Satrancın Yararları

Satrancın Yararları
Engin H.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eki 7, 2018
1929

En eski ve en popüler oyunlardan olan satrancın bize salt 'oyun oynayarak eğlenmekten' başka faydaları da bulunmaktadır. Bu yazıda bunlara değineceğim.

Her şeyden önce satranç, kişinin hayal/tasavvur edebilme gücünü arttırır. Düzenli olarak satranç oynayan bir bireyin görsel algılama yeteneği gelişir ve bu, öğrenme aşamasında özellikle GEOMETRİ gibi derslerde direkt olarak katkı sağlar.

İkinci olarak satranç oynamak(özellikle 2 saat veya daha uzun süren müsabakalar yapmak) , kişinin en önemli erdemlerden biri olan sabredebilme becerisini geliştirir. Bu da kişinin hem öfke kontrolünü sağlamasına, hem de olaylara nesnel bir soğukkanlılıkla bakabilmesine yardımcı olur.

Satranç oynayıp daha ileri kademelere geldikçe oyunu sadece kendi açınızdan değil, rakibinizin açısından da değerlendirmeye başlarsınız. Aslında satrançta gerçekten iyi düzeye gelebilmek için bu gereklidir de. Olaylara başkalarının penceresinden bakabilme yeteneği, empati yeteneğinizi geliştirecek ve size günlük hayatta da avantaj sağlayacaktır.

Satranç oynamanın bir diğer önemli getirisi, düzenli olarak bu oyunu oynayan kişinin hafızasını geliştirmeye olan katkısıdır. Morphy, Alekhine, Kasparov gibi birçok satranç dehası inanılmaz hafızalarıyla bilinmektedir. Olayları/kavramları/nesneleri detaylarıyla akılda tutabilme yeteneği, kişiye günlük yaşamında olduğu gibi çalışma yaşamında(özellikle sınavlarda) da büyük fayda sağlar.

Son olarak düzenli satranç oynayarak konsantrasyon yeteneğinizi ve analitik düşünme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Bunlardan ilki ders çalışırken daha verimli olmanızı ve kendinizi çalıştığınız derse tümüyle vermenizi sağlarken, ikincisi de problemlere bakış açınızı geliştirir ve daha yaratıcı çözümler bulmanıza yardımcı olur.

Satranç 20. yüzyılda sadece bir oyun olarak görülmekten çıkıp bilim, sanat ve sporun bir kesişimi olarak algılanmaya başlamıştır. Başta öğrenciler olmak üzere herkese hayatlarında bu güzel aktiviteye yer vermelerini tavsiye ederim.

Sizde bildiğiniz faydalarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Matematik Öğretmeni - Engin Hoca

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır