MATEMATİK Olmadan Asla

Yazar: Nilay K. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2476
MATEMATİK Olmadan Asla
H ayatımızın her alanında olan matematik, günlük hayatta nelerde karşımıza çıkmaktadır. Neden matematik olmadan asla?

"MATEMATİK" kelimesini duyduğumuz zaman hemen hemen çoğumuzun zihninde herkesin yapamadığı bir ders, zor sorular, çözülemeyen problemler, sonu gelmeyen işlemler vb...gibi şeyler gelir. Ama aslında resme o kadar da uzaktan bakmamıza hiç gerek yok.

Çünkü Matematik çok yakınımızdadır. Ben Matematik olmadan asla diyorum. Ve bunu sadece ben söylemiyorum. Siz de herkes gibi bunu söylüyorsunuz. Peki nasıl? Yazımı sonuna kadar okuduğunuzda eminim nasıl olduğunu anlayacaksınız. İnsanoğlu dünyaya gelmesiyle bir matematik ağının içine düşer. Sonunun geleceğini ancak ne zaman olduğunu bilmediği bir geri sayımın içinde bulur kendini. İşte bu bir matematiktir. İnsanın DNA'sinin dizilişi bile bir matematikle meydana gelir. Uyumamız, yemek yememiz, spor yapmamız, eğlenmemiz, giyinmemiz... Bu saydığım her alanda matematiği aktif bir şekilde kullanırız aslında. Mesela bir terzi bana kıyafet dikiyorsa benim ölçülerimi kullanır. Bir piyanist piyano çalıyorsa notaları belirli bir matematikle bagdaştırır. Bir mimar bir ev çiziyorsa çok iyi bir matematik kullanarak daha iyi bir proje ortaya koyar.

Şimdi çok daha genel bir yerden bakalım. Günlük hayatımızın her anında matematiği nasil aktif bir şekilde kullandığımızı görelim;

 Akşam yemeğine misafirlerinizin olduğunu düşünün. 8'de geleceklerse zamanınızı ona göre ayarlayıp 8'e kadar bütün hazırlıklarını tamamlamış olursunuz. Kişi sayınız 5 ise masaya en az 5 tabak koyarsınız 4 değil. Yemek yaparken yağınızı, tuzunuzu belirli bir oranda kullanırsınız. ( bunu ayarlamak gerçekten de çok iyi bir matematik gerektiriyor bence zira herkes tutturamıyor :) ) Eksikler için markete gittiğinizde paranızın üstünü alacağınızı bilmeniz, alışverişe arabanızla gidiyorsanız kalan benzin miktarına bakıp kac dk daha yol gidebileceğini hesaplamaniz basit olsa da birer matematik gerektirir. Yani aslında siz de fark ettiyseniz günlük hayatımızda bir cok yerde ve alanda farkında olmasakta matematigi kullanırız.

Ben Galileo gibi evren dilinin matematik diliyle yazildigini kabul ediyorum. İşte bu yüzden MATEMATİK olmadan asla diyorum. Matematik olmadan, matematik yapmadan da yaşayabilirim diyen var mı aramızda? Eğer varsa bu matematik olmadan asla demekten çok daha iddialı bir söz bana kalırsa...

Matematik Öğretmeni - Nilay B.

Etiketler

Yazar

Nilay K.

Anlatmayı ve öğretmeyi seven, dinlemeye ve öğrenmeye her daim acik, sabirli ve disiplinli bir ogretmenim. Yıllardır farklı yas gruplarındaki öğrencilere çeşitli branşlarda dersl...

Benzer Yazılar
İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss matematik konularını ve 2024 KPSS matematik soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde matematikte 27'de 27 yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?