Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Hangi Mesleği Seçmeliyim?
Duygu E.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ağu 24, 2019
2210

"Benden ne olur?" Sorusu üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sorduğu soruların en başında gelir. Sizlerin adım adım bu konuda neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Hazır mıyız?

- Öncelikle siz hangi alanda iyisiniz bunu belirleyin ( moda, müzik, dil...)

- Belirlediğiniz alanla ilgili araştırma yapın.

- O alanla ilgili uzman kişileri bulun ve onlarla sohbet edin.( mühendis, doktor, öğretmen..)

- Seçtiğiniz alana karar verdikten sonra nerelerde çalışabileceğinize odaklanın.

- Dünya"ya açılın ( Evrensel olarak seçtiğiniz alanda neler yapılıyor...)

Benden ne olur sorusunu çevremize değil kendimize sormalıyız.: Mesleğin hazır şunu ol "gibi cümleleri etrafımızdan sıkça duyarız. Aynanın karşısına geç ve ben bunda iyi olur mu söyle. 

Unutma; en çok para kazandıran mesleği değil, kendini geliştirip yol katedebileceğin mesleği seç. Emin ol her şey zamanla artacaktır.


Bir yerde şöyle bir şey okumuştum; "eğer bir toplumda öğretmenlik talep görüyor ise eğitime, doktorlar talep görüyor ise sağlığa, hukuk talep görüyor ise adalete ihtiyaç vardır". Sizler seçeceğiniz meslek ile ülkenize katkıda bulunacaksınız. Kendinizi başkaları ile karşılaştırmayınız. Şimdi nerde olursanız olun kalkın ve aynaya bakın. Evet doğru duydunuz aynaya bakın ve ben kimim, neler yapabilirim diye kendinize sorun. Daha keşfedilmeyi bekleyen onlarca meslek var. Sizler evrensel çalışarak bunları keşfedebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. Fark yaratmak için kendinizi geliştirmeniz lazım. Size neden bu meslek dendiği zaman kendinizi savunabilir düzeye gelmelisiniz. Dünya'da hayallerini gerçekleştirmek isteyen ama bunu başaramadan pes eden çok kişi var. Hayallarinin peşinde koş güzel insan. Bizim sizlere ve hayallerinize çok ihtiyacımız var. Kendine bu hayaller için aylık planlar oluşturulabilirsin. Seçtiğiniz meslekler kendinizi yansıtır. Hangi mesleği seçerseniz seçin en iyisi olun...

Evet son olarak; lütfen fırsatların sizlere gelmesini beklemeyiniz. Mutlaka farklı yollar deneyin. İstediğiniz olmasa bile üstüne gidin bir daha deneyin. Mutlaka bir farklı şıkkınız olsun. Başkası istiyor diye bir şeyler yapmayın. Siz, siz olduğunuz için özelsiniz. Güzel yarınlar sizleri bekliyor. Hiç pes etmeyin olur mu ?

Okuduğunuz için teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Eminim bir gün hayalleriniz gerçek olacak.

Sosyal Bilgiler Öğretmen - Duygu Eleren

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır