Ailelere Tavsiyeler

Yazar: Medine U. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1002
Ailelere Tavsiyeler

Sevgili veliler;

Lise dönemi dahil çocuk gelişimi ve eğitimi alanında eğitim aldım. Liseden beri duyduğum “siz öğretmen olacaksınız, örnek olmak zorundasınız” cümleleriyle bitti bu okullar. Nasıl örnek olunur peki? Nedir bu örnek olmak? Mesela çocuklarımıza sürekli “bırak şu telefonu, tableti” diyoruz değil mi? Bunu derken biz bırakıyor muyuz? Akşam evde hepimiz beraber oturup kitap okuma saati, sohbet saati, oyun saati, etkinlik saati yapıyor muyuz? Sizin yapmadığınız bir şeyi çocuk neden örnek alsın? Çok daha basit bir örnekle; sigara içen bir babanın, çocuğuna sigara içmemesi gerektiğini zararlı olduğunu söylemesi ne kadar etkili olur? Önce kendisinden başlaması gerekmez mi? Cevap muhakkak gerekir.

Özel ders aldırarak hepinizin çocuklarınızın eğitim hayatında başarılı olmasını, iyi bir geleceğe sahip olmalarını istiyor ve buna yardımcı olmaya çalışıyorsunuz, hakkınız ödenmez. Ben kendi eğitim hayatım ve çalışma hayatımdaki tecrübelerime dayanarak şunu söylemek istiyorum; günün 24 saati ders çalışan bir insandan müthiş bir başarı görmeniz mümkün değildir. Önemli olan etkili ve dengeli ders çalışmaktır. Hayatında diğer aktivitelere de yeterince yer vermektir. Uyku düzeninden oyun saatine, sosyal hayatından telefon-tablet kullanımına kadar her şeyle yeterli kadar vakit geçirmesi gerekir.

Çocuğun aklı oynayamadığı oyunda iken yanında bir matematik profesörüyle ders çalışması iki tarafı da yorar kısacası. Çocuklarınıza güvenin ve lütfen itfaiye hortumuyla bardağa su doldurmaya çalışır gibi yüklenmeyin miniklere. :) Sizde ailelere tavsiye edeceklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Çocuk Gelişim Öğretmeni - Medine Uyar

Etiketler

Yazar

Medine U.

Merhaba, ben Medine Öğretmen. Lisede çocuk gelişimi okumaya başladığımdan beri çocuklara ders veriyorum. Üniversiteyi bitirene kadar ilkokul, ortaokul, okul öncesi ve özel eğiti...

Benzer Yazılar
Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Özel Ders Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Özel Ders Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Özel Ders, birebir yapılan bir eğitim çalışmasıdır. Birebir demek; ilgi sevgi, saygı, fedakarlık demektir.

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul