TYT Türkçe Konuları ve TYT Türkçe Soru Dağılımı

TYT Türkçe Konuları ve TYT Türkçe Soru Dağılımı
Mehmet Y.
Sınavlara Hazırlık
May 17, 2020
15592

Sevgili öğrenciler; YKS Sınavının 1. adımı olarak bilinen Tyt sınavında Tyt Türkçe konularını ve TYT Türkçe Soru Dağılımı sizler için hazırladık. Tyt sınavı Üniversiteye geçiş sınavı olan YKS sınavının ilk sınavı olan Temel Yeterlilik Testinin kısaltılmış halidir. Şimdi TYT sınavında en önemli derslerden bir tanesi olan TYT Türkçe konuları ile alakalı genel anlamıyla merak edilen soruları cevaplamaya çalışacağız. Sizde bu TYT Türkçe ile ilgili aklınıza takılan merak ettikleriniz varsa yorum kısmında bunları sorabilirsiniz.

Bu makalemizde şu başlıkları detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 

 • TYT Türkçe konuları nelerdir?

 • 2020 TYT konularında herhangi bir değişiklik oldu mu?

 • 2021 TYT türkçe konuları?

 • TYT Türkçe çıkmış sorular?

 • TYT Türkçe en çok çıkmış konular?

 • TYT Türkçe nasıl çalışılır?

 • TYT Türkçe özel ders

Tyt Türkçe Konuları Nelerdir?

TYT Türkçe kısmını genel anlamıyla baktığımızda iki ana başlık altında toplayabiliriz. Bu başlıklar Paragraf ve Dil bilgisi olacaktır. TYT sınavında geçmişten bugüne baktığımız zaman genelde okuduğunu anlama sorularının dil bilgisi konularına nazaran çok daha fazla soru getirdiğini görmekteyiz. Gelin TYT Türkçe kısmına dahil olan konuların genel listesine bakalım ve liste üzerine yorum yapalım.

İşte TYT Türkçe kısmında sorumlu olduğumuz konuların listesi;

Tyt Türkçe Konuları

 1. Sözcük Anlamı

 2. Söz Yorumu

 3. Deyim ve Atasözü

 4. Cümle Anlamı

 5. Cümle Yorumu

 6. Paragrafta Anlatım Tekniknleri

 7. Paragrafta Konu-Ana Düşünce

 8. Paragrafta Yapı

 9. Paragrafta Yardımcı Düşünce

 10. Ses Bilgisi

 11. Yazım Kuralları

 12. Noktalama İşaretleri

 13. Sözcüğün Yapısı

 14. Sözcük Türleri

 15. Fiiller

 16. Sözcük Grupları

 17. Cümlenin Ögeleri

 18. Cümle Türleri

 19. Anlatım Bozukluğu

Evet toplam 19 konu başlığına baktığımızda başlıklarımız bunlar. Genel itibariyle baktığımızda okuduğunu anlama ve dil bilgisi konuları yarı yarıya olduğunu görebiliriz. 

Tyt Türkçe Çıkmış Soruların Dağılımı

      Her sınava çalışırken olduğu gibi TYT Türkçe kısmında da en büyük yardımcımız   daha önceki sınavlarda çıkmış soruları incelemek ve  konu dağılımına bakmak olacaktır.Şimdi gelin bu zamana kadar TYT Türkçe Konu Dağılımı kısmında çıkmış soruların konu dağılımına bakalım.

Tabloyu incelediğimizde gözümüze çarpan ilk kısım sizinde farkedeceğiniz gibi paragraf kısmındaki sorular oluyor. Toplamda çıkan 40 sorunun en az yarısı paragraf konularından gelmiş. Bunun dışında ses bilgisi konusunda son yıllarda artan soru sayısı oluyor. Aynı şekilde cümle anlamı kısmında yine en az 6 soru getirdiğini görüyoruz. Veya deyim ve atasözleri kısmından şimdiye kadar hiç soru gelmediğini görüyoruz. Tablonun kalan kısmını inceleyerek, tabi ki bu zamana kadar çıkmış sorularıda inceleyerek kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz, çalışmalarınızı bu tabloya göre şekillendirebilirsiniz. 

Tyt Türkçe Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe hangi bölümü veya hangi üniversiteyi hedeflerseniz hedefleyin atlamamanız gereken bir derstir. Özellikle sözel bir ders olduğu için sayısal kısımda sınava hazırlanan adayları zorlayabilmektedir. Özellikle soru dağılımından anlayacağımız gibi en önemli kısmı paragraf kısmının oluşturmakta olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bol bol paragraf sorusu çözmelisiniz ve hangi tarz paragraf sorularında hata yaptığınızı analiz edip o alana yoğunlaşmalısınız. Dil bilgisi konularında ezber yapmak yerine hikayeleştirme ve kodlama yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun yanında çıkmış soruları atlamadan bu kısımda bulunan soruları çözmeli ve güzel bir şekilde analiz etmelisiniz.

2021 tyt türkçe konularını ve tyt türkçe soru dağılımlarını üstteki tablolara göre inceleyip, çalışmalarınıza buna göre yön verebilirsiniz.

Tyt Türkçe Özel Ders

Sizde hem TYT Türkçe kısmında hemde diğer Türkçe konularından özel ders almak isterseniz Özel Ders Alanı sitemiz üzerinden öğretmenlerin profiilerini inceleyebilir ve sizin için en uygun Türkçe Öğretmeninden özel ders talebinde bulunabilirsiniz. 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır