Matematik Nasıl Öğrenilir

Yazar: Büşra B. | 15.11.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1452
Matematik Nasıl Öğrenilir
0 dan matematik nasıl öğrenilir, matematik öğrenme yöntemlerini uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı.

Bu yazımızda olumsuz cümleleri bırakıp olumlu cümlelere yani yapabilmeye odaklananacağız. "Matematiği neden yapamıyoruz" ile uğraşmayıp "Matematiği nasıl yaparız" a yöneleceğiz.

Matematiği öğrenmek için tek bir yöntem yok. Birçok zeka türü olduğu gibi farklı birçok öğrenme yöntemi de vardır. Öğrenciye görelilik önemli olandır. A öğrencisinin matematik öğrenme yöntemi B öğrencisine uymayabilir. O yüzden bu yazımızda genel bir bakışla öğrenme stillerine, yöntemlerine bakacağız.

Önce matematiğin içeriğine bakalım. Matematiğin sayı,işlem, formül kısmına fazlasıyla odaklanıyoruz. Okullarda daha çok bu kısımla ilgileniliyor. Ama matematiğin sözel bir kısmı da var. Yani mantık, muhakeme dediğimiz alanı.

 • Sayılar doğduğumuz andan itibaren karşılaştığımız kavramdır. Her şeyi sayabiliriz. Günlük hayatta bolca kullanılır.
   
 • İşlem kısmı daha çok okulla başlar. Dört işlemle temel atılır. Dört işlem olmadan ileriki konularda, soru çözümünde hep sıkıntı yaşanır. Dört işlem ile başlayıp cebirsel işleme kadar bu süreç devam eder. Daha ötesi de vardır tabi. Ama yazımda bahsetmek yerine sizin araştırmanıza bırakıyorum.
   
 • Formül kısmı matematiğin daha çok sorularını kısa yoldan çözmeyi sağlar. Ama fazla formül ezber mantığını harekete geçireceğinden akıl yürütme, düşünme çerçevesi daha yararlı olacaktır.
   


 

Şimdi sıra matematiğin nasıl öğrenilebileceğine giriş yapalım. Matematiği yapmak için önce kendi öğrenme stilimizi, yöntemimizi tanımalıyız.

 • Görsel zekası baskın olan bir öğrenci şemalarla, resimlerle matematik dersini daha iyi öğrenebilir. Zihin haritaları çok etkili bir yoldur. Mesela tam sayılar konusunu önce tam sayı tanımını sonra tam sayılara örnekleri ve tam sayılarda dört işlemi vb yi bir zihin haritası oluşturup daha iyi öğrenebilir.
   
 • Dokunsal zekası baskın öğrenciler doğayla iç içe bir şekilde matematiği öğrenebilir. Mesela sayma konusunda ağaçları sayabilirler. Ya da kesirler konusunda bir pasta getirilip dilimlere ayrılıp paylaştırılabilir.

Öğrenme yanında öğrenme yöntemleri de uygulanabilir. Bir tane yöntem tabiki yok. Sayılamayacak kadar yöntem vardır. Ama bu yazıda genel, sıra dışı birkaç yöntemden bahsedeceğim.
 

Matematik Öğrenme Yöntemleri 
 


 

 • Matematik sarmal bir içeriğe sahiptir. Yani önceki konular sonraki konuları içerir. Anlaşılmayan, unutulan bir konu varsa üzerine yeni bir konu koymak zor hatta mümkün olmayacaktır.
   
 • Sayı, işlem içeren bölümleri için bolca soru çözülmelidir. Yani çerez yer gibi işlem soruları çözülebilmelidir. Problem içeren sorular için bolca kitap okunmalıdır. Muhakeme yürütmek için bu şarttır.
   
 • Soru çözdük. Bitti mi? Hayır tabiki:) En önemli yerdeyiz. Kontrol etme aşaması.Günlük hayatta olduğu gibi kontrol işin ilerlemesini, güvenliğini sağlar. Çözdüğümüz soruları kontrol edersek yanlışlarımızı, anlamadıklarımızı vb görürüz. Yanlışlarımızın doğrusunu , boş bıraktıklarımızın mantığını öğrenmek matematikte başarıyı arttırır.
   
 • Tabi yapamadıklarımızı, anlamadıklarımızı sadece öğretmene sormayacağız. Soruyu çözebilen, konuyu anlatabilen ve anlatışından anlayacağımız her insan, her araç bizim için cevap kaynağıdır.
   

Bu yazımızda bile düşününce 4 tane öğrenme yöntemi bulduk. Geriye kalanları bulmak, kendinize uygun olanı bulmak sizin araştırmanıza kalmış. Yorumlar kısmına matematik öğrenme yönteminizi yazabilirsiniz.

Etiketler

Yazar

Büşra B.

Motive ol, çalış ve başar.

Benzer Yazılar
İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü sayı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri blogumuzda. Üslü sayılar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sizlerle

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul