LGS ve YKS’deki Yeni Nesil Sorulara Banane Yöntemi İle Yaklaşım

Yazar: Dr. Cihan G. | 06.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 114
LGS ve YKS’deki Yeni Nesil Sorulara Banane Yöntemi İle Yaklaşım
Y eni nesil soruların çözümünde nasıl bir yol izlemelisiniz. İşte size fayda sağlayacak bazı ipuçlar!

LGS ve YKS’de öğrencilerin korkulu rüyası haline gelen yeni nesil sorular öğrencileri sınav içerisinde çokça zorlamaktadır. Genelde öğrencilerin eğitim öğretim hayatları boyunca pek de maruz kalmadığı ve tecrübe etmedikleri şekilde anlamanın zor olduğu sorulara maruz kalmaları bu korkunun bu düzeyde yaşanmasının en temel sebeplerinden birini teşkil etmektedir. Daha sorunun başında içinden çıkılamaz gibi gözüken bu sorulara nasıl yaklaşılacağını bilmek öğrencilerin korkularını ve soruya dair önyargılarını azaltacaktır. Sınavların aynı zamanda öğrenciyi psikolojik olarak test ettiğini de düşünecek olursak yeni nesil sorulara yaklaşım noktasında belirli bir tecrübeye ulaşmış öğrencilerin diğerlerine göre çok daha avantajlı olacaklarını söylemek mümkündür. 

Yeni nesil sorular ile öğrencinin anlama ve kavrama düzeyi ölçülür. Eskiden hazırlanan sınavlarda öğrencilerin işlem pratiği sorgulanırdı. Ancak değişen dünyada anlama ve kavramanın daha çok ön plana alınması sınav sisteminin bu şekilde güncellenmesini zorunlu kılmıştır. Çünkü işlemler artık kolaylıkla bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde aranan insan tipi anlayan sorgulayabilen ve geliştirebilen insan tipidir. 

Yeni nesil sorular uzun ve anlaması güç cümlelerden oluşan zaman zaman öğrencinin tüm soruda uyanık kalmasının zor olduğu sorulardır. Bu soruların uzunluğu öğrencilerin gözünü korkutmaktadır. Ancak uzun soru zor soru demek değildir. Öğrenci tüm soru boyunca kendini o soru içerisinde tutabilirse o soruyu kaçırmayacaktır. Yeni nesil sorularda bir sorunun çözümü o soruyu anlamaktır. Bir soruyu tam manasıyla anlamak ise ancak o soruyla alakalı soracağımız 3 soru ile mümkündür:

  1. 1 - Bu soru ne ile alakalı
     
  2. 2 - Bu soru bize neler vermiş
     
  3. 3 - Bu soru bizden ne istiyor
     

Eğer bu 3 soruya cevap verebilirsek o soruyu tam manasıyla anlamış oluruz. 

Bu uzun soru tiplerinde verilen cümlelerin tamamı sorunun anlaşılması veya çözümü için gerekli olmayan cümlelerdir. Bu noktada işimizi kolaylaştıracak bir anahtar cümlemiz var , o da “banane”dir. Bu yönteme göre soru ile alakasız olan cümlelerin hızlıca geçilmesi sorunun ana metnine ve yukarıda bahsettiğimiz soru ile alakalı sorunun içinde sadece o 3 sorunun cevaplarının aranmasıdır.

Etiketler

Yazar

Dr. Cihan G.

- 2020 YKS Türkiye 55.’si- Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi (İntörn Doktor) (onur derecesi)- Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Çift Anadal Programı(ÇAP)...

Benzer Yazılar
Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS(liselere geçiş sınavı) sistemi ile öğrencileri neler beklemektedir. LGS öğrencileri nelere dikkat etmelidir.

LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım

LGS Sınavına Girecek Olan 8.sınıf Öğrencilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Profesyonel Olarak Özel Ders

Profesyonel Olarak Özel Ders

Profesyonel olarak özel ders süreci nasıl yönetilebilir. Öğretmenlerin, ailelerin ve öğrencilerin özel derste dikkat etmesi gereken uyumlar nelerdir?

YKS VE LGS Sınavlarına Hazırlık

YKS VE LGS Sınavlarına Hazırlık

YKS ve Lgs sınavına hazırlanan öğrencilerin yeni nesil sorular üzerine bilmesi gerekenler. Öğrenciler sınava hazırlanırken nasıl bir program yapmalıdır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul