21. Yüzyıl Yetenekleri İle İngilizce Öğrenimi

Yazar: Menekşe P. | 22.02.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 450
21. Yüzyıl Yetenekleri İle İngilizce Öğrenimi
G ünümüzde İngilizce sınıfları fiziksel duvarlarının dışına taşar niteliktedir. Bu çağdaş derslerin bir parçası olmak öğrencilere sadece İngilizceyi değil aynı zamanda bir çok beceriyi de kazandırır. 

21. yüzyıl yetenekleri nedir? Öncelikle bu kadar göz önünde olan ancak bir çoğumuzun bir fikrinin olmadığı bu konuya bir açıklık getirelim. 

Hızla gelişen ve değişen günümüz dünyasında artık eğitim alanında da birçok şey geçmişte gördüğümüz ve deneyimlediğimizden çok daha farklı. Kelimeleri öğrenmek için defalarca yazdığımız ödevler, ezberlediğimiz metinler artık tarih oldu. Dünya çapında öğrendik ki dil; yazarak, ezber yaparak ya da test çözerek öğrenilmez. Yeni Dünya'nın gereklilikleri sebebi çıkılan bir arayış yolunda 21. yüzyıl yetenekleri ile karşılaştık. Dil öğrenmeye bambaşka bir bakış açısı getiren bu metotlarla kalıcı öğrenmenin gerçekleştiğini ve ezber yapmadan, konuşarak ve keyif alarak İngilizce öğrenmenin mümkün olduğunu gördük. Şimdi birlikte bu 21. yüzyıl becerilerini inceleyelim.

21. yüzyıl becerilerini "4C" dediğimiz bir başlık altında toplarız. Bunlara tek tek bakmak gerekirse;

  1. Communication (İletişim)
     
  2. Collaboration (İş Birliği)
     
  3. Critical Thinking (Eleştirel Düşünme)
     
  4. Creativity (Yaratıcılık)

İlk iki C'miz olan "Communication (iletişim) ve Collaboration (iş birliği)" günümüz öğretmenlerinin ve öğrencilerinin çok iyi farkında olması gereken iki yetenektir. Çağımızda çalışan arayışında olan birçok prestijli firma, başvuranların sadece kendi alanlarında ne kadar iyi olduklarına bakmıyor; aynı zamanda iş birliği ve iletişim konusunda gelişmiş yetenekleri olan insanlar arıyorlar. Bu da demek oluyor ki İngilizceyi kariyer hedefi için öğrenmek isteyen öğrenciler, 21. yüzyıl yeteneklerini baz alarak öğrendiklerinde hem dili öğrenip hem de iş hayatına kendilerini hazırlamış oluyorlar. İngilizce özel ders sayfamızdan birebir dersler alabileceğiniz en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Farklı düşünmeyi öğrenmek, eleştirel ve analitik düşünmeye yönelten sorular sormak dil öğrenmeyi tahmin ettiğinizden daha çok etkiliyor. Açık fikirlilikle bir konuyu birçok farklı bakış açısından değerlendirmek ve analiz etmek, bir de bunu İngilizce ile yaptığınızı düşünürsek, gelecekte ihtiyacınız olacak en önemli yetenektir diyebiliriz.  İngilizce öğrenme yolundaki dört temel beceri olan dinleme, okuma, yazma ve özellikle konuşma becerileri "Critical thinking (eleştirel düşünme) ve Creativity (yaratıcılık)" bağlamında birlikte kullanılabilir ve bu dört beceri kolaylıkla geliştirebilir. İngilizce öğrenmek ne kadar sürer? konusunu merak ediyorsanız linkten detaylı olarak makalemizi inceleyebilirsiniz. 

Özetlemek gerekirse, günümüzde İngilizce sınıfları fiziksel duvarlarının dışına taşar niteliktedir. Bu çağdaş derslerin bir parçası olmak öğrencilere sadece İngilizceyi değil aynı zamanda bir çok beceriyi de kazandırır. 

Etiketler

Yazar

Menekşe P.

Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 3 yıl Amerikan Kültür Dil Okulları'nda çalıştım. Aynı zamanda  yaklaşık 5 yıldır da özel ders veriyo...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?