İş İngilizcesi ve İtep Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar: Goksu O. | 01.11.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3845
İş İngilizcesi ve İtep Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
G enel İngilizce öğrenmek ile sınav İngilizcesi öğrenmenin arasındaki fark nedir? Uzman İngilizce öğretmenimiz sizler için hazırladı.

Son zamanlarda mesaimin hatırı sayılır bir bölümünü bu ve buna benzer ilanları gördüğü anda, ÖZELİKLE ITEP sınavına girmek için maksimum 10 günü olan ve ‘Ne yapacağım ben şimdi?’ endişesiyle telefona sarılıp beni arayan ya da mesaj yollayan arkadaşlarıma harcamaktayım. Her ne kadar çalıştığım yaş grubu genç bir öğrenci kitlesini içermese de, yetişkin öğrencilerim bile, bu süre içinde sınava hazırlanmak üzere, kültürümüzün getirdiği standart Türk öğrenci sınav hazırlık psikolojisini henüz terk edemediği aşikâr ve kandırılmaya son derece müsait; bu bağlamda her türlü ‘eğitim simsarının’ eline düşmeye hazır bir kitle.

Uluslararası dil pasaportu sınavlarının genel yapısı

Tüm dillerde dil pasaport uygulaması bulunmaktadır ve dünyanın her yerinde gerek İş İngilizcesi, gerek Genel İngilizce, Hazırlık Atlama Sınavları, gerekse sektörel İngilizce bazında yapılan çeşitli sınavlar bulunmaktadır. Bu sınavların her biri kendine ait bir kelime bilgisi ve İngilizce seviyesi gerektirir. Uluslararası sınavlar, Türkiye’de uygulanan dil sınavlarının temel aldığı akademik kelime, okuma ve gramer bilgisinin aksine, tüm yabancı dillerin öğretiminde kullanılan 4 temel beceri üzerine yapılandırılır. (OKUMA_DİNLEME_YAZMA_KONUŞMA) .

Peki, sizce neden bu sınavların ITEP haricinde kalanları gramer gibi bir bölüm içermemektedir? Ben sorunuzu hemen cevaplayayım. ITEP sınavı yukarıda ki ilanda gördüğünüz sınavlara ek olarak BEC sınavını da içine alan, soruları bu sınavlarının hepsinin karmasından hazırlanan, Türkiye’de ki şirketlere satılan, eh haliyle biraz da sizden olsun şeklinde pazarlanan bir sınavdır.

Neden bu sınavlar gramer gibi bir bölüm içermemektedir sorusuna gelince; aslında cevap oldukça basittir. Okuduğu ve dinlediğini anlayan, bunu sözel ya da yazılı olarak ifade edebilen kişi zaten doğal olarak gramer bilgisine sahiptir. Yani, bu sınavlardaki ölçülendirme, adayın gramer bilip bilmediği değil, dile ne kadar hâkim olup olmadığı üzerinden yapılır ve seviyesi bu hâkimiyete göre belirlenir. 

Uluslararası dil pasaportlarına göre bir dili konuşmak ne demektir?

Bu sınavların neredeyse tümü boş zamanlarımızı nasıl geçirdiğimizden ya da ailevi ilişkilerimizden tutun da, eğitim, sağlık, politika, suç çevre, sosyoloji, psikoloji, teknoloji vb. gibi genel kültür bilgisini, bakış açısını içeren toplam 16 başlığı içerir. Yukarıda adı geçen sınavlara girmeyi planlayan herkesin öncelikle bu alanlarda kendi dilinde bir fikri olması ve fikri ifade edebilme becerisine sahip olması gerekmektedir. Böyle bir genel kültür bilgisinin öncelikle dünyada ve ülkemizde da olup bitenlerden sosyal medyada yayınlananın dışında da haberdar olarak edinileceği tartışılmaz bir gerçektir.

Bu sınavlarda aranılan puanların /seviyelerin karşılığı ne demektir?

Az önce de söz ettiğim gibi dile ne kadar hâkim olduğunuzu ölçen bu sınavlarda, şirketler ya da yurt dışındaki mastır/doktora programlarının belirlediği minimum puanlar, zaten dile hâkim, temel gramer ve kelime bilgisi ile ilgili herhangi bir problemi olmayan yani genel İngilizce ’ye minimum B1 seviyesinde hâkim olmayı gerektirir.

Genel İngilizce öğrenmek ile sınav İngilizcesi öğrenmenin arasındaki fark nedir?

Genel İngilizce dersleri, kişilerin kendilerinin dil öğrenme sebebine, ihtiyaçlarına ve ulaşmak istedikleri seviyeye bağlı olarak, dili karşı tarafı anlayacak ve kendini ifade edebilecek ölçüde dili kullanabilmeleri üzerine odaklanır.

Sınav İngilizce dersleri ise, girilecek sınavın niteliğine göre, kelime bilgisi ve sınava özgü strateji bilgisi üzerinde planlanır. Sanıldığının aksine; Kısa dönem ve uzun dönem dil öğrenme stratejisini geliştiren kişiler için bu hedef başlangıç seviyesinden itibaren konulabilen bir hedeftir.

Büyüklerimizin tabiri ile kıssadan hisse, küreselleşen dünyanın gerektirdiği iş ve eğitim koşulları eğitim sistemimizin üzerimizde bıraktığı,‘ BİR BELGE LAZIM, BU BELGE DE BANA HEMEN LAZIM’ anlayışı ile tamamen zıt bir ilinti içindedir. Kısa dönem ve uzun dönem kariyer planlarını buna göre yapan, yumurta kapıya dayanmadan önce, eğitim sistemimizin maalesef kanayan yarası olan İngilizce ile ilgili sorunlarını çözen bireyler ancak küreselleşen dünyada kariyer sahibi olabilecektir.

Etiketler

550

den Başlayan Fiyatlar


Türkiye'nin en iyi öğretmenlerinden başarı garantili İTEP sınavına hazırlık dersleri! 1 tıkla en iyi öğretmenlere ulaş.

Öğretmenler Genellikle 1 saat içinde yanıt verir.

107.622 Aktif Öğrenci - 64.638 Tamanlanan Ders

Yazar

Goksu O.

Ücretsiz ilk ders tanışma ve seviye tespit sınavı ve programın detaylı görüşmesini kapsamakta olup 30 dk sürmektedir ....ONLINE DERSLEİRM 45 DK SÜRMEKTE OLUP  ders ücreti 3...

Benzer Yazılar
2024 TYT Tarih Konuları ve TYT Tarih Soru Dağılımı

2024 TYT Tarih Konuları ve TYT Tarih Soru Dağılımı

TYT Tarih konuları, 2023 TYT Tarih konuları ve tarih tyt soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu makalemiz sayesinde tarihten hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

İngilizce öğrenmenin ilk adımı olan İngilizce alfabe ve İngilizce harflerin okunuşu ozeldersalani.com'da Bugün İngilizce öğrenmenin temelini oluştur!

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS hazırlananlar için kitap önerileri listemiz blogumuzda. IELTS kitapları listemizden sizin için en uygun kitabı bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?