Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı
Sefa Ö.
Özel Ders Neden Gerekli
Mar 19, 2017
2260

Günlük hayatımızda ve yaşamımızın her alanında psikoloji kavramı önemli bir rol oynamaktadır. Hal böyle iken öğrencinin öğrenme probleminin ortaya çıkmasında hiçbir sebep yoktur. Öğrencilerin derslerdeki başarılarda bulundukları ortam eğitme,çevre ve imkanlar ne kadar önemli ise psikolojide çocuk başarısındaki en temel etkenlerden birisidir. 

Öğrenciler, özellikle 12-18 yaş arası öğrenciler okulda ders dinlerken kolay kolay konsantre olamazla. Gerek kalabalık sınıflari gerekse arkadaşlarının konuşmalarına, gürültülerine maruz kalarak okuldaki öğrenimini kaliteli ve verimli bir biçimde tamamlayamazlar. Sınıfların kalabalık olmasından dolayı, öğretmenlerde öğrencilerine yeterli ilgiyi gösteremezler. Çünkü herkesle ilgilenecek kadar yeterli bir ders süresi yoktur. Öğrencilerde çoğu zaman arkadaşlarından veya öğretmenin tepkisinden çekinerek derslerde anlamadıkları yerleri yeniden soramazlar.Bilmedikleri soruları sormaktan veya anlamadıkları konuları tekrar anlattırmaktan çekinirler.Bu yüzden de konular eksik kalır ve öğrenci bu konuyu öğrenemez.

İşte tüm bunları aşmak ve öğrenciyi bu durumdan kurtarabilmek için, eksik kaldığı konu veya dersle alakalı özel derse yönlendirmek çok yerinde bir adım olacaktır. Özel ders öğrencinin kendini en güvenli,en rahat hissedeceği yerlerde ve bireysel yapıldığı için öğrenciyi soru sormama psikolojisinden kurtaracaktır. Aynı zamanda özel ders veren öğretmenler öğrenciye bireysel olarak bir abla bir abi gibi yaklaştığı için, öğrenci daha keyifli bir ders dinleyecektir. Hem eğlenip hem öğrenecektir. Özel ders veren öğretmen, öğrencinin anlayamadığı konuyu kalabalık olmayan bir ortamda, anlayabileceğe bir biçimde öğrenci tamamen anlayabilecek zamana kadar anlatabilir. en önemliside lise veya üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciye okulda hiçbir zaman yapamayacağı test çözme becerisini kazandıracaktır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak özel dersin öğrenci psikolojisi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu aşikardır. Öğrencinin psikolojik olarak öğrenmeye açık olması başarıdaki en büyük anahtarlardan birisidir. Bu bağlamda özel ders öğrenciyi her zaman dersin içinde tutması ve sadece derse odaklanmasını sağlayan en etkili eğitim modelidir.

Bir önceki yazımız olan "Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı" başlıklı makalemizde sosyal medyanın eğitimde nasıl kullanılacağı ve öğretmenlerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgiler verilmektedir.

Buse Pekiçli - Hemşire

Yazıyı Paylaş
Etiketler
Öğrenci ve Psikolojisi
Özel Ders Psikolojisi
Öğretmen Psikolojisi
Psikoloji ve Özel Ders
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır