İngilizce de -ecek – acak eki Neden Yoktur?

Yazar: Banu H. | 20.03.2024 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 93
İngilizce de -ecek – acak eki Neden Yoktur?
Ö ğretmenlerinizin lütfen Türkçe düşünme İngilizce düşün dediğini hatırladınız mı? Tam olarak İngilizce de – ecak -acak eki neden yoktur konusunu işlerken bu gündemden ilerleyeceğiz.

İngilizce öğrenmek söz konusu olduğunda bir karmaşanın ortasında kendinizi hissetmeniz normal. Ana diliniz üzerinden çıkarımlar yaparak yeni bir dil öğrenme dürtüsü size has bir durum hepimiz bunu yer yer yapıyoruz. Öğretmenlerinizin lütfen Türkçe düşünme İngilizce düşün dediğini hatırladınız mı? Tam olarak İngilizce de – ecak -acak eki neden yoktur konusunu işlerken bu gündemden ilerleyeceğiz. Bu arada eğer İngilizce özel ders almak isterseniz linkten araştırma yapabilirsiniz. 

Neden yok ama var gibi hadi birlikte bakalım:

Çünkü İngilizcede gelecek zaman eki yoktur. Türkçede olduğu gibi İngilizce de bir gelecek eki bulunmuyor. Gelecek zaman eki yerine kullanılan bir yardımcı fiil var.

Will yardımcı fiilini gelecek zamanı tanımlamak için kullanıyoruz fakat Türkçe ‘deki gibi İngilizce ‘de -ecek --acak eki bulunmuyor.

İngilizce ‘de "will" kullanarak gelecek zaman cümleleri kurmak, Türkçe ‘deki "-ecek, -acak" eklerine oldukça benzer bir işlev görür. Mesela, "gideceğim" demek istediğimizde İngilizce ‘de "I will go" deriz. Bu cümlede, "Will" fiilin önüne gelir ve gelecek zamanda bir eylem yapacağımızı belirtir.

Will Yardımcı Fiilini Anlamak

"Will" ilginç bir yardımcı fiildir çünkü ne öznenin tekil ya da çoğul oluşu ne de şahıs değişikliği onu etkiler; her zaman aynı şekilde kalır. Yani "She will read" (O okuyacak) cümlesinde olduğu gibi, özne değişse bile "will" aynı kalır, değişmez.

Bir eylemin gelecekte gerçekleşeceğini belirtmek için "will" dışında "going to" yapısını da kullanabiliriz. Bu, daha çok planlanmış ya da kesin görülen gelecek eylemler için tercih edilir. Örneğin, "I am going to drink some water" (Biraz su içeceğim) diyerek susuzluğumu gidereceğim bir eylemi ifade ederim. "Going to" yapısında "to be" fiili, özneye göre çekimlenir; yani "I am," "she is" gibi değişiklikler gösterir.

Gelecek zamanı ifade etmenin bir başka yolu ise "about to" yapısını kullanmaktır. Bu, genellikle bir eylemin çok yakın bir gelecekte, hemen hemen yapılacak olmasını ifade eder. "She is about to read" (O, okumak üzere) dediğimizde, eylemin hemen gerçekleşmek üzere olduğunu belirtiriz. "About to" yapısında da "to be" fiili, cümlenin öznesine göre değişir.

İşin özü, İngilizcede gelecek zaman ifade etmek için çeşitli yollar mevcut ve her biri, farklı durumlar için uygun nüanslar sunar. "Will," genel gelecek zaman ifadeleri için; "going to," planlanmış ya da beklenen eylemler için ve "about to," hemen gerçekleşecek eylemler için idealdir. Bu yapıların hepsi, İngilizcede gelecekten bahsederken elinizin altında güçlü araçlardır. Her birinin kullanımı, söylemek istediğiniz şeyin nüansına göre değişir, böylece dilin zenginliğini ve ifade gücünü tam anlamıyla kullanabilirsiniz. İngilizce de – ecak -acak eki neden yoktur sorusunu cevaplandırmak için daha farklı örnekler üzerinden ilerleyelim:

Örneklerle; İngilizce ecek acak eki neden yoktur?

Şimdi I am going / to open to door. Kapıyı açmaya gidiyor- um demek. Fakat Türkçede kapıyı aç- acak- ım kalıbının bir İngilizce karşılığı bulunmuyor.

Kapıyı açacağım demek istediğinizde birebir İngilizce karşılığını bulamayacaksınız çünkü ecak acak ekinin İngilizcesi yok. Ek formunda bulunan ecak acak neden Türkçede var İngilizcede yok?

Bizim burada değerlendirmemiz gereken tam olarak şu; biz Türkçe ’de isteğimizi karşılayan ecak acak ekinin İngilizce de nasıl karşılandığına bakalım.

Çünkü İngilizce bilgiye odaklanırken Türkçe yoruma odaklanıyor. Bu aradaki farklılık eklerde karşımıza çıkıyor.

Ecak acak eki Türkçede karar verilen eylemlerde kullanılırken, karar verilmiş ama henüz yapılmayan yapılmak üzere olan eylem olarak da tanımlayabiliriz, İngilizcede böyle bir durum söz konusu değil çünkü önemli olan eylemin gerçekleşmiş veya gerçekleşecek olması.

Going to ile Will Arasındaki Fark

Yukarıda will yerine going to da kullanılabilir demiştik. Peki aralarındaki fark nedir? Hangi zamanlarda hangisini kullanmamız gerekecek?

Will nerelerde kullanılır?

Konuşma anında karar vererek şunu yapacağım dediğimiz noktada will kullanırız,

Bir durumla ilgili tahminde bulunuyorsak will kullanırız,

Öneride veya tavsiyede bulunuyorsak will kullanırız

Be going to Nerelerde kullanılır?

Konuşma anında karar vermeyip önceden planlaması yapılmış bir şeyden bahsediyorsak be going to kullanıyoruz.

Tahmin yürütmüyor apaçık niyetimizi belli ediyorsak veya başka birinin niyetinden bahsediyorsak be going to kullanıyoruz. Eğer söylediklerimizin olacağına dair bir kanıtımız varsa be going to kullanıyoruz. İki kalıbın kullanımı arasındaki farkı buradan çıkarım yaparak çözümleyebilir ve doğru kullanımı siz de gerçekleştirebilirsiniz.

İngilizce özel ders ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız hemen size en uygun öğretmen ile derslere başlayabilirsiniz. İngilizce online ders veya yüz yüze İngilizce dersi için kategori sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın. İngilizce öğrenmek için uygulama önerileri incelemeyi unutmayın!

İngilizce de – ecak -acak eki neden yoktur konusu hakkında yorumlarınızı, kullanım esnasında yaşadığınız zorlukları varsa örneklerinizi bekliyoruz.

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve milletlerin İngilizce isimlerini ve kullanım örneklerini sizler için hazırladık. Farklı bir ülkeden birisiyle tanıştığımızda kendimizi nasıl ifade etmeliyiz?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?