Badminton Özel Dersleri

çizgi

Badminton Özel Dersleri Veren, Aşağıda Listelediğimiz 7 Profil Arasından Sizin İçin En Uygun Olduğunu Düşündüğünüz Öğretmeni Hemen Keşfedin!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Size en uygun öğretmeni bulmak için öğretmen profillerini tek tek gezmeye zamanın yoksa,eğitim danışmanlarımız kriterlerinize en uygun öğretmeni sizin adınıza araştırsın ve yönlendirsin...

Hemen Başla

Beden Eğitimi Öğretmeni

Burak A.

(0 üye yorumu)
Gazi Üniversitesi Mezunu
İstanbul - Maltepe
Yetişkin veya çocuklarınız için psikomotor ve kişisel gelişim i...

Beden Eğitimi Ve Spor

Cenk T.

(0 üye yorumu)
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunu
Ankara - Çankaya
Yaklaşık 10 yıldır yüzme dersleri veriyorum....
Beden Eğitimi Öğretmeni
Murat B.

(0 üye yorumu)
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mezunu
İstanbul - Ümraniye
Öğretmeyi çok seven sabırlı güler yüzlü eğlenceli bir öğret...
İlkokul-lise
Esma Vuslat G.

(0 üye yorumu)
Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Mezunu
Ankara - Çankaya
Eczacılık Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi öğrencileriyiz...
Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmeni
Ferit doğan şur Ş.

(0 üye yorumu)
Kafkas Üniversitesi Mezunu
İstanbul - Sancaktepe
İşini seven espirili sporu yaşam biçimi haline getirmiş biriyim...
Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği
Emre P.

(0 üye yorumu)
Marmara Üniversitesi Mezunu
İstanbul - Ümraniye
2015 mezunuyum beden eğitimi öğretmeniyim 7 yillik futbol antrenör...
İngilizce Öğretmeni, Basketbol - Badminton Öğretmeni
Kemal Oğulcan Ö.

(0 üye yorumu)
İstanbul Üniversitesi Dilbilimi Öğrencisi
İstanbul - Kartal
İngilizce ve spor konusunda iyiyim....


Badminton Özel Dersleri Veren Öğretmenlere Gelen Son Değerlendirmeler


Badminton Dersleri Alabileceğiniz Eğitmenleri Keşfet

Badminton Nedir?

Badmintonun bir kaz tüylü top ve raket ile oynanan, tarihi milattan önce 400lü yıllara dayandırılabilecek bir oyundur. Aslında bugün bilinen haliyle değil, fakat ona çok benzeyen bir oyun olarak Çinliler tarafından oynanmaktadır. Zamanla başka coğrafyalarda da badmintona benzeyen oyunlara rastlamış, özellikle de Hindistan’daki versiyonu Birleşik Krallık askerleri tarafından fark edilip Avrupa kıtasına taşınmıştır. 19. yüzyılda bir sporcu tarafından badminton kuralları oluşturulmuş ve oyun bir spor haline dönüştürülmüştür. Badminton oynaması çok kolay ve eğlenceli bir oyun olduğundan kısa zamanda geniş coğrafyalara yayılmış ve 20. yüzyılın ortalarında adına kurulan uluslararası bir federasyon sayesinde de yayılma hızını artırmıştır. Tenis oyununa çok benzer olduğundan temel malzemeleri de benzerdir fakat file olmadan oynanışı da oldukça yaygındır. Topun orijinal halinde üstünde kaz tüyü vardır ve esintili havalarda savrulacağından dolayı topu kontrol etmek hayli zordur. Fakat bu tüy sayesinde badminton topu çok hız alabilir, bu yüzden de dünyanın en hızlı topudur. Bu özelliğinden mütevellit topa kuş adı verilir. Diğer tenis grubu oyunlarından daha avantajlı bir oyun olmasını sebebi, yukarıda da dediğimiz gibi bir file ya da masaya ihtiyaç yoktur. Bu yüzden herkes ekipmanlara kolaylıkla ulaşabilir, bu da oyunu daha çok sevdirir. Bu haliyle profesyonel olmamakla birlikte oyuncular için yeterince zevkli olmaktadır. Aktif hareket ve kondisyon gerektirir ve el-bilek kullanımı yoğun olduğundan oyuncuların oyun öncesi egzersiz yapması önerilir. Aksi halde oyun sonunda yoğun kas ağrıları oluşur. 

Olimpiyat oyunu olarak ilk çıktığı zamanlarda gösteri oyunu olarak sunulmuş ama zamanla spor müsabakalarına dönüşmüştür. Özellikle Asya ülkeleri ve İngiltere’de çok yaygın olduğundan yine en iyi oyuncular buralardan çıkar.

Badminton kuralları nelerdir, nasıl oynanır?

Badminton kuralları 19. Yüzyıl sonralarına doğru Baldwin adındaki oyuncu tarafından düzenlenmiştir. Genel hatlarıyla bir kurallar dizimi olmasa da artık birçok kişi tarafından oynanan bir oyun olduğundan kuralları derlemek oyunun bir spor haline gelmesine de katkı sağlamıştır. Bu kurallar zamanla kulüpler ve federasyon tarafından da benimsenmiştir. Ayrıca ilk kez 2006 yılında bir 21 puanlama sistemi denilen bir sistem geliştirilmiştir. 

Badmintonun temel olarak 10 kuralı vardır: 

 1. Bir oyun bozuk para atma ile başlar, kazanan ilk önce hizmet verecekleri veya alacakları veya oyun kortunun hangi tarafında olmak istediklerine karar verir. Daha sonra savurmayı kaybeden taraf kalan seçeneği kullanacaktır.
   
 2. Oyun sırasında hiçbir zaman oyuncu raketiyle veya vücuduyla ağa temas etmemelidir.
   
 3. Badminton topu asla raket üzerinde taşınmamalıdır.
   
 4. Bir oyuncu raketle vurmak için ağın üzerinden geçmemelidir.
   
 5. Bir servisin geçerli olması için kortu çapraz olarak geçmesi gerekir.
   
 6. Servis sırasında, oyuncu raketle vurana çarpana kadar oyuncunun sahadaki çizgilere dokunmaması gerekir. Servis sırasında topa her zaman belden vurulmalıdır.
   
 7. Bir oyuncunun ralli kazandığı zamanki puanına bir puan eklenir.
   
 8. Bir oyuncu raketle vurduğunda ya da kortun rakip tarafının zeminine temas ettiğinde ya da rakip bir hata yaptığında ralli kazanır. En yaygın hata türü, bir oyuncunun fileye vurmadığı veya mahkemenin sınırları dışına çıktığı zamandır.
   
 9. Her iki taraf da rakete ağdan geçmeden önce sadece bir kez vurabilir. Vurduktan sonra, oyuncu yeni bir hareketle veya şutla raketle çarpamaz.
   
 10. Tavana değen badminton topu hata sayılır. 
   

Son olarak, tekli müsabakada kortun sol tarafından, çiftli müsabakalarda ise kortun sağ tarafından çapraz olarak servis atılır. Taraf değiştirme sadece sayı alındığında mümkündür.

Badminton özel ders eğitimleri tıpkı diğer spor dalları gibi alanında uzman kişilerden alınmalıdır. Arkadaşlarınız arasında oynadığınız badminton elbette zevkli bir oyundur fakat badmintonu ciddi bir şekilde öğrenmek istiyorsanız size teknik eğitim verebilecek deneyimli bir eğitmenle çalışmalısınız. 

Badminton Özel Ders Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Badminton özel ders eğitimi almak istiyorsanız, sitemiz üzerinden eğitimcilerimizle iletişime geçip yer ve zaman belirleyerek derslere başlayabilirsiniz. Badminton dersleri genel olarak rüzgarsız alanlarda yapıldığında kapalı spor salonları ya da kortlar kullanılabilir. İster sizin seçeceğiniz isterse eğitimcinin uygun yerdiği alanda eğitimcilerinizi alabilirsiniz.

Badminton özel ders eğitimi ücretleri 50-120 civarında değişmektedir.

Badminton sporuna hâkim ve bu alanda eğitim vermek istiyorsanız, sitemiz üzerinden üyelik oluşturup profil bilgilerinizi eksiksiz doldurun. Deneyimleriniz, eğitiminiz, sertifikalarınız, kaç yıldır bu dalda eğitmenlik yaptığınız gibi bilgileri de eklemeniz sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca yardım almak istediğiniz herhangi bir konuda ücretsiz danışma hattımızı arayabilirsiniz.