Uzun Bir Aradan Sonra 2018 Yks de Nasıl Sayısal da İlk 10k İçinde Kaldım?

Yazar: Zeyd remzi Ş. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2700
Uzun Bir Aradan Sonra 2018 Yks de Nasıl Sayısal da İlk 10k İçinde Kaldım?
G alatasaray üniversitesi mezunu, aynı zamanda tıp fakültesi öğrencisinden sınavlarda başarılı olma taktikleri

2010 yılında girdiğim Galatasaray Üniversitesi siyaset bilimi bölümünü 2015 yılında bitirdim ama bu bölüm beni tatmin etmemişti. Araya giren askerlik ve bir süre iş arama süreci ve sonrasında hayatta yapmak istediğim asıl mesleği bulmuş olmanın verdiği güvenle 2017-2018 sezonunda tekrardan tıp fakültesi için sınava hazırlandım ve yeni yüzyıl üniversitesi tıp fakültesini %100 burslu kazandım. Aslında bu hikayenin daha gerisinde 2015-2016 sezonunda da YGS LYS ye hazırlanmıştım ve İstanbul üniversitesi fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü kazanmıştım. O zamanlar artık ne istediğimi biliyordum ama belediyenin ücretsiz kursunda hazırlanmıştım ve orada sadece ders anlatımı vardı. Takıldığımız soruları sormak imkanımız maalesef yoktu. Ve bu biriken sorulmamış sorular ve sınava bir ay kala yaşadığım sağlık sorunları sonucunda sınavda 33k sıralama yapmıştım. 2017 -2018 sezonunda ise bir özel öğretim kursuna kaydoldum, ve orada hazırlandım.

En büyük problem matematik dersindeydi. Çünkü kurumdaki matematik öğretmenleri sorduğumuz soruları çözemiyorlardı. Bu devrede özel ders alma imkanım yoktu ve bu hala içimde bir uktedir. Halbuki benim asıl eksiğim çözemediğim soruları çozdürebilmekti. Bu açıdan yaşadıklarım bana gösterdi ki yks sınavında başarılı olmak için takılınan sorular mutlaka çözdürülmelidir.. Uzun bir aradan sonra nasıl 8760. oldum sorusunun cevabı ise kendini motive etmek, gerçekten istemek, çalışmak ve gerekilen yerde profesyonel yardım almaktır.

Nasıl Galatasaray Üniversitesini Kazandım? 

2010 yılında Galatasaray Üniversitesi siyaset bilimi bölümüne ea 1414 sıralamayla girdim ve 2015 yılında mezun oldum. Peki kazanma sürecim nasıl oldu?

Açıkçası bu başarı son bir senelik emeğin getirisi değildi. Çünkü üç sene ortaokulda dershaneye ve üç sene de lisede dershaneye gittim. 2010 yılına geldiğimizde benim altı senelik özel ders almışlığım vardı. Ailemin desteği ve hocalarımın emeğiyle bu bölümü kazanabildim. Ama bu demek değildir ki kesinlikle özel ders olmadan ÖSYM sınavları kazanılamaz. Diğer yandan özel ders almak işinizi çok kolaylaştırır. Çünkü aynı yolu sizden önce yürümüş ve bu yolda sizden önce çok kişiye eşlik etmiş birinin tecrübeleri size yarışta mesafe aldıracaktır. Uzun lafın kısası bu uzun maratonda başarılı olmanın kuralı yıllardan beri çok değişmedi. Disiplinli, düzenli çalışma ve profesyonel destek bu işin anahtarıdır. Ama her şeyden önce açık seçik bir hedef ortaya konulmalıdır ve bu hedef için motive olunmalı ve çalışmaya başlanmalıdır.

Etiketler

Yazar

Zeyd remzi Ş.

Galatasaray üniversitesi siyaset bilimi bölümü 2015 mezunuyum. Bu bölüme Türkiye 1414. olarak girdim. 2018 yılında tekrar üniversite sınavına girdim. Sayısalda tr 8760. sı old...

Benzer Yazılar
DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar blogumuzda.

AYT Matematik Sınavlarının Analizi

AYT Matematik Sınavlarının Analizi

AYT sınavın da son iki yılın analizi. Uzman matematik öğretmeninden AYT matematik sınavında çıkan soruların konu dağılım yüzdeliği

2022 LGS Fen Konuları ve LGS Fen Bilimleri Soru Dağılımı

2022 LGS Fen Konuları ve LGS Fen Bilimleri Soru Dağılımı

En güncel, MEB verilerine göre LGS Fen konularını ve geçmiş yıllarda çıkan LGS fen bilimleri soru dağılımında blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

2023 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2023 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

DGS matematik konuları ve 2023 DGS matematik soru dağılımlarını sizler için en ince ayrıntısına kadar hazırladık. Bu makalemiz sayesine matematikten 120'de 120 mümkün!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul