Kodlama Nedir? Çocuklara Kodlama Öğretebileceğiniz Ücretsiz İnternet Siteleri

Yazar: Özge E. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1503
Kodlama Nedir? Çocuklara Kodlama Öğretebileceğiniz Ücretsiz İnternet Siteleri
K odlama nedir? Çocuklara kodlama öğretebileceğiniz ücretsiz internet siteleri nelerdir? Kodlama hakkında ünlü yazılımcılar ne demiştir.

Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde bulunuyoruz. Bununla birlikte hayatımızdaki birçok alanda teknolojiden yararlanmaktayız. Eğitim, iletişim, araştırmalar, bankacılık işlemleri, tarım , işletim sistemleri, cep telefonu uygulamaları vb gibi binlerce alanda teknolojiyi kullanarak hayatımızı kolaylaştırırız. Bu işleyiş, teknolojik cihazların içerisinde yer alan elektronik kartların belirli bir programlama diliyle kodlanması ile mümkün olmaktadır.

Nedir Bu Kodlama?

Kodlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Başka bir deyişle elektronik bir dildir. Bilgisayar ekranına yazı yazdırmadan led yakabilmeye, elektronik ev aletlerinden teknoloji ürünü arabalara kadar kodlama bu işin üstesinden gelmektedir.

Valve Comporation (1996’da eski Microsoft çalışanları Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından kurulan video oyunu geliştiricisi ve video oyunu yayımcısı şirket)ın kurucusu Gabe Newell’i dinlediğimizde bu işin çok heyecanlı olduğunu hissedeceksiniz.

“ İlk kez program yazıp bilgisayara ‘Merhaba dünya’ dedirttiğimde gözlerime inanamadım.”

Makinde Early (Facebook Mühendisi) : “Kod yazarlarının yaptığı şey aslında çok basit. Yaptığımız şey daha çok sorunları parçalara ayırmak. Yani insanların sandığı gibi karmaşık algoritmalar yaratmıyoruz.”

Vanessa Hurst (Girl Develop It -kadınlara yazılım geliştirme alanında kariyer yapmak için ihtiyaç duydukları malzemeleri sağlamaya çalışan kuruluş- kurucusu): “Kod yazmak için dahi olmanız gerekmiyor. Yalnızca kararlı olmalısınız.”

“Eğer biri bana daha önce gelip yazılımın aslında insanlar için olduğunu, bilgisayar teknolojisini kullanarak insanlara yardım ettiğimizi anlatmış olsaydı bakış açım çok daha önce değişirdi.”

Çocuklar Ve Kodlama Eğitimi

Teknolojik ilerleme, bilgisayar, tablet, android telefonların artışı çocuklar için de büyük cazibe alanı haline geldi, özellikle de bilgisayar oyunlarıyla. “Bilgisayar oyunlarının kaçı çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır? “diye soru işaretleri zihinleri meşgul etmeye başladı. Çocukları teknolojiden tamamen koparmak yerine faydalı platformlarla onları buluşturmak çok daha akıllıca olacaktır.

2013 yılında Hadi Partovi ve Ali Partovi önderliğinde code.org kurularak çocuklar hatta her yaş grubuna hitap edebilen bir kodlama platformu oluşturulmuştur.

Code.org’da Bizleri Neler Bekliyor?

Dünya geneli 50’den fazla dil seçeneğiyle hizmet vermekte olan code.org, her yaş grubuna hitap etmektedir. Özellikle başlangıç itibariyle 4 yaş grubu okuma becerisi olmayan çocuklarla kodlama dünyasına giriş yapılabilmekte. Çocuklar, oyun oynarken kodlama becerisinin mantığını da öğrenmiş olmaktadırlar. Üye olan her öğrenci , etkinliklerine kaldığı yerden devam edebilmektedir. Öğrencilerin dikkatlerini çekecek karakterler, kahramanlar ve sahalar da unutulmamış: Angry Birds, Yıldız Savaşları, Karlar Ülkesi, Minecraft, Flappy Kod, Spor dalları … Böylece etkinlikler çok daha zevkli hale getirilmiştir.

Öğretmenler için de giriş kısmı unutulmamış, eğitimcilerin öğrencilerini kolaylıkla takip edip, hangi öğrencinin hangi aşamada olduğunu rahatlıkla görebilmeleri sağlanmıştır.

Code.org bünyesinde yaş gruplarına özgü kurslar yer almaktadır. Öğrencimiz yaş grubuna, seviyesine göre kurs bünyesindeki çalışmaları rahatlıkla yapabilmektedir. Ayrıca code.org ; Microsoft , Facebook, Twitter kurucularının da desteğini içeren bir platformdur.

Kodlama konusunda code.org dışında scratch ,code monster, code combat, khan academy. code monkey vs gibi siteler de ziyaret edilebilir.

“Bu ülkedeki herkesin programlamayı öğrenmesi gerekir. Çünkü düşünmeyi öğretir.” Steve Jobs

Çocuklara Kodlama Öğretebileceğiniz Ücretsiz İnternet Siteleri

  1. code.org,
  2. scratch,
  3. code monster,
  4. code combat,
  5. khan academy,
  6. code monkey


Kodlamayla buluşmanın belki de tam zamanıdır.
Kodlamalı günler…

Sınıf Öğretmeni - Özge Er

Etiketler

Yazar

Özge E.

6 yıldır ders vermekteyim. Öğrencilerimle olmak bana iyi geliyor. Sayın Aziz Sancar'ın da dediği gibi zekaya değil çok çalışmaya inanıyorum. Disiplinli, planlı çalıştıktan ...

Benzer Yazılar
Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul ile derslerinizde etiket bulutu oluşturun ve derslerinizi eğlenceli hale getirin

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi, sıradan sunumlardan sıkılan, kaliteli, eğlenceli ve dikkat çekici sunumlar hazırlamak isteyenlerin uygulamasıdır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?