İlgi Çekici Dersler için En İyi Matematik Stratejileri

Yazar: Nur G. | 19.05.2022 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 336
İlgi Çekici Dersler için En İyi Matematik Stratejileri
M atematiği hızlı öğrenmek için ipuçları ve püf noktaları sizler için uzman matematik öğretmenimiz hazırladı. En iyi matematik stratejileri nelerdir?

Merhaba Öğrencilerim. Sİzlere ilginizi çekebilecek ve öğrencilik hayatımızda sizlere yardımcı olabilecek bir blog yazısı hazırladım. İyi okumalar...
 

 Matematiği Hızlı Öğrenmek İçin İpuçları ve Püf Noktaları
 

              Matematik çeşitlidir, bu nedenle matematikte nasıl iyi olunacağına dair tek bir yöntem yoktur. Ancak servgili öğrencim, yolculuğunuz boyunca her adımda gelişmenize yardımcı olacak denenmiş ve gerçek en iyi uygulamalar tabiki vardır. Bunlar nelerdir hadi bir göz atalım:

  • Alıştırma

              Herhangi bir konu veya disiplinde olduğu gibi, matemaikte daha iyi olmanın en iyi yolu pratik yapmaktır. Alıştırma problemlerini ya da çıkmış soruları internette veya ders kitaplarında bulabilirsiniz. Ayrıca, şu anda okuldaysanız ve dershanede bir matematik sınıfına kaydolduysanız, tüm sınıf ve ödevlerinizi yaptığınızdan emin olun. Öğretmeninizin size ödev vermesini bir ceza olduğunu düşünmeyin :)

  • Hataları Anlayın ve Üzerine gidin

               Matematik, çözüme ulaşmak için çalışmanızın gerçekten önemli olduğu konulardan biridir. Aynı zamanda tamamen nesneldir, çünkü sayılara dayalı olduğu için tek bir doğru cevap vardır. Bu nedenle, problem çözme sürecinizdeki hatalarınızı gerçekten anlamak isteyeceksiniz. Bu şekilde hataları düzeltebilir ve bu şekilde doğru çözüme ulaşabilirsiniz.

  • Soruyu anlama

              Matematik sayılara dayalı olsa da, farklı matematik problemlerini anlamaya yardımcı olacak geniş kavramlar vardır. Bazen öğrencilerim soruyu olduğundan daha zor hale getirir. Matematik sorularını yavaşça okuduğunuzdan ve çözüm üzerinde çalışmaya başlamadan önce soruyu anladığınızdan emin olun. Matematik özel ders almak istiyorsanız linkten en iyi öğretmen araştırmasını yapabilirsiniz. 

  • Gerektiğinde Arkadaşlarınızdan Yardım Alın

             Yardım istemek sorun değil. Matematik onunla doğulan değil sonradan öğrenilen bir şey. Kavramı bildiğinizi ve soruyu anladığınızı düşünseniz bile, sizi doğru yöne yönlendirmek için ekstra rehberliğe ihtiyacınız olabilir. Bir matematik desteği almayı, bir arkadaşınıza sormayı veya öğretmeninizden yardım almak fena bir fikir olmayabilir.

                                                                          Sayı Hileleri

           Sevgili Öğrencim matematiği hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olacak temel matematik için birkaç özel numara numarası hazırladım sana :)

 

  • Eklerken Yuvarla

           Bir seferde ikiden fazla sayı eklemek  zor olabilir. Ancaaak Sayıları toplamanın hızlı bir yolu, önce onları yuvarlamaktır. Örneğin, 317 ve 518'i toplayalım. Bunları 320 ve 520'ye yuvarlayabilir ve toplamın 840 olduğunu daha kolay görebilirsiniz. Ardından, 320-317 (3) arasındaki farkı çıkarmamız yeterli olacaktır. 520-518 (2), yani 3+2=5. Cevap 840-5=835 olacaktır. Online matematik dersi almak için sayfamızdan en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz :) 

  • 5'lerle Çarpın

            5 ile çarpmanın özel bir hilesi de var ve şu şekilde:

-5* çift sayı- için çift sayının yarısını alın ve yanına 0 ekleyin. Örnek: 5*6 — 6'nın yarısı =3, 30 yapmak için 0 ekleyin. 5*6=30

-5* tek sayı- için, tek sayıdan 1 çıkarın ve yarısını alın, ardından yanına 5 ekleyin. Örnek: 5*7 — 7'den bir eksik 6, 6'nın yarısı 3'tür, kenara 5 ekleyin, ardından cevap 5*7=35

  • Sonu 0 ile Biten Sayıları Çarpma

          Sayılar 0 ile bitiyorsa ve onları çarpıyorsanız, 0 olmayan rakamları çarpmanız ve ardından toplam 0 sayısını tekrar sonuna eklemeniz yeterlidir. Örneğin, 1.000×4.000'i çarpmak istiyorsanız, 4*1=4 alır ve 6 0 eklersiniz, bu da cevabı 4.000.000 yapar.

          Umarım sizlere hazırladığım bu taktikleri beğenmişsinizdir sevgili öğrencilerim. Matematik sabır işidir. Matematiği acele etmeden, sabırla, kendimizi olmasını gerekenden daha fazla yormadan gayet eğlenceli bir şekilde öğrenebiliriz. Aileniz, öğretmenleriniz ve arkadaşlarınız sizin yanınızda. Yeter ki siz isteyin...

Etiketler

Yazar

Nur G.

Anadolu Öğretmen Lisesi çıkışlıyım. Ardından Marmara Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğinden mezun oldum. 11 senedir öğretmenlik mesleğiyle iç içeyim ve tecrübeliyim....

Benzer Yazılar
MVC Nedir?

MVC Nedir?

ASP.NET MVC Nedir, Ne İşe Yarar, Kullanım koşulları nelerdir. Tüm merak ettiğiniz konuları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel ders öğrencilere neler kazandırmadır. Öğrenci psikolojisine özel dersin faydaları nelerdir.

Matematikle Rakiplerinden Bir Adım Önde Olun

Matematikle Rakiplerinden Bir Adım Önde Olun

Matematiği günü kurtarmak için değil, kalıcı olarak öğrenmek ister misiniz?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik, öğrencilerin en çok zorlandığı derstir. Peki öğrenciler matematik dersine nasıl çalışmalıdır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul