Bilgiyi Aktarabilmenin Doğası

Yazar: Muhittin Ö. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1419
Bilgiyi Aktarabilmenin Doğası
Ö ğretmen, öğrenci ile öyle bir etkileşim kurabilmeli ki öğrenci dersi dikkatli bir şekilde dinleyebilmeli. Başarılı bir anlatıcı olmanın sırları nelerdir?

Öğrencilerin, matematik dersindeki başarısızlıklarını sadece bir faktörle açıklamak zordur. Öğrencilerin, matematik başarısını etkileyen bir çok faktör olabilir. Üstelik, bu faktörler birbirleriyle sürekli etkileşim halindedirler. Burada ki tüm faktörleri elbette sıra sıra teker teker bu blog yazımızda ele almayacağım. Öğretmen, öğrenci ile öyle bir etkileşim kurabilmeli ki öğrenci dersi dikkatli bir şekilde dinleyebilmeli. Çünkü bilim insanlarının araştırmalarının bizlere söylediği ve eğitimi doğrudan etkileyen en önemli faktörün öğrencinin dersi dikkatli bir şekilde dinleyebilmesi olduğu görülmüştür.


Ayrıca asıl konuşulması gereken ve öğretmenleri doğrudan ilgilendiren konu olan öğretim ilke ve yöntemleridir. Bazı insanlar birçok bilgi birikimine sahiptirler. Bizler genelde bu insanlardan ders almak isteriz. Fakat hiç düşündük mü acaba bilgi birikimini öğretmen öğrenciye gerçekten ne kadar aktarabiliyor? İşte burada devreye çocuğun gelişim dönemini, doğasını, derse karşı olan ilgisini, motivasyonunu anlamak ve bunu yorumlayabilmekten geçiyor. Bir öğretmen sadece bir dersin uzmanı değil aynı zamanda uzman bir aktarıcı olması gerekmektedir. Bildiklerini düzgünce anlatabilmek için ise öğrencilerin duygularını, düşüncelerini, tutumlarını anlamaktan ve hem bu bilgiler hemde derse dair bilgiler ışığında ortak bir şemada harmanlanıp öğrenciye sunulması gerekmektedir. Unutmamalıyız ki eğitimde bilginin önemli olduğu kadar bilgiyi aktarabilmekte çok önemlidir. AKTARILAMAYAN BİLGİ ANAHTARI KAYBOLMUŞ OLAN PARA DOLU BİR KUMBARANIN İÇİNDEKİ PARA GİBİDİR. Birikim yapılmıştır ama başka birine aktarılamamıştır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın .

Matematik Öğretmeni - Muhittin ÖZDEMİR

Etiketler

Yazar

Muhittin Ö.

Hali hazırda 3 öğrenciye özel ders vermekteyim. Daha önce birçok öğrencimizle belirli hedeflerimize ve başarılarımıza ulaştık. Matematiğin öğrenilmeden önce sevilmesinden yanayı...

Benzer Yazılar
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul