LGS ve YKS’deki Yeni Nesil Sorulara Banane Yöntemi İle Yaklaşım

Yazar: Dr. Cihan G. | 06.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 351
LGS ve YKS’deki Yeni Nesil Sorulara Banane Yöntemi İle Yaklaşım
Y eni nesil soruların çözümünde nasıl bir yol izlemelisiniz. İşte size fayda sağlayacak bazı ipuçlar!

LGS ve YKS’de öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen yeni nesil sorular öğrencileri sınav içerisinde çokça zorlamaktadır. Genelde öğrencilerin eğitim öğretim hayatları boyunca pek de maruz kalmadığı ve tecrübe etmedikleri şekilde anlamanın zor olduğu sorulara maruz kalmaları bu korkunun bu düzeyde yaşanmasının en temel sebeplerinden birini teşkil etmektedir. Daha sorunun başında içinden çıkılamaz gibi gözüken bu sorulara nasıl yaklaşılacağını bilmek öğrencilerin korkularını ve soruya dair önyargılarını azaltacaktır. Sınavların aynı zamanda öğrenciyi psikolojik olarak test ettiğini de düşünecek olursak yeni nesil sorulara yaklaşım noktasında belirli bir tecrübeye ulaşmış öğrencilerin diğerlerine göre çok daha avantajlı olacaklarını söylemek mümkündür. 

Yeni nesil sorular ile öğrencinin anlama ve kavrama düzeyi ölçülür. Eskiden hazırlanan sınavlarda öğrencilerin işlem pratiği sorgulanırdı. Ancak değişen dünyada anlama ve kavramanın daha çok ön plana alınması sınav sisteminin bu şekilde güncellenmesini zorunlu kılmıştır. Çünkü işlemler artık kolaylıkla bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde aranan insan tipi anlayan sorgulayabilen ve geliştirebilen insan tipidir. 

Yeni nesil sorular uzun ve anlaması güç cümlelerden oluşan zaman zaman öğrencinin tüm soruda uyanık kalmasının zor olduğu sorulardır. Bu soruların uzunluğu öğrencilerin gözünü korkutmaktadır. Ancak uzun soru zor soru demek değildir. Öğrenci tüm soru boyunca kendini o soru içerisinde tutabilirse o soruyu kaçırmayacaktır. Yeni nesil sorularda bir sorunun çözümü o soruyu anlamaktır. Bir soruyu tam manasıyla anlamak ise ancak o soruyla alakalı soracağımız 3 soru ile mümkündür:

  1. 1 - Bu soru ne ile alakalı
     
  2. 2 - Bu soru bize neler vermiş
     
  3. 3 - Bu soru bizden ne istiyor
     

Eğer bu 3 soruya cevap verebilirsek o soruyu tam manasıyla anlamış oluruz. 

Bu uzun soru tiplerinde verilen cümlelerin tamamı sorunun anlaşılması veya çözümü için gerekli olmayan cümlelerdir. Bu noktada işimizi kolaylaştıracak bir anahtar cümlemiz var , o da “banane”dir. Bu yönteme göre soru ile alakasız olan cümlelerin hızlıca geçilmesi sorunun ana metnine ve yukarıda bahsettiğimiz soru ile alakalı sorunun içinde sadece o 3 sorunun cevaplarının aranmasıdır.

Etiketler

Yazar

Dr. Cihan G.

- 2020 YKS Türkiye 55.’si-Rutgers Üniversitesi(The State University of New Jersey) Psikiyatri Departmanı’nda researcher(2022-2023)- Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2022 mezun...

Benzer Yazılar
LGS Tercihleri Nasıl Yapılır

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır

Lgs tercihi nasıl yapılır? LGS tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? LGS tercihlerine dair tüm bilgiler blogumuzda.

Sınava Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım?

Sınava Az Kaldı Nasıl Çalışmalıyım?

Sınava az kaldı nasıl çalışmalıyım? diyorsan tam senlik bir blog yazısı hazırladık. Sınava aylar kala nasıl çalışman gerektiği ile ilgili püf noktalar burada!

Yeni Nesil Türkçe Soruları ve Soru Örnekleri?

Yeni Nesil Türkçe Soruları ve Soru Örnekleri?

Yeni nesil türkçe soruları nasıldır? Yeni nesil soru tiplerinin Türkçe'nin önemi nedir? Yeni nesil türkçe soru örneklerini MEB örnekleriyle sizler için hazırladık.

YKS VE LGS Sınavlarına Hazırlık

YKS VE LGS Sınavlarına Hazırlık

YKS ve Lgs sınavına hazırlanan öğrencilerin yeni nesil sorular üzerine bilmesi gerekenler. Öğrenciler sınava hazırlanırken nasıl bir program yapmalıdır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?