İngilizce'de Yaygın Olarak Kullanılan 10 Deyim

Yazar: Yavuz Y. | 28.06.2022 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 664
İngilizce'de Yaygın Olarak Kullanılan 10 Deyim
İ ngilizce deyimler ve Türkçe anlamları sizlerle. İngilizce deyimler ve cümle içerisinde nasıl kullanıcaklarını blogumuzdan inceleyebilirsiniz.

İngilizce deyimler...
 

Tıpkı Türkçe gibi İngilizce'de de insanlar konuşma esnasında deyimler kullanmayı severler. Aynı zamanda bunlara tv dizilerinde, kitap ve filmlerde de denk gelebilirsiniz.
 

Bunlardan eğlenceli 10 tanesine bir göz atalım:
 

İngilizce 10 Deyim ve Cümle İçerisinde Kullanımları;
 

 

1.The ball is in your court
 

Ne anlama gelir?: "Karar senindir"
 

Nasıl kullanılır?: İlk bakışta "top senin sahanda" gibi sporla ilgili bir ifade gibi görünse de gerçekte anlamı birazcık farklı. Türkçe'de de benzer bir deyimde kullanıldığı gibi karar sırasının karşı tarafta olduğu durumlarda kullanılır.
 

2. Spill the beans
 

Ne anlama gelir?: "Bir sırrı açığa çıkarmak"
 

Nasıl kullanılır?: Eğer birisine sürpriz olacak bir konuyu önceden haber verirseniz "you spilled the beans" yani "bir çuval inciri berbat ettin, sırrı bozdun" anlamına gelen bir tepkiyle karşılaşmanız muhtemel.
 

3. Break the leg
 

Ne anlama gelir?: "Birisine şans dilemek"
 

Nasıl kullanılır?: Direkt olarak çevrildiğinde "bacak kırmak" gibi bir anlama sahip gibi görünse de aslında asla şiddet içermeyen bir deyim. Türkçe'de de benzerini kullandığımız "şeytanın bacağını kırmak" anlamına gelen ve şansı ifade eden bir deyim.

İngilizce özel ders ihtiyacınız varsa linkten konumunuza ve kriterlerinize en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 


4.Through thick and thin
 

Ne anlama gelir?: "İyi günde kötü günde"
 

Nasıl kullanılır?: Sıklıkla aile fertleri ve yakın arkadaşları anlatırken kullanılan bu deyim her ne olursa olsun iyi günde ve kötü günde kişilerin birbirinin yanında olduğunu anlatan durumları ifade etmekte kullanılır.
 

5. It’s the best thing since sliced bread
 

Ne anlama gelir?: "Gerçekten güzel, hayranlık verici"
 

Nasıl kullanılır?: İngilizler için dilimlenmiş ekmek hayatı kolaylaştıran önemli bir şey olarak görülür. Burada da "dilimlenmiş ekmekten bu yana görülen en iyi şey" anlamında beğenilen durumlarda hayranlık ifade etmek için kullanılır.

6. Costs an arm and a leg
 

Ne anlama gelir?: "Pahalıya mal olmak"

Nasıl kullanılır?: Bir kol ve bir bacağa mal oldu gibi bir doğrudan Türkçe çeviriye sahip deyim genellikle tahmin edilenden çok daha fazla maliyet getiren durumlar kastedilmek istendiği zaman kullanılır.

7.Every cloud has a silver lining
 

Ne anlama gelir?: "Her kötü durumun iyi bir yönü vardır"

Nasıl kullanılır?: Her bulut gümüş bir kaplamaya sahiptir olarak çevrilebilecek ifade, olumsuz durumlarla karşılaşan ve sorun yaşayan kişilere motivasyon vermek istendiğinde, yaşadıkları durumun iyi yönü de olabileceğini hatırlatmak için kullanılır.

8.Make ends meet
 

Ne anlama gelir?: "Kıt kanaat geçinmek"

Nasıl kullanılır?: Türkçe'deki ay sonunu zor getirmek deyimine benzerlik gösteren ifade sadece zorunlu giderlere yetecek kadar para kazanmayı ifade eden durumlarda kullanılır.

9.To go Dutch
 

Ne anlama gelir?: "Alman usulü ödeme"

Nasıl kullanılır?: Özellikle restoran,bar gibi yerlerde herkesin kendi yediğini ve içtiğini ödediği durumlar için kullanılan bir deyimdir.

10. Look like a million dollars
 

Ne anlama gelir?: "Güzel ve çekici görünmek"

Nasıl kullanılır?: Milyon dolar gibi görünmek anlamına geliyor gibi görünse de zenginlik kastetmekten çok özel bir günde ya da gecede birisinin çok şık ve çekici olduğu ifade edilmek istendiğinde kullanılan bir deyimdir.

Online İngilizce Dersleri ihtiyacınız varsa linkten en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yavuz Y.

*BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ' nden mezun bir eğitmenim.*İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE dahil olmak üzere her seviyeden ve yaştan arkadaşıma uzun yıllardır başta MATEMATİK ve İNGİLİZCE üzerin...

Benzer Yazılar
Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her gün yeni bir kelime öğrenerek, ingilizceyi kısa bir sürede öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İngilizce öğrenirken nelere dikkat etmek gereklidir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

İngilizcede Either, Neither Kullanımı ve Örnek Cümleler

İngilizcede Either, Neither Kullanımı ve Örnek Cümleler

Either,neither ve or,nor kullanımında zorluk mu çekiyorsunuz. Either,neither kullanımını ve örnek cümleleri sizler için hazırladık. Either,neither en iyi şekilde öğrenmeye bekleriz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul