Hoş Geldin 7 Yaş :)

Yazar: Özge E. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1040
Hoş Geldin 7 Yaş :)
O kuma-yazmayı öğrenme sürecinde hem ebeveynleri hem eğitimcileri ilgilendiren en önemli unsurlar nelerdir?

Minik yavrumuz artık 7 yaşında. Hoş geldin 7 yaş. Güzelliklerle gel.

Her dönem, beraberinde yeni keşifler, öğrenmeler, heyecanlar getirir. 7 yaş da hayatımızda apayrı bir dönemin, okuma serüveninin başlangıcını oluşturur. İlk sesleri tanıma (e,l,a...), ilk hece , ilk kelime , ilk cümle derken artık bilgi dünyasının kapısı miniğimize de açılmış olur.

'' Anne, burada ne yazıyor?''

'' Baba, bana bu masalı okur musun?'' gibi ifadeler yerine '' Anneciğim, babacığım okuduğum hikaye muhteşemdi. Levent'in Bursa maceralarını okurken sanki ben de Bursa'daydım. Size de okumak için sabırsızlanıyorum.'' şeklinde duyacağız. Belki ilk okumalarını dinlediğimizde gözyaşlarımıza hakim olamayacağız.

Yavrumuzun bu önemli yolculuğunda ona eşlik edecek en önemli bireylerden biri de şüphesiz sınıf öğretmeni olacaktır. Meselelere bilinçli yaklaşan, bilgileri sevgiyle, şefkatle sunan bir öğretmen ile bu yolculuk çok daha keyifli bir hal alacaktır. Dilerim ki tüm yavrularımızın yolları gönüllerince bir öğretmenle kesişir.

Okuma-yazmayı öğrenme sürecinde hem ebeveynleri hem eğitimcileri ilgilendiren en önemli iki unsuru da unutmamak gerekir: Yaklaşım tarzı ve sabır. Çoğunlukla iyi olarak yad ettiğimiz sınıf öğretmenlerimiz, sevecen, sabırlı, hoşgörülü olanlardır.

Geçenlerde Daniel PENNAC’ ın ‘’ROMAN GİBİ‘’ eserinde denk geldiğim satırları da sizlerle paylaşmayı vazife bilirim.

‘’Şimdi ‘büyümüştü’, tek başına okuyabiliyor, işaretler ülkesinde yalnız dolaşabiliyordu… Ve bu da bize on beş dakikalık hürriyetimizi geri verebiliyordu… Bu pantomime kanarak bir çocuğun öncelikle öğrendiği şeyin eylem değil, eylemin davranışı olduğunu ve öğrenmede yardımcı olsa da, bu taklitçi gösterişin bizi sevindirirken onu rahatlatmaya yönelik olduğunu anlamadan – veya kendimize itiraf etmek istemeden – çıktık odasından. ‘’

Okumayı yeni öğrenen yavrumuz bir süre daha okuma sürecinde yanında birine ihtiyaç duyacaktır. Anlamlandıramadığı kelimeler , cümlelerle baş edebilmesi adına bizim yapacağımız minik fedakarlıklar onun eğitim hayatında harika dokunuşlar olarak yerini alacaktır.

Eğitim hayatında tüm yavrularımıza başarılar diliyorum.

‘Okumayı bıraktığın gün sonbahardır, ertesi gün cehaletin kışı başlar.’ Bilgiyle kalın.

Sınıf Öğretmeni - Özge Er 

Etiketler

Yazar

Özge E.

6 yıldır ders vermekteyim. Öğrencilerimle olmak bana iyi geliyor. Sayın Aziz Sancar'ın da dediği gibi zekaya değil çok çalışmaya inanıyorum. Disiplinli, planlı çalıştıktan ...

Benzer Yazılar
Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum okuma yazmayı öğrenemiyor ne yapmalıyım? Çocuğuma okumayı nasıl öğretebilirim? diyorsanız uzman sınıf öğretmenimizin yazısı tam sizlik!

Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?