Kelime Öğrenmenin Zorlukları ve Çözümleri

Kelime Öğrenmenin Zorlukları ve Çözümleri
Elif K.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eki 24, 2019
734

Yabancı dil öğreniminde, şüphesiz öğrencilerin zorlandıkları konuların başında, kelime öğrenimi yer alır. Öğrenciler gerçekten zaman ayırdıkları ve çalıştıkları halde yeterli kelime bilgisine bir türlü ulaşamazlar. Bu durum ise zaman ile dilden soğumaya ve başarısızlık hissine yol açabilir. Makalede bu sorunun sebeplerine ve çözüm yollarına dair bilgiler sunulacaktır.

Öncelikle yeni kelime ile karşılaşıldığında, yapılan yaygın hata hemen ana dildeki çevirisine bakmak ve anlamı not alıp ilerlemektir. Oysaki ilk adım, kelimenin doğru okunuşunu öğrenmek olmalı. Günümüz teknolojisinde bu oldukça kolay ve zahmetsiz. Her hangi bir sesli sözlük uygulaması, ihtiyacımızı giderebilir. Bu durumda doğru adım, ilk önce kelimenin okunuşunu öğrenmek, 4-5 kez dinlemek.

Ardından bilinmeyen kelimenin hedef dildeki, açıklamasını okumak ve anlamaya çalışmak olmalı. Bu süreci, kelimenin eş anlamlı ve zıt anlamlı karşılıklarını bulmak ve not etmek takip etmelidir.

Sırada bilinmeyen kelimenin isim, sıfat, zarf ve fiil hali bulunmalı, özenle not edilmelidir. Fiil halinin 2. ve 3. hali de mutlaka bulunmalıdır. Bu sırada kelime ilgili deyim ve birleşik isim gibi formlar ile de karşılaşılacaktır ki, bu formları da öğrenmek gereklidir.

Devamında birçoğumuzun bildiği gibi, kelimenin cümle içinde kullanılmış şekli gelir ki, bu çalışmayı yapmaz isek hiç bir zaman kelimeyi doğru kullanıp kullanmadığımızdan emin olamayacağımız için, beyin öğrenmeyi kabul etmeyecek, ya da kısa dönemli hafızaya alacaktır.

Son olarak bol bol hedef dilde okuma yapmak, kelime kapasitemizi artıracaktır. Elbette ki kelime ile ilgili alınan notların belli aralıklarla tekrarı da gereklidir.

Konuyu toparlamak gerekirse, sağlıklı ve hızlı kelime öğrenimi için öncelik kelimenin doğru okunuşundadır, ardından yabancı dildeki anlam açıklamasında, bunu kelimenin formları takip eder, cümle içinde kullanımı ve bol bol okuma ile sorun çözülebilir.

İyi çalışmalar

İngilizce Öğretmeni - Elif Kılınç

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır