Matematik-Fizik

Yazar: Arif Süheyl Ü. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2865
Matematik-Fizik
M atematik ve fizik derslerine nasıl çalışılmalıdır. Eğitimciler dersi anlatırken nelere dikkat etmelidir.

Matematik

Matematikte başarılı olmanın temelinde konuların mantığını anlamak ve uygulama yaparak bunu iyice sağlamlaştırmak vardır. Maalesef birçok öğrencinin sadece kalıp ezberlediği için başarısız olduğunu gördüm. Ders sırasında konuları öğrencinin seviyesine göre anlatıp fazlaca uygulama yaptırıyorum. Bir sonraki derse kadar verdiğim soruları çözmesini istiyorum ve yapamadığı sorularda telefon aracılığıyla yardımcı oluyorum.
Bence matematik dersten öte bir tutkudur ve ders verdiğim arkadaşlara da bunu anlatmaya çalışıyorum.

Derse ihtiyaç duyduğunu düşünen arkadaşlara önerilerim:

  • Hangi hocadan ders alırsanız alın, mutlaka kendiniz çaba göstermelisiniz. Bu çalışma sürecinde ciddi anlamda sizi motive etmek ve yol göstermek için uğraşıyorum.
     
  • Matematikte mutlaka her soruda sizi sonuca götürecek ipucu vardır.
     
  • 2012 LYS’de 50/50 yapmıştım. Aynı başarıyı gösteren birçok kişi bulabilirsiniz. Fakat bildiklerini başkasına aktarmak, tamamen farklı bir şey.


Fizik

YGS fizikte az formül olmakla beraber konuyu kavramış olmak, durumu analiz edebilmek çok önemli. Matematiğe göre daha az işlem gerektiren bu derste genelde öğrenciler problemi matematiğe dönüştürmekte veya yorumlamakta zorluk çekiyor. Derslerde konunun kavranmasına azami özen gösteriyorum. Sorular üzerinde uygulama yapmak da bunu pekiştiriyor. Kısacası matematiğe benzer bir şekilde dersi işliyorum.

LYS fizik lise müfredatında belki de formül yoğunluğunun en fazla olduğu kısımdır. Fakat formülleri konseptin mantığıyla ilişkilendirip daha kalıcı olmasını sağlamak mümkün. Bunun sonucunda öğrenciler hangi büyüklüklerin birbiriyle orantılı olması gerektiği, birbirini nasıl etkilediği gibi durumları analiz edebilir hale geliyor.

ÖSYM de gittikçe formüllerin ezbere bilinmesinden ziyade konunun bu şekilde ne derece kavrandığını ölçmeye çalışıyor.

Bir önceki yazımız olan "Matematik Netleri Ne Anlatıyor" başlıklı makalemizde sınava hazırlanan öğrencilerin derslerden sıkılma problemini aşmaya yönelik bilgiler verilmektedir.

 

Etiketler

Yazar

Arif Süheyl Ü.

*11 yıldır özel ders veriyorum. *Ders anlatımında olayın mantığını anlatmaya ve uygulama yaptırmaya odaklanıyorum. *Ders dışında da telefon aracılığıyla öğrencilerin s...

Benzer Yazılar
Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü matematikçi Thales'in hayatı. Matematik ve Geometri alanında büyük adımlar atmış bilim insanı Thales, Mısır tarihinin ilk Matematikçisidir. Thales'in günümüzde kullanılan teoremleri nelerdir.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?