Blaise Pascal Kimdir?

Yazar: İbrahim Samet K. | 14.05.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 12217
Blaise Pascal Kimdir?
Ü nlü fizikçi ve matematikçi Blaise Pascal kimdir? Blaise Pascal'ın hayatı ve buluşları blogumuzda..

BLAİSE PASCAL KİMDİR? 


Blaise Pascal 19 Haziran 1623 senesinde Clermant-ferrand şehrinde doğmuştur. Tek çocuktur ve Babası Etienne Pascal, hem avukat hem de hayatını matematiğe adamış birisidir. Ünlü fizikçi matematikçi ve düşünür olarak tanınmaktadır. Pascal, küçük yaşta deha olarak bilinenler arasındadır. Blaise Pascalın babası Etienne Pascal, oğlunun öncelikle Latince ve Yunanca öğrenmesini istediği için belli bir süre evdeki matematik kitaplarını saklamaya karar vermiştir. Ancak bu durum, Blaise Pascal’ın matematikle olan ilişkisini daha da arttırmış ve henüz 12 yaşında hiç geometri bilmemesine rağmen, üçgenler ve daireler çizerek bir üçgenin iç açılar toplamının, iki dik açı toplamına eşit olduğunu bizzat kendisi keşfetmiştir. Sonunda babası Pascal’ın yeteneğini anlamış ve ona Öklit’in (Euclid) Elementler adlı eserini ve Apollonius’un Konikler adlı eserini vermiştir.
 

Dil derslerinden sonra boşta kalan vakitlerinde babasının verdiği kitapları okuyarak, 16 yaşında konikler üzerinde bir kitap yazmıştır. Bu mükemmel eserin karşısında hayran kalan dönemin ünlü matematikçisi Descartes, eserin Pascal gibi küçük yaşta olan bir çocuk tarafından yazılabilmesine inanamamıştır. 

18 yaşına geldiğinde ilk mekanik hesap makinesini icat etti. Blaise Pascal kimdir sorusu için hesap makinesi icadını söylemek en doğrusu olacaktır. 

Pascal sadece teorik değil, deneysel bilimde de yetenekli ve kendine has teknikleri ve düşünceleri olan bir araştırmacıydı. 23 Yaşında, Toricelli’nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmasını incelemiş ve bir tepeye çıkarılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseklik arttıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Bunun yanında Toriçelli ve Galileo gibi oda 1646 senesinde Kainat boşluk kabul etmez ifadesini savunmuş olan Aristoteles'in takipçileri düşüncelerini ise çürütmüştür. Pascal'ın çalışmasının sonuçları ise kabul edilmeden önce çeşitli tartışmalara neden olmuştur.

Pascal’ı en ünlü yapan keşfi, pascal üçgenidir. Fermat ile yazışarak olasılık teorisini kurmuş ve binom açılımındaki katsayıları vermiştir. Bu sayede pascal üçgenini keşfetmiştir. Çalışmaları ile bugünün matematik, fizik ve biyoloji dünyasına çok şey kazandıran bilim adamı ve filozof Blaise Pascal’ın eserleri hala kullanılmaktadır. Pascal 25 yaşına geldiğinde kendisini dine ve felsefeye adamış bunlarla ilgili eserler yazmış ve 39 yaşında da ölmüştür.

Etiketler

Yazar

İbrahim Samet K.

 ● Lgs-Tyt-Ayt-Dgs-Kpss ve Ara Sınıf Matematik & Geometri Özel Ders● Uygulamalı Matematik ABD Yüksek Lisans● Uygulamalı Matematik ABD Doktora (Devam Ediy...

Benzer Yazılar
Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü matematikçi Thales'in hayatı. Matematik ve Geometri alanında büyük adımlar atmış bilim insanı Thales, Mısır tarihinin ilk Matematikçisidir. Thales'in günümüzde kullanılan teoremleri nelerdir.

Ünlü Matematikçiler- Ali Kuşçu Kimdir? Matematiğe Neler Kazandırmıştır?

Ünlü Matematikçiler- Ali Kuşçu Kimdir? Matematiğe Neler Kazandırmıştır?

Ali kuşçu kimdir? Matematiği olan katkıları nelerdir? Ali kuşçunun matematik alanında yaptığı çalışmalar sizlerle..

Yorumlar (3)
Makaleyi beğendin mi ?
E

Elifnur
Cevap Yaz 13 Mart 2024

Çooook güzel olmuş kaleminize sağlık

Ç

Ç
Cevap Yaz

cok kısa olmus

B

Berfin
Cevap Yaz 21 Ekim 2023

Mükemmel bir anlatım olmuş.