İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları

Yazar: Banu H. | 28.07.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4786
İngilizce Alfabe ve İngilizce Harflerin Okunuşları
İ ngilizce öğrenmenin ilk adımı olan İngilizce alfabe ve İngilizce harflerin okunuşu ozeldersalani.com'da Bugün İngilizce öğrenmenin temelini oluştur!

İngilizce Alfabe/İngilizce Harflerin Okunuşu


İngilizce dilini öğrenmeye mi karar verdiniz? O zaman ilk önce İngilizce alfabesini öğrenmeniz gerekiyor. İngilizce alfabe, İngilizcenin yazıya dökülmüş halini oluşturur. İngilizce 26 harften oluşur. Harflerden 21’i sessiz ve 5’i seslidir.

İngilizce alfabede A,E,I,O,U sesli harflerdir. Q ve Y harflerine yarı sesli harfler denilmektedir. Alfabede, Türkçe alfabeden farklı olarak Q,W,X harfleri bulunur. Türkçeyle aynı olan harflerin yazılışı aynıdır. Fakat İngilizce harflerin okunuşu Türkçe alfabesinden farklıdır. Aşağıdaki tabloda İngilizce dilindeki harflerin büyük ve küçük yazılışlarını yer almaktadır. Ayrıca harflerin İngilizcede nasıl okunduğu belirtilmiştir.

İpucu: Özel Ders Alanı'nda binlerce ingilizce öğretmeni bulunmaktadır. Kendinize en uygun İngilizce dersleri için hemen öğretmenleri incelemeye başla

Lower Case Letters  (Küçük harfler)

Upper Case Letters(Büyük Harfler)

Harflerin Okunuşu

a

A

ey

b

B

bi

c

C

si

d

D

di

e

E

i

f

F

ef

g

G

ci

h

H

eyç

i

I

ay

j

J

cey

k

K

key

l

L

el

m

M

em

n

N

en

o

O

o

p

P

pi

q

Q

kiu

r

R

ar

s

S

es

t

T

ti

u

U

yu

v

V

vi

w

W

dabülyu

x

X

eks

y

Y

vay

z

Z

zet

 

Yazıldığı Gibi Okunmayan Dil


İngilizce dili konuşulmak isteniyorsa harflerin nasıl söylendiğini bilmek yeterli olmayacaktır. Çünkü aynı harf farklı sözcüklerde farklı telaffuz edilebilmektedir. Mesela, bazı İngilizce kelimelerde bazı harfler hiç söylenmez. Yani kelimeyi söylerken o harf yutulur. Bu arada, akıcı İngilizce konuşmak için ipucları incelemenizde fayda vardır. 

Türkçe ile İngilizce alfabe arasındaki okunuş farkını bakalım:

 • Aramak anlamına gelen call kelimesi ‘kol’ diye okunur. Tablodaki a harfi ‘ey’ diye telaffuz edildiği halde bu kelimede ‘ey’ telaffuzu yoktur.
   
 • Bilmek manasına gelen know kelimesi  ’nov’ diye okunur. Tabloda k harfi ‘key’ diye telaffuz edildiği halde, bu kelimede söylenmez ve yutulur.
   
 • Dinlemek anlamına gelen listen kelimesi ‘lisin’ diye okunur. Tabloda i harfi ‘ay’ diye telaffuz edildiği halde bu kelimede ‘i’ olarak söylenir. Ayrıca kelimedeki t harfi yutulur.
   
 • Üniversite manasına gelen university kelimesi ‘yünivörsiti’ olarak okunur. Kelimenin sonundaki y harfi telaffuz sırasında söylenmez. 

 

İngilizce harflerin okunuşu farklı kelimelerde farklı şekilde olduğu yukarıda görülmüştür. Bu farklılıkların bazıları belli kurallar çerçevesinde olmaktadır. Bazı kelimelerin kökenleri farklı dillerdengeldiği için telaffuzu değişmektedir. İngilizce veya Amerikan İngilizcesi öğrenilmesine bağlı olarak bazı kelimeler farklı telaffuz edilmektedir.

İngilizce alfabe içinde büyük İ harfi yoktur. Küçük i harfi büyük yazılacağı zaman I harfi olarak yazılır. Ayrıca, İngilizce alfabe içinde ı harfi yoktur.

Örneğin:

 • Buz anlamına gelen ‘ice’ kelimesi büyük harfle başlayacaksa, ‘Ice’ olarak yazılır.
   
 • Ada anlamına gelen ‘island’ kelimesi büyük harfle başlayacaksa, ‘Island’ olarak yazılır.

 

İngilizcede ben ifadesi yani birinci tekil zamir ‘I’ olarak ifade edilir. Diğer zamirler, cümlenin ilk kelimesi olmadıkça küçük harfle başlarken, ben zamiri her zaman büyük harfle yazılır. Okunuşu ise ‘ay’ şeklindedir.

 • I am crying. (Ağlıyorum)
   
 • Does my mother know what I study? (Ne çalıştığımı annembiliyor mu?)
   

İngilizce Okuma Teknikleri


İngilizce konuştukça gelişen bir dildir. Cesurca ve korkmadan konuştukça öğrenilir. Bazen,  İngilizce harflerinin okunuşu, kelime içindeki durumuna göre değişmektedir.  Bu durumlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bir kelimede c harfinden sonra i, e, y harflerinden biri gelirse, c harfi s harfi olarak okunur. 
   
 • Bir kelimede c harfinden sonra a, u, o harflerinden biri gelirse, c harfi k olarak okunur.
   
 • Bir kelimede s harfi iki ünlü harf arasında kalırsa, z diye söylenir. 
   
 • Bir kelime kn ile başlıyorsa k harfi söylenmez, yutulur.
   
 • Bir kelime Ho ile başlıyorsa h harfi söylenmez, yutulur.
   
 • Bir kelime wr ile başlıyorsa w harfi söylenmez, yutulur.
   
 • Bir kelime y harfiyle bitiyorsa genellikle y harfi i harfi olarak telaffuz edilir.
   
 • Bir kelimede j harfi bazen c harfi olarak söylenir.
   
 • Bir kelimede g harfinden sonra i, e, y harfleri gelirse, g harfi c diye söylenir.
   
 • Sch ile başlayan bir kelime sk diye telaffuz edilir.
   

Amerikan Aksanı İle İngiliz Aksanı Farkları


Amerika ve İngiltere’de konuşulan İngilizce aksan bakımından farklıdır. İki ülkede İngilizce resmi yazıya döküldüğünde bu fark edilmez. Fakat konuşurken farklılıklar barizdir. Buna en bilindik örnekleri verelim: 

İki dil arasında kelime vurgusunda farklılık vardır. İngilizler r harfini çoğu yerde yutarlar. Amerikalılar ise r harfini net olarak söylerler. Amerikan İngilizcesiyle konuşan biri, çift t harfleri bulunan kelimede, t harflerini, d harfi olarak telaffuz eder.

Sonuç olarak,  İngilizce öğrenmek alfabeyle başlamaktadır. İçinde bulunduğumuz internet çağında, İngilizce alfabe öğrenmek kolaylaşmıştır. Harflerin yazılışı ve okunuşu kolayca öğrenilir. Önemli olan harfleri unutmamak için pratikler yapmaktır.

Kelime içinde İngilizce harflerin okunuşu için İngilizce  kitaplar okunabilir. İngilizce müzik dinlenebilir. İngilizce filmler izlenebilir. Kelimeler öğrenildikçe konuşma egzersizleri yapmak çok önemlidir. Burada önemli nokta telaffuzda hata yapılsa bile, hatalar düzeltilip  konuşmaya devam etmektir. Dil öğrenmede cesaret ve pratik önemlidir.

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
Do Did Does: İngilizce Yardımcı Fiil Kullanımı

Do Did Does: İngilizce Yardımcı Fiil Kullanımı

İngilizce öğrenirken bu yardımcı fiillerin doğru şekilde kullanımını öğrenmek dilin temel yapısını anlamak için çok önemlidir. Çeşitli örneklerle do, did ve does yardımcı fiillerinin kullanımını artık netleştirelim.

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Sıfırdan ingilizce öğrenmek ne kadar sürer. Akademik ingilizce, iş ingilizcesi, sosyal ingilizce dil öğrenme süreleri ve ders çalışma programı nasıl olmalıdır.

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS hazırlananlar için kitap önerileri listemiz blogumuzda. IELTS kitapları listemizden sizin için en uygun kitabı bulabilirsiniz.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?