9. Sınıf Matematik Konuları

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 8384
9. Sınıf Matematik Konuları
M eb müfredatına uygun en güncel 9. sınıf matematik konularını ve örnek soruları sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde 9. sınıf matematik konularında başarı sizinle.

Merhaba arkadaşlar sizlere 2020-2021 eğitim-öğretim yılında uygulanacak olan yeni ve en güncel MEB müfredatına göre 9.sınıf Matematik konularını hazırladık. 

9.sınıf yani lise 1 Matematik müfredatı, 1. dönem ve 2. dönem olmak üzere toplamda 5 ünite, 15 konu ve 216 ders saatinden oluşmaktadır. Bu yazımızda sizler için 9. sınıf yani lise 1 matematik konularını liste liste paylaşacağım ve 8.Sınıf matematik konularına ek olarak yeni hangi konular ekleniyor bunları beraber inceleyeceğiz. Şimdiden söylemeliyim ki 9.Sınıf liseye ilk adımdır ve ortaokulun devamı olup yeni matematik konuları eklenmektedir. O sebepten düzenli tekrar yapmalısınız ve bol bol farklı kaynaklardan sorular çözmelisiniz.

İpucu: Size küçük bir sır vermem gerekirse, 9.Sınıf’tan itibaren aldığınız bütün notları saklayın ve üniversite sınavına hazırlanırken tekrar bu notlar sayesinde pratik yapmış olursunuz. 

Güncellenen yeni müfredat kapsamında 9.Sınıf matematik ve geometri konularının tamamına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

9. Sınıf Matematik Konuları 

 1. Sayılar ve Cebir
 2. Kümeler
 3. Denklemler ve Eşitsizlik
 4. Üçgenler
 5. Veri, Sayma ve Olasılık 

9. Sınıf Matematik Müfradatları ve Örnek Sorular 

-SAYILAR VE CEBİR

 1. MANTIK 

 • Önermeler ve Bileşik Önermeler

Bu konu ortaokulda olmayan ve ilk defa göreceğiniz bir konudur. O sebeple temelini iyi oluşturmalı ve bu konuya büyük hassasiyet göstermelisiniz. Toplamda 12 ders saati süren bu konu 9.Sınıf Matematik konularının ağırlıklı olarak yüzde altısını oluşturmaktadır. 

 1. KÜMELER

 • Kümelerde Temel Kavramlar

 • Kümelerde İşlemler

Yine bu konumuzda lise bir itibari ile görmeye başlayacağınız yeni bir konudur. O yüzden kümeler konusuna yine büyük bir hassasiyet göstermenizi tavsiye ederim. Toplamda 20 ders saati olarak işlenir ve bu konu 9.Sınıf Matematik konularının yüzde dokuzunu kapsamaktadır.

 1. DENKLEMLER VE EŞİTSİZLİKLER

 • Sayı Kümeleri

 • Bölünebilme Kuralları

 • Birinci Dereceden Denklem ve Eşitsizlikler

 • Üslü İfadeler ve Denklemler

 • Denklemler ve Eşitsizlikler ile İlgili Uygulamalar

Bu konumuz aslında ortaokulda işlediğiniz denklemler konusunun genişletilmiş halidir. Ortaokulda temel attığınız bu konu üniversite sınavında birçok konunun temelini oluşturmaktadır. Toplamda 98 ders saati olarak işlenmektedir ve 9.Sınıf Matematik konularının yüzde kırk altısını kapsamaktadır.

-GEOMETRİ
 

 1. ÜÇGENLER

 • Üçgenlerde Temel Kavramlar

 • Üçgenlerde Eşlik ve Benzerlik

 • Üçgenin Yardımcı Elemanları

 • Dik Üçgen ve Trigonometri

 • Üçgenin Alanı

Bu konumuz da yine aslında ortaokulda gördüğünüz üçgenler konusunun devamıdır ve TRİGONOMETRİ devreye girer. Çok önemli bir konudur dikkat edilmesi gerekmektedir. Toplamda 70 ders saati olarak işlenmektedir ve 9.Sınıf Matematik konularının yüzde otuz ikisini oluşturmaktadır.

-VERİ,SAYMA VE OLASILIK
 

 1. VERİ

 • Merkezi Eğilim ve Yayılım Ölçüleri

 • Verilerin Grafikle Gösterilmesi

Bu konumuz aslında ortaokulda işlediğiniz veri analizi konusunun genişletilmiş halidir. Ortaokulda temel attığınız bu konu üniversite sınavında en az bir veya iki tane sorulmaktadır.Toplamda 16 ders saati olarak işlenmektedir ve 9.Sınıf Matematik konularının yüzde yedisini kapsamaktadır.

 

 

İşte aslında liseye giriş matematik konularınız 9.Sınıf matematik konuları için bu kadar. Şimdi sizin sıkı çalışmanız ve lise temelinizi güzel oluşturmanız gerekmektedir. Dediğim gibi notlarını güzel alır,düzenli tekrar yapar ve bol soru çözümü yaparsanız bu konular tamamen oturur ve üniversiteye hazırlanırken sadece tekrar yapmanız yeterli olacaktır. Eksik kaldığınız konularda veya zorlandığınızda mutlaka uzman bir öğretmenden özel ders almalısınız. Konuları halletmeden diğer seneye geçmeyin olur mu? 

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?