2022 AYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları

Yazar: Yasin G. | 18.11.2020 - 2 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 07.05.2022 Görüntülenme: 58870
2022 AYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları
Yasin G. Yasin G.
A YT coğrafya konuları nelerdir. AYT coğrafya soru dağılımı tablosu. 2022 Ayt coğrafya sorularında başarılı sonuçlar almak isteyenler! makalemiz tam size göre.

YKS sınavının 2. oturumu olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavı için konu ve soru dağılımlarını hazırlamaya devam ediyoruz. Bu makalemizde AYT Coğrafya Konuları ve AYT Coğrafya soru dağılımını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Geçmiş yıllarda çıkan soruların konular dağılımlarını analiz edip aynı zamanda sorumlu olduğunuz AYT coğrafya konuları tablosundaki konulara göre çalışmalarınızı şekillendirerek sınavda daha verimli sonuç alabilirsiniz. Aşağıdaki tablolarda öncelik olarak ayt coğrafya konuları daha sonra ayt coğrafya soru dağılımını inceleyebilirsiniz. 

Öncelik olarak Coğrafya-1 dersi ve Coğrafya-2 dersi olarak karşımıza çıkmaktadır. 40 sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 testinde coğrafya-1 dersinden 6 soru çıkmaktadır. 40 sorudan oluşan Sosyal Bilimler-2 testinde 11 soru coğrafya-2 dersinden çıkmaktadır. 

*İpucu : Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 derslerinin konuları farklı değildir. Sorular aynı konulardan gelmektedir. 

Coğrafya konularından AYT sınavında ne kadar soru geldiğini incelediğimiz göre AYT coğrafya konularının inceleyelim.

AYT Coğrafya Konuları
 

 • Ekosistem

 • İlk Medeniyet ve Şehirler

 • Nüfus Politikaları

 • Göç ve Şehirleşme

 • Türkiye’nin Jeopolitik Konumu

 • Türkiye Ekonomisi

 • Türkiye’de Doğal Afetler

 • Türkiye ve Dünyada Bölgeler

 • İklim ve Yer şekilleri

 • Ülkeler Arası Etkileşim

 • Küresel ve Bölgesel Örgütler

 • Üretim Alanları ve Ulaşım Ağları

 • Ülkeler

Üstteki listede yer alan en güncel 2022 AYT coğrafya konularını inceleyip çalışmalarınızı bu konulara göre şekillendirebilirsiniz. Özellikle eşit ağırlık ve sözel bölümden sınava girecek adaylar için (yani eşit ağırlık veya sözel puanına göre üniversite tercihi yapacak) coğrafya sorularının ayırt edici bir puan getirdiği bilinmektedir. Coğrafya dersi tekrar edilmesi zaman unutulduğu için belli aralıklarla konu tekrarı yapıp, ilgili konular üzerinde soru çözümleri yaparak AYT Coğrafya sorularında oldukça başarılı sonuçlar almanız mümkündür. 

Şimdiyse AYT Coğrafya Soru Dağılımını inceleyelim. Aşağıdaki bu tablo sayesinden AYT sınavında çıkan son 2 senenin coğrafya konu dağılımı inceleyebilirsiniz. Her sene soru getiren konulara bir tık daha fazla çalışarak sınavlarda daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. 

AYT Coğrafya Soru Dağılımı
 

Yukarıdaki tabloda 2020 AYT coğrafya konuları ve 2019 AYT coğrafya konularının soru dağılımlarını, hangi konudan ne kadar soru geldiğini görmektesiniz. Bu konulara göre çalışmalarınızı şekillendirerek coğrafya netlerinizi artırabilirsiniz.

İpucu: Coğrafya dersine çalışırken mutlaka küçük notlar almanızı ve çalışma masanızı bir kenarına koymanızı bazı aralıklarla almış olduğunuz bu notları, püf noktaları incelemeniz konuları pekiştirmenin için yöntemidir. 

2022 AYT coğrafya konuları ve soru dağılımları ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yorum olarak yazabilirsiniz. Özel Ders Alanı ekibi olarak her zaman sizlerin yanındayız. İstediğiniz, hayalini kurduğunuz bölümü kazanmanız dileğiyle :) 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım! Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri

Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım! Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri

Coğrafya dersi çalışma yöntemleri nelerdir. En hızlı ve en verimli coğrafya dersine nasıl çalışabilirsiniz. İşte tüm coğrafya çalışma sırları sizinle

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Birçok öğrenci net yükseltme konusunda istediği bilgiye ulaşamamaktadır. Net yükseltme taktikleri nelerdir? Hangi yollarla sınavlarda net sayımızı artırabiliriz.

2023 TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

2023 TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

Tyt matematik konuları nelerdir? 2023 Tyt sınavında matematikten hangi konularda sorular çıkmaktadır. 2022 ve geçmiş yıllar da tyt matematik soru dağılımları nasıldır?

2022 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2022 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

AYT matematik konuları nelerdir. 2022 AYT sınavında öğrenciler matematikten hangi konulardan sorumludur. 2020 AYT sınavında yapılan değişiklikler nelerdir?

Yorumlar (2)
Makaleyi beğendin mi ?
E

Emine
Cevap Yaz

Çok teşekkür ederim çok faydalı oldu

S

S
Cevap Yaz

Çok harika bir yazı olmuş elinize sağlık. Şuan 2. senem hukuk istiyorum blogunuzdaki iligli bir çok yazıyı okudum umarım benim gibi tüm adamlara faydalı olur :)

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul