İngilizce Kelime Haznesi Nasıl Geliştirilir?

Yazar: Hüseyin K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2550
İngilizce Kelime Haznesi Nasıl Geliştirilir?
İ ngilizce kelime ezberi yapan kişilerin çalışmalarında daha verimli sonuçlar almaları için izlemesi gereken yol haritası nedir_ İngilizce kelime ezberi nasıl yapılır?

İngilizce kelime haznesi nasıl geliştirilir?

İngilizce öğrenmek için kelime bilmeniz gerekli ancak sadece kelime ve anlamını yazıp ezber yapmanız kalıcı olmaz. Bunun için öncelikle kelimeyi cümle içinde yazıp, altına anlamını yazın ve cümleyi ezberleyip anlayın. Bu yöntem hem kelime haznenizi geliştirecek hem de konuşurken cümle kurmanızı çok kolaylaştıracak. Basit cümleler ezberleyerek başlayın ve basit hikayeler okuyarak burdaki kelimelerin anlamlarına bakıp , cümlenin ve paragrafın anlamını öğrenmeye çalışın. Siz konuyu anladıkça öğrenmeniz zevkli olacak ve kelimeler aklınızda kalmaya başlıyacaktır.

Okumak için ilgi duyduğunuz ve merak ettiğiniz alanlarda konu seçerseniz ve anlamını bilmediğiniz kelimeleri de sözlükten bakıp ve basit olan cümleleri de ezberlerseniz, ingilizce konuşmanız ve okuma yeteceğiniz gelişmeye başlar. Tabi ayrıca basit dinleme parçalarıyla da öğrendiğiniz konu ve kelimeleri duyarak kalıcı hale getirmelisiniz. Konuşmak istiyorsanız bol bol dinleme yapmalısınız.

İngilizcede öğrenme hem okuma hem dinleme hem de konuşma aktiviteleriyle kalıcı hale gelir. Tek yazma veya okuma yeterli olmaz ve öğrenilen kelimeler zamanla unutulur. Örneğin; spor yapma konusu hakkında kelime ve cümleler öğrendiniz. Bu konuda basit parçalar okuyup anlamaya çalışın, sonra, basit ingilizce parçalar dinleyin ve öğrendiğiniz cümleleri kullanarak ayna karşısında kullanmaya çalışın.

Kelime ezberleme şimdiye kadar size bir şey kazandırmadı. Hala konuşamıyor ve denileni anlamıyorsunuz. Bundan sonra da kazandırmayacak. Tek tek öğrenemeyeceğiniz kadar çok kelime var önünüzde. Böyle sıkıcı bir aktiviteyle beyninizde bunları kalıcı şekilde tutamazsınız. Anlama odaklanmak için konu konu gitmeli ve seviyenize uygun içerikler okumalı ve dinlemelisiniz.

Tüm bu işlemleri, bir dil-eğitim koçu veya ingilizce özel ders veren hoca ile çok daha doğru ve etkin bir biçimde yapmanız daha faydalı olacaktır. Unutmayın bugüne kadar uyguladığınız metotlar ve aldığınız eğitim modeli doğru olsaydı, şimdi şakır şakır ingilizce konuşuyordunuz!!

İngilizce Öğretmeni - Hüseyin Keskin

Etiketler

Yazar

Hüseyin K.

Severek ve sevdirerek ingilizce öğretiyorum.İlkokul,ortaokul, lise ve teog hazırlık konusunda İngilizce özel dersler veriyorum. Ayrıca İngilizce temel seviye , orta ve ileri se...

Benzer Yazılar
Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Özel ders alıp onlarca para dökmeden başarıya en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru adres özel dersten başkası değildir.

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her gün yeni bir kelime öğrenerek, ingilizceyi kısa bir sürede öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İngilizce öğrenirken nelere dikkat etmek gereklidir?

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden korkmamanın en büyük sırları nelerdir. İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin uygulaması gereken sırlar nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul