AYT'de Hangi Dersler Var?

Yazar: Yasin G. | 26.02.2021 - 2 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 07.05.2022 Görüntülenme: 10657
AYT'de Hangi Dersler Var?
A YT'de hangi dersler var? En iyi AYT denemeleri hangisidir? Tonguç AYT denemeleri sizlere neler sunmaktadır.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler genellikle AYT’ye girmek zorunlu mu diye merak etmektedir. Bu sorunun yanıtı her öğrencinin hedefine göre değişmektedir. Üniversite sınavının zorunlu aşaması TYT yani ilk oturumdur. Diğer oturum olan AYT lisans programında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için hazırlanmaktadır. Bu oturuma giren öğrencilerin sayısal, sözel, yabancı dil ve eşit ağırlık puanları hesaplanmaktadır.

AYT’de hangi dersler var diye baktığınızda bu ikinci oturum sınavında Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden kırkar soru sorulmaktadır. Toplam 160 soru sorulan sınavda öğrencilere bu soruların cevaplanması için 180 dakika süre verilmektedir. Düzenli olarak çözeceğiniz AYT denemeleri ile bu süreyi doğru şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Üniversite sınavı puanı hesaplanırken ilk oturum olan TYT’nin %40’ı, ikinci oturum olan AYT’nin ise %60’ı alınmakta ve böylece toplam puan elde edilmektedir. Alan Yeterlilik Testi için öğrencinin sınavdan en az 180 puan alması gerekmektedir. Bu sınavlar sonucunda lisans programı tercih edebilmek için TYT’den 150 AYT’den ise 180 barajını geçmeniz gerekecektir. Birinci oturuma göre AYT konuları genel olarak biraz daha yüksek zorluk seviyesine sahiptir.

AYT Sayısal Puanı Hangi Derslerden Hesaplanır?

AYT denemeleri size sınavla ilgili önemli ipuçları verecektir. Eğer sayısal puanınızı yüksek tutmak için çalışıyorsanız matematik ve fen bilimleri derslerine daha fazla odaklanmalısınız. AYT matematik konuları içerisinde diziler, logaritma, koşullu olasılık, parabol, fonksiyon dönüşümleri, eşitsizlikler ve fonksiyonlarda uygulamalar başlıkları yer almaktadır. Bu konulardan cevapladığınız her bir doğru sorunun sizin için getirisi yüksek olacaktır. Benzer durum AYT geometri konuları için de geçerlidir.

Sayısal bölümün diğer bir dalı olan fen bilimleri için de AYT biyoloji, fizik ve kimya konularına çalışmalısınız. AYT fizik konuları giriş, madde ve özellikleri, enerji, hareket ve kuvvet, ısı ve sıcaklık, elektrik ve manyetizma gibi birbirinden önemli başlıklardan oluşur. Bu konuları tekrar ederken öncelikle konu eksikleriniz varsa onları gidermeli ve ardından o konuyla ilgili soru çözmelisiniz. AYT kimya konularına da aynı şekilde çalışabilirsiniz. AYT denemeleri sınavda çıkma olasılığı yüksek sorulardan hazırlanmaktadır. Bunları çözerek konuları daha iyi pekiştirebilirsiniz.

AYT Sözel Dersleri

AYT denemeleri sözel bölümünde yer alan derslerde tarih ve edebiyat dersleri dikkat çekmektedir. AYT edebiyat konuları şiir bilgisi, edebiyat türleri, söz sanatları, metinlerin sınıflandırılması gibi sınavda çıkma olasılığı yüksek başlıklar içermektedir. Sözel bölümde yer alan AYT tarih soruları da bilgi ağırlıklı olup sınavda okuma ve yorumlama sorularına da yer verilmektedir. Tüm bu soru örneklerine karşı tam donanımlı hale gelebilmek için Tonguç Mağaza’yı ziyaret edebilir, kaliteli kaynaklar arasından dilediğinizi satın alabilirsiniz.

https://www.tongucmagaza.com/

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
2024 KPSS Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımı

2024 KPSS Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımı

Kpss Lisans Vatandaşlık konuları ve en güncel geçmiş yıllarda vatandaşlık testinde çıkan soruların konu dağılımlarını sizler için hazırladık.

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss matematik konularını ve 2024 KPSS matematik soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde matematikte 27'de 27 yapabilirsiniz.

2024 TYT Konuları ve Soru Dağımları

2024 TYT Konuları ve Soru Dağımları

Tyt konuları nelerdir? 2024 TYT sınavında hangi branştan ne kadar soru gelmektedir. Tyt de kaç soru çıkmaktadır. Bu yazımızla TYT sınavına dair her şeyi öğrenebilirsiniz.

2024 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2024 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

DGS matematik konuları ve 2024 DGS matematik soru dağılımlarını sizler için en ince ayrıntısına kadar hazırladık. Bu makalemiz sayesine matematikten 120'de 120 mümkün!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?