Bale Nasıl Öğrenilir? Bale Özel Dersin Ve Kursunun Faydaları

Yazar: Yasin G. | 22.08.2021 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1099
Bale Nasıl Öğrenilir? Bale Özel Dersin Ve Kursunun Faydaları
B ale nasıl öğrenilir? Bale kursunun ve bale özel derslerinin faydaları nelerdir. Bale'ye dair tüm bilgiler blogumuzda

Rönesans dönemi İtalya’sında ortaya çıkan bir dans türü olan bale, kısa sürede dünyanın birçok yerine yayılmıştır. Dingin bir dans türü olan bale, aynı zamanda rahatlatıcı yönlere sahiptir. Bale kursunun faydaları fiziki ve ruhsal olarak birçok açıdan incelenebilir. Kibar dans figürlerinden oluşmuştur ve dingin bir ritimden meydana gelir. Peki, bale nasıl öğrenilir? Bale kursunun faydaları nelerdir?

Türkçeye hareket etmek olarak geçen bale, İtalyanca ballo kelimesinden türemiştir. Bu şekilde dans içeriğine uygun bir adlandırma kazanmıştır. Erkek dansçılara balet adı verilirken, kadın dansçılara balerin adı verilir. Bale eğitimi yıllar sürer ve kişinin sabırlı olması gerekir. Bale en eski sanat dallarından birisidir. Eğitim, profesyonel bir eğitmen tarafından verilmelidir.

Zorluğunun yanında, bale en çok öğrenilen dans türlerinden birisi olarak öne çıkar. Kendine özgü teknikleri bulunan dans, yıllar içinde pratik ve düzenli çalışma ile öğrenilir. Müzik ve dekorun bir arada uyum içinde kullanıldığı bale sergileri, adeta görsel bir şölen sunar. Bale esnasında, hareketlerin zarafeti dekor ile birleşir.

Zaman içerisinde farklı figürler ile zenginleşen bale, çeşitlere ayrılmıştır. Bale türleri içerisinde en çok tercih edilenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Modern Bale
 • Klasik Bale
 • Fransız Tekniği
 • Rus Tekniği
   

Bale figürlerinin farklılaşması ortaya zengin bir dans estetiği çıkarır. Geleneksel yöntemler zamanla modern sanat ile birleşir. Bu şekilde çağdaş bale stilleri ortaya çıkar. Bale kursunun faydalarından birisini ise bu tekniklerden dilediğinizi öğrenmek olarak ifade edebiliriz.

Balenin Tarihi
 

İlk olarak Rönesans dönemi İtalya’sında ortaya çıkan bale sanatı, zamanla dünya çapına yayılmıştır. Hızla yayılması sonucu, farklı teknikler ile zenginleşmiştir. Ortaçağ ve Rönesans dönemi tiyatrocuları tarafından temelleri atılan bale, günümüzde gelişimini sürdürür. Bale, en büyük desteği ise Fransa kralı IV. Henry’den almıştır. Bu destek ile en gözde çağını, 17. Yüzyılda yaşamıştır.

18. yüzyıl itibariyle opera sanatından ayrılan bale, zamanla farklı bir sanat dalı haline gelmiştir. Bağımsız şeklini alan sanat, farklı stillerin ortaya çıkışını hızlandırmıştır.

George Noverra baleye günümüzdeki şeklini vermiş ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. 18. yüzyılda Rusya’da yayılan bale sanatı ile en etkili örnekleri verilmiştir. Bu örnekler; Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran Bale olarak sayılabilir. Rusya, ülke çapında bale sanatının en kalıcı örneklerini vermiştir.

Bale tarihi 19. yüzyılda şekillenmiştir. Dönem krallarının bu sanat dalı ilgilenmesi, bale sanatının yayılmasına ortam hazırlamıştır. Kostüm ve aksesuarlar daha çok bu çağda şekillenmiştir. Tarihi boyunca zenginlik ve asaletin simgesi olmuştur. Günümüze kadar asil yapısını korumuştur.

Balenin tarihi asaletinin aynı şekilde devam eder. Bu açıdan, bale kursunun faydaları saymakla tükenmez. Bale sanatına gönül veren kişiler, bu dansı ileriye götürür. Profesyonel kursların yararları bu noktada oldukça önemlidir.

Balenin Dans Koreografisi

Bale farklı hareketleri ile zorlayıcı bir dans türüdür. Tüm ağırlığın parmak uçlarına verilmesi, vücut dengesinin oldukça iyi ayarlanmasına ihtiyaç duyar. Bu açıdan kolay bir dans olduğunu söylemek mümkün değildir.

Sıkı çalışma sonucunda şekillenen vücut, zaman içinde bale sanatına uygunluk göstermeye başlar. Bu süreçte sabırlı olunması gerekir. Ayrıca düzenli şekilde çalışmak ve uzman bir eğitmenden ders almak da önemlidir. Uzman eğiticilere kolay bir şekilde ulaşmak, bale kursunun faydaları arasında sayılabilir. Yıllarca yapılan pratik ile dans figürlerini yapabilme becerisi kazanılır.

Klasik müzik eşliğinde yapılan bale, birçok dansçının senkronize bir şekilde hareket etmesi ile ortaya çıkar. Bale esnasında, dansçıların uyum ve ahengi oldukça önem taşır. Bale, belirli bir koreografinin ortaya birleşmesi ile oluşur. Genelde dans şekilleri belirli bir hikayeye dayanır.

Bale dansı yapılırken belli kıyafetlere ihtiyaç duyulur. Bu kıyafetler başlıca; tütü, point ve leotard olarak sıralanabilir.

Bale tiyatro ögelerini de içerisinde barındırır. Bu nedenle dansçılar oyunculuk yeteneğine de ihtiyaç duyar. Ayrıca, jest ve mimiklerin etkili bir şekilde kullanımı da önem taşır. Dans okulunda verilen eğitim ile bale dansını severek yapmak mümkündür. Bale kursu almak isteyen kişilerin, uzun bir yolculuğu göze almaları gerekir. Yine de bale kursunun ve bale özel ders faydaları burada ortaya çıkar. Özellikle çocukları baleye kiminle başladığı çok önemlidir. Profesyonel bir bale kursu ile çocukların bale kariyerinin ilk adımları atılabilir.

Baleye Başlama Yaşı

Bale dansı kimi zaman zorlu hareketlere sahiptir. Baleye erken başlayan kişiler için bu hareketleri uygulamak daha kolay olur. Bu nedenle, çocuk yaşta baleye başlama yaşının daha yüksek olduğu görülür. Önerilen baleye başlama yaş aralığı; 3 ve 11 yaşları arasında değişkenlik gösterir. Baleye başlayacak çocukların fiziksel özellikleri de başlangıç yaşı için bir etkendir.


Aile desteği ile başlanan bale sanatı, vücudun şekillenmesine de katkı sunar. Dansa yeteneği olduğu görülen çocuklar, aileleri tarafından uzman bir eğitmene yöneltilmelidir. Dansa yeteneği olan çocuklar cesaretlendirilmelidir.

Belli bir yaş aralığında başlama şartı olmayan bale sanatı için erken başlamanın önemi büyüktür. Bununla birlikte, ergenlik döneminin ardından baleye başlayıp başarılı olan kişilere de rastlanır.

Balenin Yararları
 

Erken yaşlarda başlanılması önerilen balenin fiziksel açıdan birçok faydası bulunur. Henüz ergenlik çağına girmemiş çocukların vücutlarının şekillenmesine katkı sağlar. Bununla birlikte boy gelişimi için de faydalıdır. Çocuklara yoğunlaşma becerisi ve fiziksel güç kazandırır. Balenin yararları çeşitli açılardan incelenir. Bale kursunun faydaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Omurilik yapısının gelişimine katkı sağlar.
   
 • Sağlıklı büyümeyi hızlandırır.
   
 • Yanlış duruş özelliklerini düzeltir ve dik duruş sağlar.
   
 • Müzik kulağının gelişimine katkıda bulunur.
   
 • Özgüven duygusunun gelişimine katkı sağlar.
   
 • Esnek bir vücut yapısının oluşumuna zemin sağlar.
   

Bale Sanatının Çocuklar Üzerindeki Etkileri
 

Klasik müzik eşliğinde yapılan bale dansı ile çocuklarda müzik kulağı oluşmaya başlar. Henüz küçük yaşlardan itibaren müzikle tanışan çocuklar, ritim eşliğinde hareket etme kabiliyeti kazanır. Balenin en önemli yararı ise çocukların bedenleri üzerinde görülür.

Fiziksel açıdan sağlam ve zarif bir vücuda sahip olunmasını sağlar.

Bale eğitimi esnasında, beslenme şekli önemlidir. Bu sanatı icra eden çocuklar, şişmanlık riskinden korunur. Bu ve birçok etken, bale kursunun faydaları arasında sayılabilir.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Özel Dans Kursları Fiyatları ve Özel Ders Ücretleri

Özel Dans Kursları Fiyatları ve Özel Ders Ücretleri

Dans kursu ücretleri birçok faktöre göre değişmektedir. En güncel kurs ve dans dersi fiyatlarına ve dans ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?