Hoş Geldin 7 Yaş :)

Hoş Geldin 7 Yaş :)
Özge E.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eyl 5, 2020
363

Minik yavrumuz artık 7 yaşında. Hoş geldin 7 yaş. Güzelliklerle gel.

Her dönem, beraberinde yeni keşifler, öğrenmeler, heyecanlar getirir. 7 yaş da hayatımızda apayrı bir dönemin, okuma serüveninin başlangıcını oluşturur. İlk sesleri tanıma (e,l,a...), ilk hece , ilk kelime , ilk cümle derken artık bilgi dünyasının kapısı miniğimize de açılmış olur.

'' Anne, burada ne yazıyor?''

'' Baba, bana bu masalı okur musun?'' gibi ifadeler yerine '' Anneciğim, babacığım okuduğum hikaye muhteşemdi. Levent'in Bursa maceralarını okurken sanki ben de Bursa'daydım. Size de okumak için sabırsızlanıyorum.'' şeklinde duyacağız. Belki ilk okumalarını dinlediğimizde gözyaşlarımıza hakim olamayacağız.

Yavrumuzun bu önemli yolculuğunda ona eşlik edecek en önemli bireylerden biri de şüphesiz sınıf öğretmeni olacaktır. Meselelere bilinçli yaklaşan, bilgileri sevgiyle, şefkatle sunan bir öğretmen ile bu yolculuk çok daha keyifli bir hal alacaktır. Dilerim ki tüm yavrularımızın yolları gönüllerince bir öğretmenle kesişir.

Okuma-yazmayı öğrenme sürecinde hem ebeveynleri hem eğitimcileri ilgilendiren en önemli iki unsuru da unutmamak gerekir: Yaklaşım tarzı ve sabır. Çoğunlukla iyi olarak yad ettiğimiz sınıf öğretmenlerimiz, sevecen, sabırlı, hoşgörülü olanlardır.

Geçenlerde Daniel PENNAC’ ın ‘’ROMAN GİBİ‘’ eserinde denk geldiğim satırları da sizlerle paylaşmayı vazife bilirim.

‘’Şimdi ‘büyümüştü’, tek başına okuyabiliyor, işaretler ülkesinde yalnız dolaşabiliyordu… Ve bu da bize on beş dakikalık hürriyetimizi geri verebiliyordu… Bu pantomime kanarak bir çocuğun öncelikle öğrendiği şeyin eylem değil, eylemin davranışı olduğunu ve öğrenmede yardımcı olsa da, bu taklitçi gösterişin bizi sevindirirken onu rahatlatmaya yönelik olduğunu anlamadan – veya kendimize itiraf etmek istemeden – çıktık odasından. ‘’

Okumayı yeni öğrenen yavrumuz bir süre daha okuma sürecinde yanında birine ihtiyaç duyacaktır. Anlamlandıramadığı kelimeler , cümlelerle baş edebilmesi adına bizim yapacağımız minik fedakarlıklar onun eğitim hayatında harika dokunuşlar olarak yerini alacaktır.

Eğitim hayatında tüm yavrularımıza başarılar diliyorum.

‘Okumayı bıraktığın gün sonbahardır, ertesi gün cehaletin kışı başlar.’ Bilgiyle kalın.

Sınıf Öğretmeni - Özge Er 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır