Teniste Kullanılması Gereken Malzemeleri ve Tenis Ürünleri!

Yazar: Tolunay K. | 14.07.2022 - 2 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 22.12.2022 Görüntülenme: 812
Teniste Kullanılması Gereken Malzemeleri ve Tenis Ürünleri!
T enis oynarken ne giyilir? Hangi malzemeler kullanılır? Tenis raketi nasıl olmalıdır? Tenis malzemeleri ve ürünlerine dair tüm bilgiler blogumuzda..

Tenise yeni başlayan arkadaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de tenis ürünleri. Hangi raketi almam lazım? Ağırlığı önemli mi? Raket gribi ne demek? Kıyafet ne olmalı? Ayakkabı önemli mi? gibi bir sürü soruyla karşılaşıyoruz. Fazla zamanınızı almadan bunlara cevap verip sizleri en iyi şekilde yönlendirmek isterim.

Raket konusu oldukça önemli. Doğru raketi uygun fiyata almanız ve uzun vadeli kullanmanızı isterim. “Raket fiyatları çok yükseldi” dediğinizi duyar gibiyim,  bu sebeple size güzel bir çözüm sunmak istedim. Eğer tenise yeni başlıyorsanız, hemen gidip bir raket satın almak yerine öncelikle eğitim aldığınız kişi veya akademiden size ilk 4-5 antrenmanınız için raket sağlamasını ve sonrasında da eğitim aldığınız kişiden sizi yönlendirmesini isteyin. Sizi tanıdığı için raketin kaç gram olacağını, grip kalınlığının ne kadar olması gerektiğini en iyi bilen kişi o olacaktır. Başlamadan kendi tecrübenize göre alırsanız hata yapıp raketinizden memnun kalmayabilir, size uygun olmayan rakete gereğinden daha fazla bütçe ayırabilirsiniz. Bu arada tenis dersi sayfamızdan en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz.

Tenise başlayacağız spor kıyafetimiz ne olsun?  Tenis için hem kadın hem erkek tarafında spor kıyafetiyle korta çıkmanız yeterli olacaktır. Yaz aylarında t-shirt ve şort/etek, kış aylarında ise eşofman altı ve üstü gibi ürünlerle rahatlıkla tenis oynayabilirsiniz.

Tenis ayakkabısı önemli mi? Nasıl ayakkabı almam gerekir? Tenis ayakkabısı aslında oldukça önemli, hatta bazı kulüpler uygun ayakkabı giymezseniz korta zarar vermemesi için sizden ayakkabı almanızı, almazsanız kortları kullanamayacağınızı belirtirler. Tenis oynarken rahat hareket etmek, topa hızlı koşabilmek oldukça önemlidir, bunları yaparken de doğru ayakkabıyla yapmanız sağlınız için önemlidir. Bileğinizi burkmak, aşil tendonunuza zarar vermek istemezsiniz değil mi? Aynı zamanda da doğru ayakkabıyla daha az yorulup, topa daha hızlı yetişebilirsiniz. Sert zemin ve toprak kort ayakkabıları da farklıdır ancak ilk aşamada özellikle yeni başlayanlar için çok önemli değildir, bu yüzden sert zemin ayakkabısıyla rahatlıkla toprak kortta da oynayabilirsiniz. Tenis ayakkabıları koşu ayakkabılarına kıyasla biraz daha sert ve ağırdır, ayağınızın burkulmasını ve diğer sakatlıkları engeller.

Son olarak da çorap seçiminden bahsedelim. Aslında çorap çok önemli gibi durmasa da ayak sağlığınız ve kort içi hareketiniz için kalın çorap kullanmanızda fayda var. Eğer ince çorap seviyorsanız çift çorap giymenizi öneririz. Ayağınızın sağlam olması, yere sağlam basması oldukça önemli. Ayağınızın ayakkabı içinde dönmesi sakatlıklara neden olabilir.

Bol sporlu bir dönem olmasını dilerim.

Etiketler

Yazar

Tolunay K.

Belgeli tenis antrenörü

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?