Ailelere Tavsiyeler

Ailelere Tavsiyeler
medine U.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Oca 5, 2020
520

Sevgili veliler;

Lise dönemi dahil çocuk gelişimi ve eğitimi alanında eğitim aldım. Liseden beri duyduğum “siz öğretmen olacaksınız, örnek olmak zorundasınız” cümleleriyle bitti bu okullar. Nasıl örnek olunur peki? Nedir bu örnek olmak? Mesela çocuklarımıza sürekli “bırak şu telefonu, tableti” diyoruz değil mi? Bunu derken biz bırakıyor muyuz? Akşam evde hepimiz beraber oturup kitap okuma saati, sohbet saati, oyun saati, etkinlik saati yapıyor muyuz? Sizin yapmadığınız bir şeyi çocuk neden örnek alsın? Çok daha basit bir örnekle; sigara içen bir babanın, çocuğuna sigara içmemesi gerektiğini zararlı olduğunu söylemesi ne kadar etkili olur? Önce kendisinden başlaması gerekmez mi? Cevap muhakkak gerekir.

Özel ders aldırarak hepinizin çocuklarınızın eğitim hayatında başarılı olmasını, iyi bir geleceğe sahip olmalarını istiyor ve buna yardımcı olmaya çalışıyorsunuz, hakkınız ödenmez. Ben kendi eğitim hayatım ve çalışma hayatımdaki tecrübelerime dayanarak şunu söylemek istiyorum; günün 24 saati ders çalışan bir insandan müthiş bir başarı görmeniz mümkün değildir. Önemli olan etkili ve dengeli ders çalışmaktır. Hayatında diğer aktivitelere de yeterince yer vermektir. Uyku düzeninden oyun saatine, sosyal hayatından telefon-tablet kullanımına kadar her şeyle yeterli kadar vakit geçirmesi gerekir.

Çocuğun aklı oynayamadığı oyunda iken yanında bir matematik profesörüyle ders çalışması iki tarafı da yorar kısacası. Çocuklarınıza güvenin ve lütfen itfaiye hortumuyla bardağa su doldurmaya çalışır gibi yüklenmeyin miniklere. :) Sizde ailelere tavsiye edeceklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Çocuk Gelişim Öğretmeni - Medine Uyar

Yazıyı Paylaş
Etiketler
Düzenli hayat
özel ders
ailelere tavsiye.
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır