LGS'YE SON BİR AY...

Yazar: Mehmet H. | 02.05.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 220
LGS'YE SON BİR AY...
L GS'YE SON BİR AY KALA NELER YAPILMALIDIR.

     LGS' na bir ay kaldı. Bir yıllık zorlu maratonun sonuna yaklaştık. Emeklerinizin karşılığını almanın vakti geliyor. Son bir ayı da sabırla değerlendiren ön plana çıkacaktır. Peki bu son bir ayı nasıl değerlendirmek gerekiyor? Bu yazımda sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

     Konu eksiğinizin kalmadığına emin olun. Altı dersi de konu konu gözden geçirip eksiğinizin olduğu alanlarda tamamlayıcı çalışmalar yapın. Gerekirse profesyonel destek alın.

     Konu eksiğinizi giderdiğinizi düşünüyorsanız soru ve deneme çözümüne yoğunlaşmalısınız. Özellikle puan katsayısı yüksek olan türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerine ağırlık vermeniz daha doğru olacaktır.

     Sınav stratejinizi artık belirlemiş olmanız lâzım. İlk oturumda, sözel bölümde hangi testten başlayacağınıza karar vermeli ve bu karar doğrultusunda denemelerinizi yapmalısınız. Genelde en iyi olduğunuzu düşündüğünüz testten başlamanız tavsiye edilir. Bu noktada verimlilik odaklı düşünmenin doğru olacağı kanaatindeyim. Sözel bölümde türkçe sorularının katsayısı daha yüksek olduğu için türkçe testinden başlamanızı öneririm.

     Aynı şekilde ikinci oturum olan sayısal alanda da bir strateji belirlemeli ve denemelerinizde bu stratejinizi uygulamalısınız. İkinci bölümde matematik ve fen bilgisi testleri olacak. Yine daha iyi olduğunuz dersi öncelemeniz tavsiye edilir. Bu bölümdeki soruların puan değerleri eşit. O yüzden hangisinden başlamanız gerektiğine kendi durumunuza göre karar vermelisiniz. Matematikte yeteri kadar iyi değilseniz önce fenden başlamanız mantıklı olacaktır. Size daha kolay gelen yirmi tane fen bilgisi sorusunu garanti ettikten sonra kalan sürenizi olduğu gibi matematiğe ayırabilirsiniz. Kendinizi matematik alanında yeterli ve güçlü görüyorsanız ve fen bilgisi sorularını da hızlı çözme becerisine sahipseniz matematikten başlayabilirsiniz. İkinci oturum için size verilen seksen dakikanın elli dakikasını matematiğe, geri kalan otuz dakikasını da fen bilgisine ayırabilirsiniz. Bu strateji size hem Türkiye ortalamasının düşük olduğu matematikte öne çıkma şansı tanıyacak hem de daha sakin bir zihin ile matematik sorularını çözme fırsatı verecektir.

     Stratejisinizi belirleyin derken bundan bahsediyorum. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinize en uygun stratejiyi belirlemek için deneme sınavlarını kullanın. Adı üstünde; DENEME SINAVI... Sınav anına ne yapacağınızı bilerek gitmek ve o sıraya bu bilinçle oturmak size iyi hissettirecektir. Bu his size gerçek özgüveni kazandıracaktır.

     Son bir ayı en etkili ve verimli şekilde geçirmeniz dileğiyle... 

Etiketler

Yazar

Mehmet H.

20 yıldır özel öğretim merkezlerinde çalışmanın yanında sayısız öğrenciye de fen bilgisi ve matematik dersleri verdim. Memnuniyetinizi dostlarınızla paylaşacağınızı siz de görec...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?