Klarnet Özel Ders

çizgi

Klarnet Özel Ders Veren, Aşağıda Listelediğimiz 14 Profil Arasından Sizin İçin En Uygun Olduğunu Düşündüğünüz Öğretmeni Hemen Keşfedin!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Size en uygun öğretmeni bulmak için öğretmen profillerini tek tek gezmeye zamanın yoksa,eğitim danışmanlarımız kriterlerinize en uygun öğretmeni sizin adınıza araştırsın ve yönlendirsin...

Hemen Başla

Müzik Öğretmeni

Caner Y.

(0 üye yorumu)
Uludağ Üniversitesi Piyano Mezunu
Bursa - Nilüfer
Hızlı ve Etkili Öğretme...

Müzik Öğretmeni

Tuğçe sude G.

(1 üye yorumu)
Uludağ Üniversitesi Mezunu
Bursa - Nilüfer
Merhaba, Uludağ üniversitesi müzik öğretmenliği bölümü mezunu...
Müzik Öğretmeni
Burak Y.

(0 üye yorumu)
Ege Üniversitesi Mezunu
Kocaeli - Gölcük
Müzik öğretmeninden klarnet dersi...
Müzik Öğretmenliği
Semih A.

(1 üye yorumu)
Harran Üniversitesi Mezunu
Mersin - Anamur
Müzik Eğitmeni Profesyonel Enstrüman Kursu Veren...
Müzik Enstruman Öğretmeni
Suadiye Ö.

(0 üye yorumu)
Mezunu
İstanbul - Kadıköy
12 Yıldır Müzik, Çello, Keman, Piyano ve Nota Eğitimi Vermekteyim...
Klarnet, Piano
Bekir Y.

(0 üye yorumu)
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mezunu
İstanbul - Ataşehir
klarnet ve piano öğretmeni...
Müzik Öğretmeni
Oktav Müzik M.

(0 üye yorumu)
Mezunu
Adana - Çukurova
2016 yılında kurulan kursumuz alanında uzman eğitmen kadro ile siz...
Yks-tyt-yds-sat-ıelts-toefl-ingilizce-enstürman
BASİT A.

(0 üye yorumu)
Hukuk Mezunu
İstanbul - Fatih
Öğrenciye özel profil çıkarılıp, raporlu veli takibi ve öğren...
Klarnet Öğretmeni
Fgjkl A.

(1 üye yorumu)
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mezunu
İstanbul - Fatih
Sonuca yönelik derslerin dolu olarak geçtiği bir eğitim vermeye ç...
Müzik Öğretmeni
Gülcan Ç.

(1 üye yorumu)
Adnan Menderes Üniversitesi Mezunu
-
Ordu güzel Sanatlar lisesinde başlayan müzik eğitimimi Aydın Adna...
Klarnet Öğretmeni
selçuk T.

(0 üye yorumu)
Kocaeli Üniversitesi Mezunu
Kocaeli - İzmit
merhabalar 17 yıldır klarnet çalıyorum özel bir okulda öğretmen...
Müzik Öğretmeni
Öner Y.

(0 üye yorumu)
Sakarya Üniversitesi Mezunu
Kocaeli - Gebze
Henüz Hakkında Bilgi Girilmemiş!
İlkokul, Ortaokul, Lise Dersleri İle Yks Ve Lgs, Solfej
Suden C.

(0 üye yorumu)
Üsküdar Üniversitesi Öğrencisi
İstanbul - Maltepe
Tıp Fakültesi öğrencisinden...
Müzik
Hakan C.

(0 üye yorumu)
Anadolu Üniversitesi Mezunu
Antalya - Muratpaşa
Deneyimli Enstuman öğretmeniyim.....


Klarnet Özel Ders Veren Öğretmenlere Gelen Son Değerlendirmeler


Klarnet Eğitmenini Özel Ders Alanı Farkıyla Keşfet

On sekizinci yüzyılda yeni bir nefesli çalgı olarak klarnet

Klarnet, nefesli çalgılar arasında görece bir yeni bir enstrümandır. Genellikle on sekizinci yüzyılın başında Nürnberg enstrüman yapımcısı Johann Christoph Denner tarafından icat edildiği söylenir. Benzer bir enstrüman - chalumeau - zaten vardı. Bununla birlikte, chalumeau düşük kayıtlarda iyi ses çıkarmasına rağmen, klarnet hem düşük hem de yüksek kayıtlarda zengin ses kalitesine sahipti. "Klarnet" adının aslında "küçük trompet" anlamına gelmesi ("klarino" trompet anlamına gelir) muhtemelen klarnetin bu özelliğiyle de ilgilidir.

Klarnet ailesi bir dizi benzer enstrümandan oluşur. Piccolo klarnet (veya oktav klarnet), alto klarnet, bas klarnet ve kontrbas klarnet, sol klarnet gibi çeşitli boyutlardaki türleri vardır. Kavisli borusuyla basset kornası on sekizinci yüzyılın ikinci yarısında icat edildi ve esas olarak klasik bestecilerin eserlerinde kullanıldı.

Klarnet, ağızlığa takılan tek bir kamış (klarnet kamışı) vasıtasıyla ses üretir. Anahtarlar, delik olarak bilinen silindirik bölüme tutturulmuştur ve aralığı değiştirmek için kullanılır. On sekizinci yüzyılın ilk yarısına kadar klarnetin yalnızca iki tuşu vardı. Bununla birlikte, klarnetçinin kromatik ölçekleri çalmasını ve notaları daha kolay temizlemesini sağlamak için enstrümana kademeli olarak daha fazla anahtar eklendi.

Artık standart hale gelen konfigürasyon, Theobald Boehm'in fikirlerine dayanarak on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Klosé tarafından mükemmelleştirildi. Enstrüman Boehm'in sistemine dayandığından "Boehm klarnet" olarak adlandırılır.

Klarnet nelerden yapılır

Klarnetlerin yapılabileceği çeşitli farklı malzemeler vardır, ancak çoğu klasik enstrüman şimşir ağacından yapılmıştır. Ancak günümüzde müziğin kendisi klasik müzik çağından farklı olduğu gibi müzisyenlerin gereksinimleri de farklıdır. 

Şu anda klarnet yapımında en çok kullanılan malzeme olan Grenadilla, şimşir ağacından daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir, bu da performans sırasında vücut ile desteklenmesini kolaylaştırarak daha fazla hava hacmi sağlar. Hafifçe üflendiğinde ise ses zayıflamak yerine yumuşak hale gelir. Bugün müzisyenlerin klarnette aradıkları şey için en uygun materyalin Grenadilla ya da metal olduğu sonucuna varabiliriz. Elbette klarnetin materyali klarnet fiyatlarına yansımaktadır.

Başlangıçtan İleri Düzeye Tüm Seviyeler İçin Altı Klarnet İpucu

Klarnet, özellikle yeni başlayanlar için öğrenmek için harika bir enstrümandır. İster klasik, ister caz veya diğer müzik türleriyle ilgileniyor olun, klarnet her türe uyan çok yönlü bir sese sahiptir. Birkaç klarnet ipucu öğrenerek, kısa sürede yetenekli bir müzisyen olacaksınız.

Nefesli çalgılar ailesinin bir parçası olan klarnet,  üflendiğinde ses üretir. Bir müzik eğitmeni bu tekniği öğrenmenize ve klarnet çalmak için ustalaşmanız gereken diğer ipuçlarında yardımcı olabilir. Yıllardır klarnet çalıyor olsanız bile, bu klarnet ipuçlarını tazelemek, enstrümanınızdan daha fazla verim elde etmenize yardımcı olacaktır.

İşte yeni başlayanlar, orta düzey öğrenciler ve profesyonel müzisyenler için 6 ipucu:

1. Doğru üflemek

Pek çok klarnetçi, özellikle yeni başladıkları zaman, çalarken yeterince hava kullanmazlar. Klarnet küçük bir enstrüman olmasına rağmen, en pürüzsüz, en net tonları üretmek için çok fazla hava gerektirir. Derin bir nefes alarak akciğerlerinizi doldurma alıştırması yapın, ardından karın kaslarınızı kullanarak havayı olabildiğince güçlü bir şekilde dışarı itin. Zorlu nefes almaya alışkın değilseniz, klarnetiniz olmadan gün boyunca egzersiz yaparak bu kas hafızasını geliştirebilirsiniz.

2. Ağızlıktan Korkmayın

Embouchure olarak da bilinen ağızlık, klarnet çalmanın önemli bir parçasıdır. Ağzınızı enstrümanın karşısına koyduğunuzda daima doğru tekniği kullandığınızdan emin olun. Çoğu zaman, yeni başlayanlar çok tereddütlüdür ve ağızlarını kabuğun üzerine yeterince uzağa koymazlar. Sonunda, çalma tarzınız için en iyi konumu bulursunuz, ancak üst dişlerinizi ağızlığın ucundan yaklaşık yarım inç aşağıya yerleştirerek başlayın.

3. "C" El Pozisyonunu kullanın

Klarnet çalarken, elinizi enstrümanı doğru şekilde tutacak kadar sıkı, ancak çalacak kadar gevşek tutmanız gerekir. Rahat bir tutuşa sahip olmanızı sağlamanın bir yolu, "C" el pozisyonunu kullanmaktır. Klarnetinizi tutarken ellerinize bakın. İşaret parmağınızla baş parmağınız arasındaki eğri geniş bir "C" şekli oluşturmalıdır. Bu şekil çok dar veya köşeli ise buna göre ayarlayın.

4. Klarnetinizi Doğru Açıda Tutun

Klarnetinizin sesi net olmalı, keskin veya gıcırtılı olmamalıdır. En iyi tonu üretmediğinizi fark ederseniz, enstrümanınızın açısını düşünün. Klarneti vücudunuzdan yaklaşık 45 derecelik bir açıyla rahat bir şekilde tutmalısınız. Ayrıca, çalarken iyi bir duruş uyguladığınızdan emin olun. Düz bir şekilde oturun ki solunum yollarınızı sıkıştırmayın, ancak sert veya rahatsız hissedecek kadar düz de olmayın.

5. Farklı Tonlar İçin Farklı Türleri Deneyin

Daha gelişmiş bir klarnet çalıcısı haline geldikçe, farklı sazları denemek isteyeceksiniz. Klarnet sazlıkları farklı malzemelerden yapılabilir. Ayrıca farklı uzunluklarda gelirler. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu niteliklerin her biri farklı sesler üretir. Ayrıca, yeni bir tür aldığınızda, bazıları doğal olarak diğerlerinden daha iyi bir sese sahip olacaktır. Her birinde aynı notayı aynı miktarda hava kullanarak çalın ve tondaki farklılıkları dinleyin. Ardından, en sevdiğiniz klarnet kamışını seçin.

6. Pratik yapmak mükemmelleştirir

Son olarak, herhangi bir müzik aletinde olduğu gibi, yapabildiğiniz kadar pratik yapın! Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar çabuk usta bir klarnetçi olursunuz. Yapabildiğiniz her zaman fazladan on dakikalık bir uygulama süresi eklemeye çalışın. Kendinizi motive etmekte güçlük çekiyorsanız, size hatırlatmak için telefonunuzda bir alışkanlık uygulaması kullanmayı deneyin.

Klarnet özel ders almak mı istiyorsunuz? Harika!

Yeni bir enstrümana başlamak için klarnet harika bir seçim. Yeni başlayan biriyseniz elbette heyecanlı ve hevesli olacaksınız. Bu yüzden sizi yönlendirecek bir eğitmenle çalışmak her zaman en iyisidir. Bilen birinin klarnet fiyatlarından, başlangıç klarnetine ve hangi metodların en iyisi olduğunu öğretmeye kadar katkısı olur. Bu yüzden özel ders alanında dışarıdaki klarnet kursu mantığı dışında bire bir eğitimlerle ders veren birçok klarnet ustası sizlerin mesajını bekliyor. Üye olduktan sonra konum ve bütçenize uygun bir eğitmene ders talebi yollayarak iletişime geçebilirsiniz ve bir an önce derslere başlayabilirsiniz. 

Peki klarnet özel ders ücretleri nasıl?

Klanernet Özel Ders Fiyatları

Elbette bu soru ilk sorularından biridir. Size kolaylık olması için öğretmenlerimizin belirlediği ücretlere baktık ve 50-150 TL arasında olduğunu gördük. Bu ücretler şehir ve öğretmenin özelliklerine, ders süresine göre değişmektedir. 

Klarnet Sanatçısı Mısınız?

Klarnet çalmayı biliyor ve ders vermek mi istiyorsunuz? Birkaç pratik aşama ile üyelik oluşturduktan sonra kolay bir şekilde sitemize üye olabilir ve klarnet dersleri almak isteyen öğrenciler ile tanışabilirsiniz. Klarneti nerden öğrendiğiniz, eğitim geçmişiniz ve ders işleyişinizden bahsettiğiniz bir profil oluşturursanız potansiyel öğrencileriniz için çok daha faydalı olur. Özel ders alanında klarnet veren eğitmenlerden biri olmak için, vakit kaybetmeden üye olun ve derslere başlayın!