Matematik Nasıl Öğrenilir?

Yazar: Samet Ö. | 13.08.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 81
Matematik Nasıl Öğrenilir?
M atematik nasıl öğrenilir? Matematiği öğrenmenin püf noktaları nelerdir? İşte tüm cevaplar blogumuzda.

Matematik nasıl öğrenilir? 
 

Bir çok insanın kabusu olan ders. Evet, matematik dersinden bahsediyoruz. Şimdiye kadar kaç kişiyle tanıştıysam ve onlara matematik öğretmeni olduğumu söylediğimde birçoğundan aldığım tepki “ Matematikten nefret ederim” oldu. Eminim bir çok matematik öğretmeni olan  arkadaşımızın başından da bu geçmiştir. Çünkü matematik her zaman zor bir dersmiş gibi bir algı oluşturuldu. Evet kolay olduğunu savunmuyorum ama insanların matematik yapmak imkansızmış gibi davranmasına da katılmıyorum. Matematiğin nasıl öğrenilmesi gerektiğini bildiğin zaman öğrenmemen için bir sebep yok. 

Matematik nasıl öğrenilir sorusunun cevabına gelince. Her yaşta matematik öğrenilebilir. Aslında bu sadece matematik için geçerli değil. Öğrenilebilecek her şey için bu böyledir. Ama matematik yaş arttıkça sıfırdan öğrenilmesinin zor olduğu bir alandır. Zaten ileriki yaşlarda matematiği öğrenmeye çalışan sayısı da oldukça azdır. Çünkü başaramayacağını düşüncesi onun peşini hiç bırakmamıştır. 

Matematiği iyi anlamanın en büyük faktörlerinden birisi ortaokula başladığında karşısına matematiği sevdirecek, bunu başarmanın zor olmadığını, stratejik çalışıp üstesinden gelebileceğini anlatacak ve matematiği ezberletmek yerine onun mantığını anlatan bir öğretmeni ile karşılaşması. Sonrasında öğretmen öğrenciye matematiğe bakış açısı kazandıracak. 

Peki ya bu öğretmenle karşılaşılmazsa dünyanın sonu mu? Tabi ki hayır. Çocuğunuzun sürekli matematikle içli dışlı olmasını sağlayın.

Çocuklara matematiği sevdirme yolları
 

Mesela çarpım tablosu ezberletmeyin. Zaten çocuklar işlem yapa yapa istemeden akıllarında kalacak. Çarpım tablosunu ezberlerse sadece ezberlediği kadarını bilecek. Onun üstüne ekstra bir şey düşünme ihtiyacı hissetmeyecek. Ve matematiksel düşünmemiş olacak. Bu kabiliyeti varsa da körelmiş olacak. Çözdüğü problemleri  nasıl çözdüğünü sorun. Başka nasıl çözebileceğine dair ip ucu verin ama çözüm yöntemini söylemeyin. Çünkü söylerseniz artık o çözüm yolu aklında kalacak ve düşünme ihtiyacı hissetmeyecek. Akıl yürütememiş olacak. Matematiksel zeka soruları çözdürebilirsiniz. Cevapları bulamasa da bulmak için kafa yormasını sağlayabilirsiniz. Bu yazdıklarım ve benzerlerini yapabilirsiniz. Bunların yanında en önemlilerinden biri olan yöntemlerden biri de problem kurdurmak. Çocuk kurulmuş bir problemi çözerken matematiksel düşünebilir. Problemi yazan kişinin ne düşündüğünü anlamaya çalışır ama kendisi problem kurmaya çalışırsa bambaşka bir dünyaya girer ve o dünyada oluşturduğu fikirleri probleme yansıtır. Doğal olarak matematiksel düşünmüş olur. Çok etkili bir yöntemdir.

Aynı zamanda matematik nasıl çalışılır? başlıklı yazımızı inceleyebilir ve daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. 

Bu yöntemlerle çocuğunuzun akıl yürütmesini, matematiksel düşünmesini sağlayabilirsiniz. Ama bunların hepsini sabırla sıkılmadan yapmalısınız.  Eğer çocuk sıkıldığınızı görürse onunda hevesi kaçar ve matematiği ezberlemeye yönelir. Bunun için eğer yapabiliyorsanız işin uzmanlarından destek almanız en doğrusu olur.  Ve özellikle söylüyorum. Matematik ezberlenecek ders değildir…

Etiketler

Yazar

Samet Ö.

2008 yılında MARMARA ÜNİVERSİTESİ Matematik öğretmenliğini kazanarak üniversiteye başladım. ÖNCELİKLE MATEMATİĞİ ÇOK SEVEN BİRİ OLARAK 2009 yılında üniversite 2. sınıfta özel de...

Benzer Yazılar
Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel ders öğrencilere neler kazandırmadır. Öğrenci psikolojisine özel dersin faydaları nelerdir.

Özel Ders Ücretleri Nasıl Olmalı?

Özel Ders Ücretleri Nasıl Olmalı?

Özel ders ücretleri ne kadardır. Hangi öğretmen ne kadarlık ücretle özel ders vermektedir. Tüm bilgiler blog da.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?