Kalıcı Bilgi Nasıl Elde Edilir?

Yasin G. Yasin G.
Yazar: Yasin G. | 20.04.2017 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5014
Kalıcı Bilgi Nasıl Elde Edilir?
K alıcı bilginin elde edilebilmesi için öncelikle zihni tam olarak öğrenmeye hazır hale getirmek gerekir.

Kalıcı bilginin elde edilebilmesi için öncelikle zihni tam olarak öğrenmeye hazır hale getirmek gerekir. Bunun için çalışma ortamını hazır hale getirmek en önemli adımdır. Odada asılı olan poster gibi dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca çalışma odasının sıcaklığı ayarlanmalı çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.
Dikkat dağınıklığı da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Hayal kurmak ve endişelenmek çalışma esnasında olumsuz olarak etkileyecek ve kaygıya yol açacaktır. Hayal kurma düşüncesi zihni etkilemeye başladığı andan itibaren kısa süreli bir mola vermek oldukça etkili olacaktır. İçimizdeki bu hayal kurma dürtüsü bir türlü durdurulamıyorsa kalkıp dolaşmak ve egzersiz yaparak bilinci düzenlemek faydalı bir yöntem olarak tercih edilebilir.
Kalıcı bilgi, sağlam temelleri olan program ile elde edilir. Programın içerisinde ise tekrar saatleri mutlaka olmalıdır. Tekrar edilmeyen bilgilerin %80’i unutulmaktadır. Özellikle gece uyumadan önce gün içerisinde öğrenilen bilgilerin 10 dakika süreyle hızlı bir tekrarı yapılmalıdır. Sabah uyandığında da tekrar gözden geçirilmesi ile bilgi pekişecektir.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz 13 Ocak 2021

Çok başarılı olmuş elinize sağlık :)

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul