Kelime Öğrenmenin Zorlukları ve Çözümleri

Yazar: Elif K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1847
Kelime Öğrenmenin Zorlukları ve Çözümleri
Y abancı dil öğrenme de yaşanan zorlukla nelerdir. Kelime öğrenme çalışması yaparken uygulanması gereken çözüm yolları nelerdir.

Yabancı dil öğreniminde, şüphesiz öğrencilerin zorlandıkları konuların başında, kelime öğrenimi yer alır. Öğrenciler gerçekten zaman ayırdıkları ve çalıştıkları halde yeterli kelime bilgisine bir türlü ulaşamazlar. Bu durum ise zaman ile dilden soğumaya ve başarısızlık hissine yol açabilir. Makalede bu sorunun sebeplerine ve çözüm yollarına dair bilgiler sunulacaktır.

Öncelikle yeni kelime ile karşılaşıldığında, yapılan yaygın hata hemen ana dildeki çevirisine bakmak ve anlamı not alıp ilerlemektir. Oysaki ilk adım, kelimenin doğru okunuşunu öğrenmek olmalı. Günümüz teknolojisinde bu oldukça kolay ve zahmetsiz. Her hangi bir sesli sözlük uygulaması, ihtiyacımızı giderebilir. Bu durumda doğru adım, ilk önce kelimenin okunuşunu öğrenmek, 4-5 kez dinlemek.

Ardından bilinmeyen kelimenin hedef dildeki, açıklamasını okumak ve anlamaya çalışmak olmalı. Bu süreci, kelimenin eş anlamlı ve zıt anlamlı karşılıklarını bulmak ve not etmek takip etmelidir.

Sırada bilinmeyen kelimenin isim, sıfat, zarf ve fiil hali bulunmalı, özenle not edilmelidir. Fiil halinin 2. ve 3. hali de mutlaka bulunmalıdır. Bu sırada kelime ilgili deyim ve birleşik isim gibi formlar ile de karşılaşılacaktır ki, bu formları da öğrenmek gereklidir.

Devamında birçoğumuzun bildiği gibi, kelimenin cümle içinde kullanılmış şekli gelir ki, bu çalışmayı yapmaz isek hiç bir zaman kelimeyi doğru kullanıp kullanmadığımızdan emin olamayacağımız için, beyin öğrenmeyi kabul etmeyecek, ya da kısa dönemli hafızaya alacaktır.

Son olarak bol bol hedef dilde okuma yapmak, kelime kapasitemizi artıracaktır. Elbette ki kelime ile ilgili alınan notların belli aralıklarla tekrarı da gereklidir.

Konuyu toparlamak gerekirse, sağlıklı ve hızlı kelime öğrenimi için öncelik kelimenin doğru okunuşundadır, ardından yabancı dildeki anlam açıklamasında, bunu kelimenin formları takip eder, cümle içinde kullanımı ve bol bol okuma ile sorun çözülebilir.

İyi çalışmalar

İngilizce Öğretmeni - Elif Kılınç

Etiketler

Yazar

Elif K.

15 yıl kadar British English adlı kurumda koordinatör, eğitim koçu,sınav eğitmeni ve Head teacher olarak görev aldım, Avrupa Dil Ödüllü projeler gerçekleştirdim, ardından İngili...

Benzer Yazılar
Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Özel ders alıp onlarca para dökmeden başarıya en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru adres özel dersten başkası değildir.

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her gün yeni bir kelime öğrenerek, ingilizceyi kısa bir sürede öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İngilizce öğrenirken nelere dikkat etmek gereklidir?

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden korkmamanın en büyük sırları nelerdir. İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin uygulaması gereken sırlar nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul