2024 AYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları

Yazar: Yasin G. | 18.11.2020 - 2 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 07.03.2024 Görüntülenme: 59757
2024 AYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları
A YT coğrafya konuları nelerdir. AYT coğrafya soru dağılımı tablosu. 2024 Ayt coğrafya sorularında başarılı sonuçlar almak isteyenler! makalemiz tam size göre.

YKS sınavının 2. oturumu olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavı için konu ve soru dağılımlarını hazırlamaya devam ediyoruz. Bu makalemizde AYT Coğrafya Konuları ve AYT Coğrafya soru dağılımını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Geçmiş yıllarda çıkan soruların konular dağılımlarını analiz edip aynı zamanda sorumlu olduğunuz AYT coğrafya konuları tablosundaki konulara göre çalışmalarınızı şekillendirerek sınavda daha verimli sonuç alabilirsiniz. Aşağıdaki tablolarda öncelik olarak ayt coğrafya konuları daha sonra ayt coğrafya soru dağılımını inceleyebilirsiniz. 

Öncelik olarak Coğrafya-1 dersi ve Coğrafya-2 dersi olarak karşımıza çıkmaktadır. 40 sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 testinde coğrafya-1 dersinden 6 soru çıkmaktadır. 40 sorudan oluşan Sosyal Bilimler-2 testinde 11 soru coğrafya-2 dersinden çıkmaktadır. 

*İpucu : Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 derslerinin konuları farklı değildir. Sorular aynı konulardan gelmektedir. 

Coğrafya konularından AYT sınavında ne kadar soru geldiğini incelediğimiz göre AYT coğrafya konularının inceleyelim.

AYT Coğrafya Konuları
 

 • Ekosistem

 • İlk Medeniyet ve Şehirler

 • Nüfus Politikaları

 • Göç ve Şehirleşme

 • Türkiye’nin Jeopolitik Konumu

 • Türkiye Ekonomisi

 • Türkiye’de Doğal Afetler

 • Türkiye ve Dünyada Bölgeler

 • İklim ve Yer şekilleri

 • Ülkeler Arası Etkileşim

 • Küresel ve Bölgesel Örgütler

 • Üretim Alanları ve Ulaşım Ağları

 • Ülkeler

Üstteki listede yer alan en güncel 2024 AYT coğrafya konularını inceleyip çalışmalarınızı bu konulara göre şekillendirebilirsiniz. Özellikle eşit ağırlık ve sözel bölümden sınava girecek adaylar için (yani eşit ağırlık veya sözel puanına göre üniversite tercihi yapacak) coğrafya sorularının ayırt edici bir puan getirdiği bilinmektedir. Coğrafya dersi tekrar edilmesi zaman unutulduğu için belli aralıklarla konu tekrarı yapıp, ilgili konular üzerinde soru çözümleri yaparak AYT Coğrafya sorularında oldukça başarılı sonuçlar almanız mümkündür. 

Şimdiyse AYT Coğrafya Soru Dağılımını inceleyelim. Aşağıdaki bu tablo sayesinden AYT sınavında çıkan son 2 senenin coğrafya konu dağılımı inceleyebilirsiniz. Her sene soru getiren konulara bir tık daha fazla çalışarak sınavlarda daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. 

AYT Coğrafya Soru Dağılımı
 

Yukarıdaki tabloda 2020 AYT coğrafya konuları ve 2019 AYT coğrafya konularının soru dağılımlarını, hangi konudan ne kadar soru geldiğini görmektesiniz. Bu konulara göre çalışmalarınızı şekillendirerek coğrafya netlerinizi artırabilirsiniz.

İpucu: Coğrafya dersine çalışırken mutlaka küçük notlar almanızı ve çalışma masanızı bir kenarına koymanızı bazı aralıklarla almış olduğunuz bu notları, püf noktaları incelemeniz konuları pekiştirmenin için yöntemidir. 

2024 AYT coğrafya konuları ve soru dağılımları ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yorum olarak yazabilirsiniz. Özel Ders Alanı ekibi olarak her zaman sizlerin yanındayız. İstediğiniz, hayalini kurduğunuz bölümü kazanmanız dileğiyle :) 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss önlisans konuları ve en güncel soru dağılımları blogumuzda. 2024 KPSS önlisans çalışma planınıza bu bilgilere göre şekillendirebilirsiniz!

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

YKS - YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımına yazımızdan ulaşabilirsiniz. En güncel 2024 YDT Konuları öğrenmek için hemen inceleme yapabilirsiniz.

2024 TYT Din Konuları ve TYT Din Kültürü Soru Dağılımı

2024 TYT Din Konuları ve TYT Din Kültürü Soru Dağılımı

TYT Din konuları nelerdir? Geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında çıkan TYT din kültürü soru dağılımları. En güncel Tyt din kültürü konularına ulaşmaya hazır mısın!

2024 Kpss Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

2024 Kpss Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

En güncel Kpss Türkçe konuları ve Kpss Türkçe soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde Türkçe testinde 30'da 30 yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?