İngilizce Makale Nasıl Yazılır?

Yazar: İrem A. | 26.01.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 966
İngilizce Makale Nasıl Yazılır?
İ ngilizce makale nasıl yazılır.? İngilizce makale yazmanın ipuçları blogumuzda. Keyifli okumalar.

Hepimiz birçok kez Türkçe makale yazmışızdır elbette. Türkçe makaleler giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden meydana gelir. Toplamda minimum 3 paragraf olmalıdır. İngilizce'de ise bu durum biraz farklıdır. İyi bir İngilizce makale yazmak için; introduction, body paragraph1, body paragraph2, body paragraph3 ve conclusion olmak üzere minimum! 5 paragraftan oluşmalıdır.

İngilizce Makale Yazmanın Püf Noktaları
 

 • Öncelikle beyin fırtınası yaparak yazacağımız konuyla ilgili en az 3 özellik bulmalıyız. (Bu özelikleri body paragraph'larda kullanacağız.)
   
 •  Introduction; konuyla ilgili genel bir cümle ile başlamalıyız. Bu genel cümleyi açıklayarak ve örneklendirerek bulduğumuz en az 3 adet olan özelliklerle bağlantılı bir şekilde yazmalıyız. (Bu bölüme""thesis statement" adı verilir. Thesis statement bölümü introduction paragrafının son cümlesidir. Konuyla alakalı genel bir fikir yazılır ve bulunan 3 özelliğin genel adları yazılır. Bu thesis cümlesinde asla konuyla ilgili detaylı açıklamalar bulunmaz sadece makalenin diğer paragraflarında anlatacağınız konuların genel adları yazılır.)
   
 • Body Paragraph1; thesis cümlesinde ilk yazdığımız konuyu bu paragrafta anlatmalıyız yani sıralama thesis cümlesindeki sıralama olarak gitmeli. İlk olarak anlatacağımız 1. özellikle ilgili genel bir giriş cümlesi yazmalıyız. Daha sonra bu cümleyi-fikiri destekleyecek örnekler veyahut kanıtlar yazmalıyız. Son olarak da paragrafı kapanış cümlesiyle bitirmeliyiz. 
   
 • Body Paragraph2; thesis cümlesinde ikinci yazdığımız konuyu bu paragrafta anlatmalıyız. İlk olarak anlatacağımız 2. özellikle ilgili genel bir giriş cümlesi yazmalıyız. Daha sonra bu cümleyi-fikiri destekleyecek örnekler veyahut kanıtlar yazmalıyız. Son olarak da paragrafı kapanış cümlesiyle bitirmeliyiz. 
   
 • Body Paragraph3;  thesis cümlesinde üçüncü yazdığımız konuyu bu paragrafta anlatmalıyız. İlk olarak anlatacağımız 3. özellikle ilgili genel bir giriş cümlesi yazmalıyız. Daha sonra bu cümleyi-fikiri destekleyecek örnekler veyahut kanıtlar yazmalıyız. Son olarak da paragrafı kapanış cümlesiyle bitirmeliyiz. 
   
 • Conclusion; bu paragrafta introduction ve body paragraph'larda verdiğimiz konular özetlenir. (Özet cümleleri en az 3-4 cümleden oluşmalı.) Daha sonra bu makaleyi yazdığımız konuyla alakalı bir çözüm ya da fikir sunulur ve bitirilir. 
   

Not: İngilizce makale yazarken sık sık farklı bağlaçlar ve farklı gramerler kullanılmalıdır ki tekerrürden kurtulabilelim ve daha akıcı bir şekilde yazabilelim. İngilizce özel ders ihtiyacınız varsa sayfamızdan İngilizce öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

İngilizce'de makalelerin türleri vardır. Her makale türünün farklı özellikleri ve yazım şekilleri vardır. Ben burada size genel bir İngilizce makalesinde olması gereken bölümlerden bahsettim. Sizler bu özellikleri kullanarak ve diğer makale türleriyle birleştirerek güzel makaleler yazabilirsiniz. Aynı zamanda İngilizce sunum kalıpları makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Etiketler

Yazar

İrem A.

Şu anda "İngilizce Mütercim ve Tercümanlık" bölümünde okumakta ve Arapça öğrenmekteyim. Ayrıca serbest çevirmenlik de yapmaktayım. (Mütercimlik "yazılı çevirmenlik" ve tercümanl...

Benzer Yazılar
İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve milletlerin İngilizce isimlerini ve kullanım örneklerini sizler için hazırladık. Farklı bir ülkeden birisiyle tanıştığımızda kendimizi nasıl ifade etmeliyiz?

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?