Satrancın Yararları

Yazar: Engin H. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2796
Satrancın Yararları
E n eski ve en popüler oyunlardan olan satrancın yaraları nelerdir? Eğitim de satranç oyununun katkıları nelerdir

En eski ve en popüler oyunlardan olan satrancın bize salt 'oyun oynayarak eğlenmekten' başka faydaları da bulunmaktadır. Bu yazıda bunlara değineceğim.

Her şeyden önce satranç, kişinin hayal/tasavvur edebilme gücünü arttırır. Düzenli olarak satranç oynayan bir bireyin görsel algılama yeteneği gelişir ve bu, öğrenme aşamasında özellikle GEOMETRİ gibi derslerde direkt olarak katkı sağlar.

İkinci olarak satranç oynamak(özellikle 2 saat veya daha uzun süren müsabakalar yapmak) , kişinin en önemli erdemlerden biri olan sabredebilme becerisini geliştirir. Bu da kişinin hem öfke kontrolünü sağlamasına, hem de olaylara nesnel bir soğukkanlılıkla bakabilmesine yardımcı olur.

Satranç oynayıp daha ileri kademelere geldikçe oyunu sadece kendi açınızdan değil, rakibinizin açısından da değerlendirmeye başlarsınız. Aslında satrançta gerçekten iyi düzeye gelebilmek için bu gereklidir de. Olaylara başkalarının penceresinden bakabilme yeteneği, empati yeteneğinizi geliştirecek ve size günlük hayatta da avantaj sağlayacaktır.

Satranç oynamanın bir diğer önemli getirisi, düzenli olarak bu oyunu oynayan kişinin hafızasını geliştirmeye olan katkısıdır. Morphy, Alekhine, Kasparov gibi birçok satranç dehası inanılmaz hafızalarıyla bilinmektedir. Olayları/kavramları/nesneleri detaylarıyla akılda tutabilme yeteneği, kişiye günlük yaşamında olduğu gibi çalışma yaşamında(özellikle sınavlarda) da büyük fayda sağlar.

Son olarak düzenli satranç oynayarak konsantrasyon yeteneğinizi ve analitik düşünme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Bunlardan ilki ders çalışırken daha verimli olmanızı ve kendinizi çalıştığınız derse tümüyle vermenizi sağlarken, ikincisi de problemlere bakış açınızı geliştirir ve daha yaratıcı çözümler bulmanıza yardımcı olur.

Satranç 20. yüzyılda sadece bir oyun olarak görülmekten çıkıp bilim, sanat ve sporun bir kesişimi olarak algılanmaya başlamıştır. Başta öğrenciler olmak üzere herkese hayatlarında bu güzel aktiviteye yer vermelerini tavsiye ederim.

Sizde bildiğiniz faydalarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Matematik Öğretmeni - Engin Hoca

Etiketler

Yazar

Engin H.

NOT: Derslerime yönelik yoğun ilgi için teşekkür ederim. 2023-2024 Eğitim-Öğretim dönemi için yüz yüze derslere 15 Ağustos itibariyle başlayacağım. Öncesinde ders talebinde bulu...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sınıf ortamında öğrencilerin konuyu daha iyi anlaması için, etkili bir ders yapmak için öğretmenlerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?