2022 TYT Coğrafya Konuları ve TYT Coğrafya Soru Dağılımı

Yazar: Yasin G. | 18.11.2020 - 2 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 07.05.2022 Görüntülenme: 115739
2022 TYT Coğrafya Konuları ve TYT Coğrafya Soru Dağılımı
Yasin G. Yasin G.
T YT coğrafya konuları ve TYT coğrafya soru dağılımlarını sizler için hazırladık! Bu makalemiz sayesinde 2022 TYT coğrafya testinde 5'de 5 yapabilirsiniz!

Yks sınavının 1. oturumu olarak bilinen TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavında TYT coğrafya konularını ve geçmiş yıllarda TYT coğrafya soru dağılımını sizler için hazırladık. En güncel 2022 tyt coğrafya konularını ve soru dağılımlarını inceleyip çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Hangi konulardan sorumlu olduğunuzu ve soru yoğunluğunun hangi konular üzerine olduğu bilmekte fayda vardır. Bu yazımızda şu konuları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 • TYT Coğrafya Konuları
   
 • 2022 TYT Coğrafya Konuları
   

 • TYT Coğrafya Soru Dağılımı
   

 • Sosyal bilimler testinde kaç tane coğrafya sorusu çıkıyor.
   

Öncelik olarak 20 soruluk TYT Sosyal Bilimler testinin 5 sorusu coğrafya dersinden gelmektedir. 

TYT Coğrafya Konuları
 

 1. Doğa ve İnsan 

 2. Dünya’nın Şekli ve Hareketleri 

 3. Coğrafi Konum 

 4. Harita Bilgisi 

 5. Atmosfer ve Sıcaklık 

 6. Basınç ve Rüzgarlar Nem, 

 7. İklimler

 8. Su – Toprak ve Bitkiler 

 9. Yağış ve Buharlaşma 

 10. İç Kuvvetler / Dış Kuvvetler 

 11. Doğal Afetler 

 12. Bölgeler

 13. Yerleşme

 14. Ekonomik Faaliyetler 

 15. Göç

 16. Nüfus 

 17. Türkiye’nin Yer Şekilleri 

 18. Uluslararası Ulaşım Hatları 

 19. Çevre ve Toplum 
   

Güncel TYT coğrafya konuları üstteki listede olduğu gibidir. ÖSYM, MEB VE YÖK tarafından bildirilen tyt coğrafya konuları bu şekildedir. TYT Coğrafya konularını inceleyip çalışmalarınızı bu konulara göre şekillendirebilirsiniz. Coğrafya dersi sözel ağırlıklı ve yer yer sayısal bilgilendirmeler gerektiren bir ders olduğu için hem derste iyi bir şekilde dinleyip, derste sonra ilgili konuyu tekrar edip pekiştirebilirsiniz. İlgili konulara göre bol bol soru çözerek TYT sınavında başarıyı yakalamış olursunuz. Eksik olduğunuz konularda veya anlamadığınız konularda öğretmeninize danışabilir veya coğrafya özel ders sayfamızdan coğrafya öğretmenlerinden özel ders alabilirsiniz.

Şimdiyse TYT Coğrafya soru dağılımını inceleyelim. Geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında çıkan tyt coğrafya konularını bu tablodan inceleyebilirsiniz. Her yıl soru getiren konulara bir tık daha fazla çalışmanızda fayda olacaktır. 

TYT Coğrafya Soru Dağılımı
 

2022 TYT coğrafya soru dağılımları da üstteki tabloda olduğu gibidir. Bu tabloda yer alan ve her sene soru getiren konulara bir tık daha fazla çalışmanızda fayda vardır. 

TYT Coğrafya konularında ve soru dağılımlarına en çok dikkat etmeniz gereken konu Türkiye ve Dünya haritasıdır. Yıllara göre soru dağılımını incelediğimiz zaman en çok soru getiren konu haritalardan olmaktadır. Yine açıklanan verilere göre öğrencilerin en çok zorlandığı ve yanlış yaptığı sorular haritalar konusundan olduğu görünmektedir. Bu konuya ayrıca daha fazla çalışma yapıp farklı bir sonuç elde edebilirsiniz. Coğrafya konuları tekrar yapılmadığı zaman unutulduğu bilindiği için belli periyotlarla genel tekrar yapabilir ve bol bol sorular çözebilirsiniz. Şimdiden başarılar dileriz :) 

TYT coğrafya konuları, TYT coğrafya soru dağılımları, geçmiş yıllarda çıkan coğrafya konuları ve çıkan sorular, 2022 TYT coğrafya konuları üzerine merak ettiğiniz veya aklınıza takılan herhangi bir soru varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Özel Ders Alanı ekibi her zaman sizlere destek olacaktır.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım! Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri

Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım! Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri

Coğrafya dersi çalışma yöntemleri nelerdir. En hızlı ve en verimli coğrafya dersine nasıl çalışabilirsiniz. İşte tüm coğrafya çalışma sırları sizinle

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Birçok öğrenci net yükseltme konusunda istediği bilgiye ulaşamamaktadır. Net yükseltme taktikleri nelerdir? Hangi yollarla sınavlarda net sayımızı artırabiliriz.

2022 TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

2022 TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

Tyt matematik konuları nelerdir? 2022 Tyt sınavında matematikten hangi konularda sorular çıkmaktadır. 2021 ve geçmiş yıllar da tyt matematik soru dağılımları nasıldır?

2022 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2022 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

AYT matematik konuları nelerdir. 2022 AYT sınavında öğrenciler matematikten hangi konulardan sorumludur. 2020 AYT sınavında yapılan değişiklikler nelerdir?

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
K

Kaan
Cevap Yaz 25 Nisan 2022

TYT sınavı tam olarak ne zaman arkadaşlar. Ayrıca merak ettiğim diğer bir konuysa tyt coğrafya testinin ea. öğrencileri için önem derecesi nedir?

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul