Kalıcı Bilgi Nasıl Elde Edilir?

Kalıcı Bilgi Nasıl Elde Edilir?
Yasin G.
Aktif Ders Çalışma Saati
Nis 20, 2017
4146

Kalıcı bilginin elde edilebilmesi için öncelikle zihni tam olarak öğrenmeye hazır hale getirmek gerekir. Bunun için çalışma ortamını hazır hale getirmek en önemli adımdır. Odada asılı olan poster gibi dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca çalışma odasının sıcaklığı ayarlanmalı çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.
Dikkat dağınıklığı da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Hayal kurmak ve endişelenmek çalışma esnasında olumsuz olarak etkileyecek ve kaygıya yol açacaktır. Hayal kurma düşüncesi zihni etkilemeye başladığı andan itibaren kısa süreli bir mola vermek oldukça etkili olacaktır. İçimizdeki bu hayal kurma dürtüsü bir türlü durdurulamıyorsa kalkıp dolaşmak ve egzersiz yaparak bilinci düzenlemek faydalı bir yöntem olarak tercih edilebilir.
Kalıcı bilgi, sağlam temelleri olan program ile elde edilir. Programın içerisinde ise tekrar saatleri mutlaka olmalıdır. Tekrar edilmeyen bilgilerin %80’i unutulmaktadır. Özellikle gece uyumadan önce gün içerisinde öğrenilen bilgilerin 10 dakika süreyle hızlı bir tekrarı yapılmalıdır. Sabah uyandığında da tekrar gözden geçirilmesi ile bilgi pekişecektir.

Yazıyı Paylaş
Etiketler
kalıcı bilgi
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
M.
Oca 13, 2021
Çok başarılı olmuş elinize sağlık :)