Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Yazar: Duygu E. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3203
Hangi Mesleği Seçmeliyim?
G elecekte hangi mesleği seçmeliyim? Kendime en uygun mesleği nasıl seçebilirim? diyorsanız tam sizlik bir blog yazısı geliştirdik.

"Benden ne olur?" Sorusu üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sorduğu soruların en başında gelir. Sizlerin adım adım bu konuda neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Hazır mıyız?

- Öncelikle siz hangi alanda iyisiniz bunu belirleyin ( moda, müzik, dil...)

- Belirlediğiniz alanla ilgili araştırma yapın.

- O alanla ilgili uzman kişileri bulun ve onlarla sohbet edin.( mühendis, doktor, öğretmen..)

- Seçtiğiniz alana karar verdikten sonra nerelerde çalışabileceğinize odaklanın.

- Dünya"ya açılın ( Evrensel olarak seçtiğiniz alanda neler yapılıyor...)

Benden ne olur sorusunu çevremize değil kendimize sormalıyız.: Mesleğin hazır şunu ol "gibi cümleleri etrafımızdan sıkça duyarız. Aynanın karşısına geç ve ben bunda iyi olur mu söyle. 

Unutma; en çok para kazandıran mesleği değil, kendini geliştirip yol katedebileceğin mesleği seç. Emin ol her şey zamanla artacaktır.


Bir yerde şöyle bir şey okumuştum; "eğer bir toplumda öğretmenlik talep görüyor ise eğitime, doktorlar talep görüyor ise sağlığa, hukuk talep görüyor ise adalete ihtiyaç vardır". Sizler seçeceğiniz meslek ile ülkenize katkıda bulunacaksınız. Kendinizi başkaları ile karşılaştırmayınız. Şimdi nerde olursanız olun kalkın ve aynaya bakın. Evet doğru duydunuz aynaya bakın ve ben kimim, neler yapabilirim diye kendinize sorun. Daha keşfedilmeyi bekleyen onlarca meslek var. Sizler evrensel çalışarak bunları keşfedebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. Fark yaratmak için kendinizi geliştirmeniz lazım. Size neden bu meslek dendiği zaman kendinizi savunabilir düzeye gelmelisiniz. Dünya'da hayallerini gerçekleştirmek isteyen ama bunu başaramadan pes eden çok kişi var. Hayallarinin peşinde koş güzel insan. Bizim sizlere ve hayallerinize çok ihtiyacımız var. Kendine bu hayaller için aylık planlar oluşturulabilirsin. Seçtiğiniz meslekler kendinizi yansıtır. Hangi mesleği seçerseniz seçin en iyisi olun...

Evet son olarak; lütfen fırsatların sizlere gelmesini beklemeyiniz. Mutlaka farklı yollar deneyin. İstediğiniz olmasa bile üstüne gidin bir daha deneyin. Mutlaka bir farklı şıkkınız olsun. Başkası istiyor diye bir şeyler yapmayın. Siz, siz olduğunuz için özelsiniz. Güzel yarınlar sizleri bekliyor. Hiç pes etmeyin olur mu ?

Okuduğunuz için teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Eminim bir gün hayalleriniz gerçek olacak.

Sosyal Bilgiler Öğretmen - Duygu Eleren

Etiketler

Yazar

Duygu E.

Haydi!! Muaka profilime göz atınızz..Değişik öğrenme metoarı ile kalıcı öğrenmeye ne dersiniz? Eğitim koçluğu ile siz öğrencileri başarıya ulaştırmaya çalışıyorum .Siz değerli v...

Benzer Yazılar
Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Dil Bölümleri, Taban Puanları ve Meslekleri Nelerdir?

Dil Bölümleri, Taban Puanları ve Meslekleri Nelerdir?

Dil puanı ile yerleşebileceğiniz bölümler, taban puanları ve meslekleri. Dil puanı ile alan meslekler ve bölümlerin detaylı listesi blogumuzda.

Hukuk Fakülteleri Puanları ve Başarı Sıralamaları

Hukuk Fakülteleri Puanları ve Başarı Sıralamaları

En güncel hukuk fakülteleri puanları ve hukuk fakültesi başarı sıralamaları blogumuzda. En iyi hukuk fakülteleri burada.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?