İngilizcede Which ve That Kullanımı

Yazar: Yasin G. | 08.01.2022 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 25496
İngilizcede Which ve That Kullanımı
E n detaylı which ve that kullanımı, kullanım örnekleri ile beraber makalemizde. Which ve that kullanımı en doğru şekilde hemen incele.

İngilizce gramerde, which ve that kullanımı relative clause bölümünde anlatılır. Relative clause, iki cümleyi birleştirmek için kullanılan bir yapıdır. Böylece akıcı bir anlatım elde edilir. Relative clauses, relative pronouns olarak da ifade edilir. Relative Clauses, ilgi tümcesi, sıfat cümleleri gibi anlamlara gelir. Bu yapıdaki cümleler, bahsedilen kişi ya da nesnenin kim olduğunu daha net ve daha anlaşılır hale getirmek için kullanılır. İngilizce dilinde iki cümle arasında bir ilişki varsa, bu cümleleri bağlamak için which ve that haricinde kelimelerde kullanılır. Who, whom, where gibi kelimeler buna örnektir. Bu yazıda which ve that kullanımı anlatılacaktır. Ayrıca eğer uzman bir öğretmen desteğine ihtiyacınız varsa İngilizce Özel Ders sayfamızdan en iyi öğretmenlere ulaşabilirsiniz. 


Peki, iki cümle which veya that ile birleştirilirken bu kelimeler neyi niteler? Sorunun cevabını şöyle verelim:

 • That: Kişiler, nesneler, hayvanlar için kullanılan relative pronoun
   
 • Which: Nesneler ve hayvanlar için kullanılan relative pronoun
   

Defining Relative Clauses
 

Defining relative clause ifadesinin anlamı belirleyici sıfat cümlecikleridir. Bu cümleler anlatılmak isteneni net şekilde anlatmaktadır. Yani relative clause cümlesinde ek açıklama kısmı cümleden çıkarılırsa anlamda belirsizlik olur. O yüzden ek cümle çıkarılamaz. Bu tür cümleler defining relative clauses adını alır.

Non-Defining Relative Clauses
 

Non-defining relative clauses ifadesinin anlamı belirli olmayan sıfat cümlecikleridir. Yani relative clause cümlesinde ek açıklama çıkarıldığında anlamda herhangi bir kayıp olmamaktadır. Which ve that kullanımı için bilinmesi gereken konu ise şudur: Non-defining relative clauses cümlelerinde that kullanılmaz. Non-defining relative clauses ifadelerini kullanırken bu kısmın başına ve sonuna virgül konulmaktadır.

That Kullanımı:
 

Relative clause olan that kelimesinin cümlede kullanımı yaygındır. Relative clause olan which kelimesi kısıtlı bir kullanıma sahipken, that kelimesi relative clause olarak daha geniş bağlamda kullanılabilir. That kelimesi, who, which, whom relative pronouns yerine kullanılabilir. Relative clause olan that kelimesini cümleler içinde kullanalım. Verilen iki cümle that relative clause ile birleştirilecektir. İngilizce cümlelerin Türkçe anlamları parantez içinde yazılmıştır.

 • Her brother lives in Ankara.(Erkek kardeşi Ankara’da yaşıyor.)
   
 • They know her brother.(Onlar erkek kardeşini tanıyorlar.)
   
 • They know her brother that lives in Ankara.(Onun Ankara’da yaşayan erkek kardeşini tanıyorlar.)
   
 • The house belongs to Ceyda.(Ev Ceyda’ya aittir.)
   
 • The house is in İstanbul.(Ev İstanbul’dadır.)
   
 • The house that belongs to Ceyda is in İstanbul.(Ceyda’nın sahibi olduğu ev İstanbul’dadır.)
   

Which ve that kullanımı konusunu anlatırken, who ve which kelimeleri yerine that kelimesi kullanılabilir demiştik. Fakat bu her zaman geçerli değildir. Non-defining relative clauses cümlelerinde that kullanılmaz.

Cümlenin defining relative clause yapısında olması gerekir. Bunu daha basit şekilde anlatmaya çalışalım:

 • Cümle içinde relative pronoun sol tarafında virgül varsa who ve which yerine that kullanılmaz.
   
 • Yine relative pronoun sol tarafında preposition(in, on, at, gibi) varsa who ve which yerine that kullanılmaz.
   
 • Eğer cümlede who ve which yerine that kullanmak isteniyorsa, relative pronoun sol tarafında virgül veya preposition olmamalıdır.
   

İlk önce who kelimesi yerine that kullanımını gösterelim. Bu cümlelerde who yerine that kullanabiliriz. Çünkü relative pronounun sol yanında virgül ya da preposition yer almamaktadır.

 • My uncle who(that) loves reading books a lot writes stories for newspaper.(Kitap okumayı seven amcam gazeteye hikâye yazar.)
   
 • The man who (that) my friend loves is from France( Arkadaşımın sevdiği adam Fransız.)
   

Which ve that kullanımı alt başlıklarından biri de, which relative pronoun yerine that kelimesinin kullanılmasıdır. Aşağıdaki cümlelerde which yerine that kullanılabilir. Çünkü relative pronoun sol tarafında virgül veya preposition yer almamaktadır.

 • His bike which(that) he bought last year still seem like new. (Geçen sene satın aldığı bisiklet hala yeni gibi görünüyor.)
   
 • The boy likes the chocolate which(that) I bought.(Çocuk satın aldığım çikolatayı sever.)
   
 • The camera which(that) costs100$ is sold.(100$ olan kamera satıldı.)
   
 • My neighbor bought a house which(that) is 200 years old.(Komşum 20 yıllık ev satın aldı.)
   

Which Kullanımı:
 

Which kelimesi, cümle içinde özne ve nesne yerine kullanılır. İki cümlede nitelenmek istenen hayvan ve nesne ise which kullanılır. Cümle içinde which kelimesinden önce isim gelmektedir. Relative pronoun which kelimesini, hangi anlamına gelen which kelimesiyle karıştırmamak gerekir. Online İngilizce Özel Ders ihtiyacınız varsa en iyi eğitmenleri sayfamızdan keşfedebilirsiniz. 

 • My friend’s car is black.  ( Arkadaşımın arabası siyahtır.)
   
 • My friend’s car is epense.  (  Arkadaşımın arabası pahalıdır.)
   

Bu iki cümleyi which ile birleştirelim. Önümüzde iki seçenek var:
 

 • My friend’s car which is black is epense. ( Arkadaşımın siyah olan arabası pahalıdır)
   
 • My friend’s car which is expensive is black. ( Arkadaşımın pahalı olan arabası siyahtır.)

- Mehmet lives in New York. (Mehmet New York’ta yaşıyor)

- Mehmet likes living in New York.(Mehmet New York’ta yaşamayı seviyor)

- Mehmet lives in New York, which he likes.(Mehmet New York’ta yaşıyor ki orayı seviyor)

- This is the picture which I drew for my mother .(Annem için çizdiğim resim budur.)

TV documentary which was broadcast last night was very interesting. (Dün gece yayınlanan belgesel gerçekten ilgi çekiciydi.)

My father’s house, which I grew up in, is very big.(Babamın evi ki içinde büyüdüğüm,  çok büyüktür.)

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi which ve that kullanımı günlük İngilizce dilini kolaylaştıran ve cümleleri kısaltan bir yöntemdir. İngilizce gramerinin önemli konularından biridir. Sınavlarda da relative clause which veya that kelimelerinin kullanımıyla ilgili sorular gelebilir. Which ve that kullanımı konusunu öğrenmek kolay ve eğlencelidir. Relative pronoun that, defining olarak kullanılır. En esnek kullanıma sahip kelimedir. Relative pronoun which, defining ve non-defining olarak kullanılır. İnsanları nitelendirirken kullanılmaz. İngilizce sunum kalıpları yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve milletlerin İngilizce isimlerini ve kullanım örneklerini sizler için hazırladık. Farklı bir ülkeden birisiyle tanıştığımızda kendimizi nasıl ifade etmeliyiz?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?