DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

Yazar: Yasin G. | 21.11.2023 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 484
DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?
D SH Sınavı Nedir? Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar blogumuzda.

DSH sınavı yani uzun adıyla ‘’Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang’’, Almanya’da lisans veya master programlarına kaydolabilmeleri için yabancı öğrencilerin girmiş olduğu sınavın adıdır.  Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang, sınav adaylarının Almanca bilgilerini kanıtlamaktadır.

Bu sınav yılda birkaç defa yapılmaktadır. Bazı üniversiteler yılda tek sınav yaparken, bazısı yılda 5 kadar sınavı yapabilmektedir. Sınav, genelde mart veya eylül aylarında yapılmaktadır. Ben de bunun bilincinde olarak sınava tam bir yıl önce sömestrden önce çalışmaya başladım. DSH sınavı için online eğitim de veren ozeldersalani.com adresindeki iletişim bilgilerini kullanarak, uzmanlara ulaştım.

Kurstaki hocalarımın bizlere önermiş olduğu kitapları satın aldım ve onlar ile sınava hazırlandım. Almancamı geliştirmek için ekstra olarak kitaplar okudum. Almanca diziler veya filmler izledim. Gazete okurken bile Almanca metinler arıyordum. Her gün belli bir sayıda kelime ezberliyor ve gramer çalışıyordum. 

Sınava girmek istediğim üniversitenin ismi önemli olduğu için daha fazla çaba harcamaya özen gösterdim. Sosyal medya kullanımımı sınırladım. DSH sınavı bölümlerine göre her biri için ayrı bir çalışma yaptım. Çeşitli metinler okudum, dinledim. Kendim bunları çözümlemeye çalıştım. Tüm bunları yaparken de kayıt almayı unutmadım. Sesimi her defasında kaydettim, telaffuzlarımı düzeltmeye çalıştım. Almanca özel ders almak istiyorsanız linkten seviyenize en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Bazen bunu yaparken arkadaşlarımdan veya ailemden yardım aldım. Bir kişiyi karşıma oturtup sanki sınavdaymışım gibi pratikler yaptım. Sınav zamanı geldiğinde ise bu yaptığım çalışmaların meyvesini sonuna kadar aldım. Tüm DSH sınavı bölümlerinden ‘’DSH 3’’ ile geçtim. Böylelikle, istediğim üniversitenin istediğim bölümüne kayıt yaptırma şansını yakaladım.

DSH Sınavı Nedir?
 

DSH’nin Almanya’daki devlet üniversitelerine girmek için Almanca bilgilerini kanıtladıkları bir sınavdır. Almanca bilginizin minimum C1 seviyesinde olduğunu kanıtlamaktadır. Bununla beraber bir araştırma yaptığımda Alman üniversitelerin %99’unun DSH şartı koştuğunu tecrübe ettim.

Ben bu sınava girdiğimde iki farklı bölüm karşıma çıktı. Bunlardan ilki; yazılı yani ‘’Schriftlich Prüfung’’ sınav iken diğeri sözlü ‘’Mündlich Prüfung’’ sınavdı. DHS sınavı puanım bu iki bölümdeki performansıma bağlı olarak değerlendirildi. İki sınav bölümünde de iyi bir performans sergilersem istediğim üniversiteye girme hakkı kazanacağımı biliyordum. Online Almanca kursu arayışınız için linkten en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Sınava ilk olarak yazılı bölümden girdim. Yazılı bölümde okuma-anlama, dinleme-anlama, dilbilgisi ve yazılı anlatım gibi alt sınav bölümleri olduğunu gördüm. Ben okuma-anlamada 6 soru cevapladım. Anlama becerimi ölçen bu sınavı başarı ile tamamladım. Sınava çalışırken ozeldersalani.com sitesinde Almanca derslerin bana büyük bir faydası oldu.

Daha sonra ise Hörverständnis veya Türkçe ismi ile dinleme bölümüne girdim. 10 dakika gibi bir sürede güncel konularla ilgili metin dinledim. Burada cümlelerimin kendime ait olması önemli değildi. DHS sınavı dinleme bölümünde ne duyduysam onu aynen yazdım. Bu şekilde bu sınav bölümünü de bitirdim.

Sınavın kırılma noktası ise kompozisyon yazma bölümüydü. Sınav sorumlusu belirlenmiş bir konu ile ilgili kompozisyon yazmamı istedi. 200-250 kelime kadar, kısa bir kompozisyon yazdım. Aynı kelimeleri, aynı bağlaçları veya aynı cümleleri sık sık kurmamaya dikkat ettim. DHS sınavından çıktığımda, ufak bir araştırma yaptığımda bazı üniversitelerin grafik veya tablo verdiğini de gördüm. Yani DHS sınavı kompozisyon kısmı üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyordu.

Son olarak ise gramer bölümüne girdim. Almanca gramatik bilgimin ölçüldüğü bu sınav, o ana kadar yaptığım pratikler ile son derece basit geçti. 240 dakika kadar süren yazılı sınav sonrası sözlü sınava girdim. 10 veya 15 dakika kadar süren sözlü sınavda, kendimi tanıttım. Hayallerimden ve üniversiteye neden girmek istediğimden bahsettim. Böylelikle DHS sınavımı tam anlamıyla tamamladım.

DSH Sınavına Neden ve Nerede Gereklidir?
 

Almanya’da eğitim- öğretim görmek isteyen her birey, Almanca bilgi seviyelerini kanıtlamak için DHS sınavı için başvuru yapmaktadır. DHS ile üniversite öğrenci adayları Almanca bilgilerini kanıtlamaktadırlar. Ancak bu şekilde Almanya’daki devlet üniversitelerine girme hakkı kazanırlar.

DSH Sınavına Kimler Girebilir?

DSH sınavına Almanya’daki devlet üniversitelerden eğitim almak isteyen herkes girebilmektedir. Her yaştan adayın da sınava hazırlanması mümkündür. Herhangi bir yaş şartı yokken bazı adayların ikiden fazla sayıda sınava giremediğini de gözlemledim. Bazı üniversiteler adayların en fazla iki kez girmesine imkân verirken bazı üniversiteler herhangi bir sayı sınırlaması koymuyordu.

Bununla beraber Almanya’daki bazı üniversiteler DHS sınavına girme şartı koymaktadır. Buna göre belirli üniversiteler, adayların sınav başvurusu yapabilmeleri için B2 veya C2 sertifikaları istemektedir. Adayların sınava girebilmeleri için mutlaka bu belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Sertifikaya sahip olmayan adaylar ise maalesef sınavdan mahrum kalmaktadırlar.

DSH Sınavının Seviyeleri
 

DSH sınavı seviyeleri 3 başlıkta adlandırılmaktadır. Bunlar DSH 1, DSH 2 ve DSH 3’tü. DSH 1 seviyesi en düşük seviyedir. %57 ile %67 arasında bir puanlamaya tekabül etmektedir. Ben, tüm sınavı DSH 3 ile tamamladım ve istediğin üniversitenin istediğim branşına girme hakkına sahip oldum. Fakat yaptığım araştırmalarda DSH 1 ile de Almanya’daki bazı üniversitelere girebildiğini gözlemledim.

DSH 2 ise %67 ile %82 arasında bir puanlama anlamına gelmektedir. Arkadaşlarımın pek çoğu DSH 2 ile istediği bölüme gitme hakkı kazandı.

DSH 3 ise %82’den yukarı puanları kapsamaktadır. Almanya’daki az sayıda üniversite DSH 3 şartı aramaktadır. Bu üniversitenin bölümleri ise hukuk, psikoloji veya sosyoloji gibidir. Sınavdaki başarı, yazılı bölüm ile sağlanmaktadır.

Yazılı bölüm yeteneğim DSH sınav sonucumu belirledi. DSH seviyem yazılı bölümden seviye 1 olsaydı, sözlü bölümden seviye 3 aldığım zaman bile DSH skorum DSH 1 olarak kalacaktı. Bu sebepten yazılı bölüme çok daha fazla çalıştım.

DSH sınavı sonuçları, sınavdan iki hafta sonra açıklanmaktadır. Diğer önemli sınavlardan olan Goethe ve Telc arasındaki farklara aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

0'dan Almanca öğrenmek isteyenler için kaynak tavsiyelerini sizler için hazırladık. Almanca öğrenmek için kitap önerileri blogumuzda. A1, A2, B1, B2, C1, C2

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca dil seviyeleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? A1'den C2'ye kadar seviyeleri ve açıklamaları burada! Almanca öğrenmek için hangi seviyede olduğunuzu öğrenin.

Almanca Sayılar: 100’e kadar Almanca Sayılar

Almanca Sayılar: 100’e kadar Almanca Sayılar

Almanca sayılar listesi blogumuzda. 0 - 100 arası almanca sayıları şimdi öğrenin! Almanca saymayı hemen öğren.

Sıfırdan Almanca Öğrenmek İçin Ne Yapılmalıdır

Sıfırdan Almanca Öğrenmek İçin Ne Yapılmalıdır

Sıfırdan almanca öğrenmek isteyenler için harika bir almanda dil öğrenmek kılavuzu hazırladık. Kendi başınıza almanca öğrenmeni püf noktaları burada!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?