Kelime Öğrenmenin Zorlukları ve Çözümleri

Yazar: Elif K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2252
Kelime Öğrenmenin Zorlukları ve Çözümleri
Y abancı dil öğrenme de yaşanan zorlukla nelerdir. Kelime öğrenme çalışması yaparken uygulanması gereken çözüm yolları nelerdir.

Yabancı dil öğreniminde, şüphesiz öğrencilerin zorlandıkları konuların başında, kelime öğrenimi yer alır. Öğrenciler gerçekten zaman ayırdıkları ve çalıştıkları halde yeterli kelime bilgisine bir türlü ulaşamazlar. Bu durum ise zaman ile dilden soğumaya ve başarısızlık hissine yol açabilir. Makalede bu sorunun sebeplerine ve çözüm yollarına dair bilgiler sunulacaktır.

Öncelikle yeni kelime ile karşılaşıldığında, yapılan yaygın hata hemen ana dildeki çevirisine bakmak ve anlamı not alıp ilerlemektir. Oysaki ilk adım, kelimenin doğru okunuşunu öğrenmek olmalı. Günümüz teknolojisinde bu oldukça kolay ve zahmetsiz. Her hangi bir sesli sözlük uygulaması, ihtiyacımızı giderebilir. Bu durumda doğru adım, ilk önce kelimenin okunuşunu öğrenmek, 4-5 kez dinlemek.

Ardından bilinmeyen kelimenin hedef dildeki, açıklamasını okumak ve anlamaya çalışmak olmalı. Bu süreci, kelimenin eş anlamlı ve zıt anlamlı karşılıklarını bulmak ve not etmek takip etmelidir.

Sırada bilinmeyen kelimenin isim, sıfat, zarf ve fiil hali bulunmalı, özenle not edilmelidir. Fiil halinin 2. ve 3. hali de mutlaka bulunmalıdır. Bu sırada kelime ilgili deyim ve birleşik isim gibi formlar ile de karşılaşılacaktır ki, bu formları da öğrenmek gereklidir.

Devamında birçoğumuzun bildiği gibi, kelimenin cümle içinde kullanılmış şekli gelir ki, bu çalışmayı yapmaz isek hiç bir zaman kelimeyi doğru kullanıp kullanmadığımızdan emin olamayacağımız için, beyin öğrenmeyi kabul etmeyecek, ya da kısa dönemli hafızaya alacaktır.

Son olarak bol bol hedef dilde okuma yapmak, kelime kapasitemizi artıracaktır. Elbette ki kelime ile ilgili alınan notların belli aralıklarla tekrarı da gereklidir.

Konuyu toparlamak gerekirse, sağlıklı ve hızlı kelime öğrenimi için öncelik kelimenin doğru okunuşundadır, ardından yabancı dildeki anlam açıklamasında, bunu kelimenin formları takip eder, cümle içinde kullanımı ve bol bol okuma ile sorun çözülebilir.

İyi çalışmalar

İngilizce Öğretmeni - Elif Kılınç

Etiketler

Yazar

Elif K.

15 yıl kadar British English adlı kurumda koordinatör, eğitim koçu,sınav eğitmeni ve Head teacher olarak görev aldım, Avrupa Dil Ödüllü projeler gerçekleştirdim, ardından İngili...

Benzer Yazılar
İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Sıfırdan ingilizce öğrenmek ne kadar sürer. Akademik ingilizce, iş ingilizcesi, sosyal ingilizce dil öğrenme süreleri ve ders çalışma programı nasıl olmalıdır.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

İngilizcenizi geliştirirken destek alabileceğimiz uygulamamı arıyorsunuz? En iyi İngilizce öğrenme uygulamalarınızı sizler için hazırladık.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?