İngilizce Kelimeler Nasıl Kalıcı Olarak Öğrenilir?

Yazar: Merve K. | 09.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 904
İngilizce Kelimeler Nasıl Kalıcı Olarak Öğrenilir?
İ ngilizce kelime ezberleme teknikleri ve öğrendiğiniz kelimeleri kalıcı hale getirmenin 5 püf noktası blogumuzda.

Dil öğreniminin temelini  şüphesiz kelime bilgisi oluşturur. Kelimeler “ezber” adı altında uzun vadeli öğrenimden uzak biçimde ezberlediğinde kalıcı olmaz ve maalesef hiçbir işe yaramaz. Peki kalıcı bir biçimde kelimeler nasıl ezberlemek yerine öğrenilir? Sizlere bu soruya 5 farklı biçimde yanıt vereceğim. 

Öğrendiğimiz İngilizce Kelimeleri 5 Yöntemle Kalıcı Hale Getirmek
 

Birinci yöntemimiz “Kelime Ekleme Yöntemi”. Bu yöntemde öğrendiğimiz İngilizce kelimeyi bir başka kelime ile kodlarız. Bunun için ihtiyacımız olan öğreneceğimiz kelimeyi bize çağrıştıracak bir obje yahut bir kişi bulmak. Örnek verecek olursak;  İngilizce’de sinirli anlamında gelen “angry” kelimesini, sinirli bir arkadaşımızın isminin yanına getirerek kelimeyi çağrışım yaparak öğrenebiliriz.Örneğin ; angry Merve,beautiful Selin…

İkinci yöntemimiz ‘’Cümle Kurma’’. Bu yöntemde, kurabiliyorsak eğer İngilizce cümle içerisine öğrendiğimiz kelimeyi ekleriz ve bu sayede kelime öğrenirken grammar çalışması da yapmış oluruz çünkü öğrenilen kelime kadar, kelimenin cümle içerisinde alacağı yer de önemlidir.

Üçüncü yöntemimiz ‘’Şarkılarla,TV,Dizi,Film ile Öğrenmek’’. Bu yöntem eğlenirken öğrenmenin kapılarını bizler için aralar. Severek yapılan tüm işler başarıyla sonuçlanır. Sevdiğimiz bir diziyi,filmi yahut şarkıyı kullanarak yeni kelimeler öğrenebiliriz. Sıkça izlemek/dinlemek/tekrar etmekle birlikte kelime kalıcı bir biçimde öğrenilecektir.

Dördüncü ve bir diğer eğlenceli yöntemimiz ‘’Kartlarla Öğrenme’’. Kartlar bizlere adeta bir oyun içinde dil öğretmektedir. Bu yöntem için seviye seviye hazırlanmış, renkli ve çeşitli görsellere sahip hazır kartlar bulunmakta fakat isterseniz kendi kartlarımızı da oluşturabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan orta ebatta kesilmiş kartlar/kağıtlar. Kartın bir yüzüne İngilizce kelimeyi, diğer yüzüne Türkçe kelimeyi yazarak tüm bu kelimlerden kelime kutusu(word box) oluşturabiliriz. Renkli kartlar/kağıtlar kullanarak görsel estetiği artırabiliriz. Kelime kartları, gelmiş geçmiş en çok bilinen ve işe yarayan İngilizce kelime öğrenme yöntemi olabilir!

Beşinci ve son yöntemimiz ise ‘’Yatmadan Önce Göz Atmak’’. Birkaç dakikamızı alacak bu tekrarlar hatırlama ve İngilizce kelime öğrenme süreci için altın değerinde bir öneri. Özellike en çok kullanılan kelimelere ara sıra göz attığımız zaman kısa sürede belli seviyede İngilizce konuşmaya başlayabiliriz.

İngilizce kelime öğrenim sürecinde yardımcı olacak en eğlenceli ve yararlı 5 farklı yöntemi sizlere sunmuş bulunmaktayım. Ayrıca İngilizce öğrenmenin püf noktaları başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. Bunlardan en az birini deneyip verim almamak imkansız! Şimdiden öğreneceğiniz kelimeler için iyi çalışmalar. İngilizce öğrenmede uzman bir öğretmene ihtiyacın varsa İngilizce özel ders sayfamızdan kriterlerinize en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. Başarı ve sevgiyle kalın.

Etiketler

Yazar

Merve K.

İlkokul,ortaokul,lise ve üniversite özel ders deneyimlerim bulunmakta. Yurt dışında hızlandırılmış dil eğitimi almış ve İngilizce öğretmenliği okuyan ve bu alanda kendini gelişt...

Benzer Yazılar
Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve milletlerin İngilizce isimlerini ve kullanım örneklerini sizler için hazırladık. Farklı bir ülkeden birisiyle tanıştığımızda kendimizi nasıl ifade etmeliyiz?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?