun devamında neler olduğunu merak ediyordum. Bu merakımı giderebilmek için basit iki soruya cevap bulmam yetti. Çince dil seviyeleri neler?

Başlangıç, orta ve ileri düzey neredeyse bütün dillerin sahip olduğu seviyeler. Fakat Çince serüveninizi doğru bir biçimde değerlendirmek için HSK’yı odak almak daha önemli. HSK ne mi? Çin’in anadili Çince olmayanlar için yaptığı resmi Çince Yeterlilik Sınavı (Hanyu Shuiping Kaoshi). Bu sınavda yazılı ve sözlü iki aşama var. Yazılı sınav altı seviye içerirken sözlü sınav ise üç seviyeye sahip.

Çince öğrenirken de bu sisteme uygun ilerleyen bir eğitim bulmak bana sorarsanız daha etkili. Özel Ders Alanı ile ulaştığım kurs ve öğretmenim sayesinde Çinceyi her yönüyle öğrenme fırsatı yakaladım. Çincede seviyelerin ilerledikçe sizi farklı alanlarda sınadığını söylemek yanlış olmaz. Başlangıç seviyesindeyken günlük yaşama dair cümle kurmaya başladım. Ne kadar da zorlanmıştım! Fakat seviyem geliştikçe bunlar daha kolay bir hal aldı. Artık daha uzun ve profesyonel cümleler kurabiliyor ve anlayabiliyorum.

Peki, Çinceyi ne kadar sürede öğrendim? Bu bir diğer soruydu. Dürüst olmak gerekirse bu tamamıyla sizin çabanıza bağlı. Özel Ders Alanı sayesinde tanıştığım öğretmenimin teşviği ile benim için bu süreç ne kadar zaman alsa da oldukça keyifliydi. Çinceyi bütün özellikleriyle iyice öğrenmek beş ya da altı kurs dönemine sığıyor, benim için böyle olmuştu.

Çince Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?
 

Çince öğrenirken yıllarca okulda İngilizce öğrenirken yaptığımız şeyleri yapmayı bekliyordum. Öğrendiğim yeni bir kelimeyi ezberlemek için deftere beş defa yazacağımı, bir metni doğru telaffuz edene kadar okuyacağımı sanıyordum. Fakat her dili öğrenmenin yöntemi farklı.

Peki, Çince öğrenme yöntemleri neler?

Disiplin bir dili öğrenirken gereken öncelikli şey. Çünkü bu uzun bir süreç, tembellik yapmanın bize bir faydası olmaz. Biliyorum, biraz sıkıcı geliyor kulağa, ben de öyle düşünüyordum ama düzenli çalışma sayesinde bugün Çince konuşabiliyorum. Çincede ekler ve çekimler yoktur, bu öğrenmeyi biraz da olsa kolaylaştırıyor. Tek heceli bir dil Çince, bu yüzden yolun başında bambaşka bir dünyaya girmiş gibi hissetmek çok doğal.

Çince öğrenirken sesinizi kullanmayı da öğreniyorsunuz. Çünkü tonlamanın da bir anlamı var. Bolca pratik gerektiren bu süreçte Özel Ders Alanı sayesinde ben öğretmenimle bu imkânı fazlasıyla buldum.

İnternette ‘Sıfırdan Çince nasıl öğrenilir?’ diye aradığımda karşıma çıkanlar arasında ‘Çin’e gitmek.’ gibi bir öneri görmüştüm. Bunun biraz uçuk bir tavsiye olduğu bariz, sonuçta herkes Çin’e gidemez ama Çin’e gitmeden de Çince öğrenmek mümkün. Ben bunun canlı örneklerinden biriyim, Çince konuşuyor, yazıyor, okuyor ve anlıyorum. Çince öğrenilmesi oldukça emek isteyen bir dil, bunu becerebilenler olarak bence kendimizle gurur duymaya iznimiz olmalı.

Daha detaylı bilgi için Çince öğrenme yöntemleri başlıklı makalemizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. 

Sözlerimi artık orijinal haliyle, çeviriye gerek duymadan okuyabildiğim, Çin edebiyatının en eski eserlerinden biri olan Sun Tzu’nun Savaş Sanatı adlı kitabından bir cümlesi ile bitireyim: ‘Başarı kazanmak sıradan kişileri aşan bir iştir.’

Siz de ‘Sıfırdan Çince nasıl öğrenilir?’ diyorsanız, başarmak istiyorsanız eğer, bence ilk durağınız ozeldersalani.com olsun. Çince özel ders sayfamızdan öğretmenlerimizi inceleyip sizin için en uygun öğretmenden Çince ders talebi oluşturabilirsiniz.  Ayrıca Çince online ders sayfamızı da inceleyebilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Çince Dilinde Sıklıkla Kullanılan Kelimeler

Çince Dilinde Sıklıkla Kullanılan Kelimeler

Çince'de sıklıkla kullanılan kelimeleri öğrenin! Günlük konuşmalarınızı iyileştirin ve Çince dil becerilerinizi hızla geliştirin.

Çince Dilinde Günlük Konuşma Kalıpları

Çince Dilinde Günlük Konuşma Kalıpları

Çince günlük konuşma becerilerinizi artırın: temel selamlaşmalar, yemek siparişi, yol tarifi, alışveriş diyalogları, acil ifadeler, telaffuz ve pratik ipuçları.

Çince Öğrenirken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Çince Öğrenirken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Çince öğrenirken yapılan yaygın hataları ve bu hatalardan kaçınma yollarını keşfedin. Pratik ipuçları ve dil öğrenme stratejileri ile Çinceyi etkili öğrenin.

Çince Öğrenmek: Çince Nasıl Öğrenilir?

Çince Öğrenmek: Çince Nasıl Öğrenilir?

Çince öğrenmek isteyenler buraya! Uzman Çince öğretmenimiz çince öğrenme yöntemlerini sizler sizin hazırladı. Çince nasıl öğrenilir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?