İngilizce Makale Nasıl Yazılır?

Yazar: İrem A. | 26.01.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 353
İngilizce Makale Nasıl Yazılır?
İ ngilizce makale nasıl yazılır.? İngilizce makale yazmanın ipuçları blogumuzda. Keyifli okumalar.

Hepimiz birçok kez Türkçe makale yazmışızdır elbette. Türkçe makaleler giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden meydana gelir. Toplamda minimum 3 paragraf olmalıdır. İngilizce'de ise bu durum biraz farklıdır. İyi bir İngilizce makale yazmak için; introduction, body paragraph1, body paragraph2, body paragraph3 ve conclusion olmak üzere minimum! 5 paragraftan oluşmalıdır.

İngilizce Makale Yazmanın Püf Noktaları
 

 • Öncelikle beyin fırtınası yaparak yazacağımız konuyla ilgili en az 3 özellik bulmalıyız. (Bu özelikleri body paragraph'larda kullanacağız.)
   
 •  Introduction; konuyla ilgili genel bir cümle ile başlamalıyız. Bu genel cümleyi açıklayarak ve örneklendirerek bulduğumuz en az 3 adet olan özelliklerle bağlantılı bir şekilde yazmalıyız. (Bu bölüme""thesis statement" adı verilir. Thesis statement bölümü introduction paragrafının son cümlesidir. Konuyla alakalı genel bir fikir yazılır ve bulunan 3 özelliğin genel adları yazılır. Bu thesis cümlesinde asla konuyla ilgili detaylı açıklamalar bulunmaz sadece makalenin diğer paragraflarında anlatacağınız konuların genel adları yazılır.)
   
 • Body Paragraph1; thesis cümlesinde ilk yazdığımız konuyu bu paragrafta anlatmalıyız yani sıralama thesis cümlesindeki sıralama olarak gitmeli. İlk olarak anlatacağımız 1. özellikle ilgili genel bir giriş cümlesi yazmalıyız. Daha sonra bu cümleyi-fikiri destekleyecek örnekler veyahut kanıtlar yazmalıyız. Son olarak da paragrafı kapanış cümlesiyle bitirmeliyiz. 
   
 • Body Paragraph2; thesis cümlesinde ikinci yazdığımız konuyu bu paragrafta anlatmalıyız. İlk olarak anlatacağımız 2. özellikle ilgili genel bir giriş cümlesi yazmalıyız. Daha sonra bu cümleyi-fikiri destekleyecek örnekler veyahut kanıtlar yazmalıyız. Son olarak da paragrafı kapanış cümlesiyle bitirmeliyiz. 
   
 • Body Paragraph3;  thesis cümlesinde üçüncü yazdığımız konuyu bu paragrafta anlatmalıyız. İlk olarak anlatacağımız 3. özellikle ilgili genel bir giriş cümlesi yazmalıyız. Daha sonra bu cümleyi-fikiri destekleyecek örnekler veyahut kanıtlar yazmalıyız. Son olarak da paragrafı kapanış cümlesiyle bitirmeliyiz. 
   
 • Conclusion; bu paragrafta introduction ve body paragraph'larda verdiğimiz konular özetlenir. (Özet cümleleri en az 3-4 cümleden oluşmalı.) Daha sonra bu makaleyi yazdığımız konuyla alakalı bir çözüm ya da fikir sunulur ve bitirilir. 
   

Not: İngilizce makale yazarken sık sık farklı bağlaçlar ve farklı gramerler kullanılmalıdır ki tekerrürden kurtulabilelim ve daha akıcı bir şekilde yazabilelim. İngilizce özel ders ihtiyacınız varsa sayfamızdan İngilizce öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

İngilizce'de makalelerin türleri vardır. Her makale türünün farklı özellikleri ve yazım şekilleri vardır. Ben burada size genel bir İngilizce makalesinde olması gereken bölümlerden bahsettim. Sizler bu özellikleri kullanarak ve diğer makale türleriyle birleştirerek güzel makaleler yazabilirsiniz. Aynı zamanda İngilizce sunum kalıpları makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Etiketler

Yazar

İrem A.

Şu anda "İngilizce Mütercim ve Tercümanlık" bölümünde okumakta ve Arapça öğrenmekteyim. Ayrıca serbest çevirmenlik de yapmaktayım. (Mütercimlik "yazılı çevirmenlik" ve tercümanl...

Benzer Yazılar
Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Özel ders alıp onlarca para dökmeden başarıya en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru adres özel dersten başkası değildir.

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her gün yeni bir kelime öğrenerek, ingilizceyi kısa bir sürede öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İngilizce öğrenirken nelere dikkat etmek gereklidir?

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden Korkmamanın Sırları

İngilizceden korkmamanın en büyük sırları nelerdir. İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin uygulaması gereken sırlar nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul