Amerika’da Yaşamak: Amerika İngilizcesi

Yazar: Esra G. | 25.03.2024 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 89
Amerika’da Yaşamak: Amerika İngilizcesi
A merika’da hayallerinizi süsleyen bir hayat planlarken İngilizce öğrenmek önünüzdeki engel olmasın. Özel Ders Alanı tüm eğitim süreçlerinde olduğu gibi Amerika'da yaşama hayalinize giden eğitim yolculuğunda da yanınızda!

Amerika, dünyanın her yerinden çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan dünyanın en güzel ülkelerinden biridir. Ülkemizde de hem gençler hem yetişkinler tarafından, turistik geziler, iş imkanları ve eğitim fırsatları için sıklıkla tercih edilen bir ülkedir. Gelin hem Amerika’da yaşamla ilgili detaylara göz atalım hem de Amerika İngilizcesi ile ilgili bilmeniz gerekenleri gözden geçirelim.

Amerika’da Yaşam

Her ne kadar fırsatlar ülkesi olarak bilinse de ve hayallerinizi süslüyor olsa da Türkiye’den dünyanın bir ucuna gitmek göz korkutucu gelebilir. Bu süreci kolaylaştırmak için şunlara dikkat etmekte fayda var:

 • Vize İşlemleri: Özellikle vize işlemleri bu sürecin en zorlu kısımlarından biridir. Hangi amaçla Amerika’ya gitmeyi planlıyorsanız bunun için en uygun vize nasıl alınır ve nelere dikkat etmelisiniz bilmeniz gerekir.
 • İş Fırsatları / Eğitim: Özellikle eğitim sürecinde okuduğunuz bölümü de gözeterek sizin için en uygun eğitim kurumlarını tercih etmelisiniz. İş fırsatları için başvuru yapmadan önce gerekli becerilere sahip olduğunuzdan emin olun. Gerekli becerileri kazanmak için eğitim alabilir, başka iş deneyimleriyle kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Mali Durum: Harika bir dil okulu buldunuz. Ya da çok güzel bir şehirde yeni bir işe başlayacaksınız. Güzel haber! Ancak yerleşmeden önce mali durumunuzu değerlendirin ve bir bütçe planı yapmadan hareket etmeyin.
 • Sağlık Sigortası: Amerika’da sağlık hizmetleri oldukça pahalıdır. Sigorta seçeneklerini ve koşulları araştırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
 • İkamet: İş veya eğitim için gideceğiniz bölgede ev aramak için erkenden hareket etmelisiniz. Amerika’da ev bulmak biraz zaman alabilir.
 • İletişim: Amerika’ya gitmeden önce oradan arkadaşlar edinebilir, çevrenizi genişletebilirsiniz. Dil becerilerinizi geliştirmekte de size katkı sağlayacaktır.

Ana Dilim Gibi İngilizce Konuşmak İstiyorum

Amerika’da hayallerinizi süsleyen bir hayat planlarken İngilizce öğrenmek önünüzdeki engel olmasın. Dilinizi geliştirmek için şunlara dikkat etmelisiniz:

 1. Günlük Pratik Yapın: Tekrar edilmeyen bilgi unutulmaya mahkumdur. Eğer bir kursa gidiyorsanız ya da kendi imkanlarınızla dilinizi geliştirmek istiyorsanız bu süreçte günlük tekrarları ve alıştırmaları ihmal etmemelisiniz.
 2. Konuşma Egzersizi: Dilinizi geliştirmek için kendinize konuşma pratiği yapabileceğiniz bir partner bulabilirsiniz. Çeşitli konuşma gruplarına dahil olabilirsiniz.
 3. Hatasız Olmaz: Yeni bir dil öğrenirken en çok karşılaşılan engellerden biri hatasız olmaya çalışmaktır. Konuşurken hata yapmaktan çekinmeyin. Her hatanız dilinizi geliştirmekte size katkı sağlayacaktır.
 4. Günlük Hayatta Pratik: Günlük hayatınıza öğrendiğiniz dili entegre etmelisiniz. Telefonunuzun menüsünü İngilizce diline çevirebilir, İngilizce günlük tutabilirsiniz. Alışveriş listelerinizi, ajandanızı İngilizce tutabilirsiniz. TV ve sosyal medya kanallarında İngilizce içerikleri takip edebilirsiniz.
 5. Motivasyon: Bu süreçte hevesinizi kıran, sizi yıldıran engellerle karşılaşabilirsiniz ancak motivasyonunuzu korumalısınız. Bazı günler kendinizi yeterince motive hissetmeyebilirsiniz ancak unutmayın istikrar çok önemlidir. İstikrarla çalışmalarınıza devam ettiğinizde motivasyonunuz da yükselecektir.

Amerika İngilizcesi

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasında çeşitli farklar vardır:

 • Telaffuz ve Aksan: İngiliz İngilizcesinde daha yumuşak bir tonlama varken Amerikan İngilizcesinde özellikle r’ler daha baskın şekilde telaffuz edilir. Ayrıca Amerikan İngilizcesinde bazı kelimelerin telaffuzları farklılaşmaktadır.
 • Yazım ve İmla: Bazı kelimelerin yazılışları Amerikan ve İngiliz İngilizcesinde farklı yazılabilmektedir. Örneğin İngilizler “colour” yazarken Amerikanlar “color” yazmaktadır. Ya da İngiliz İngilizcesinde “favourite” şeklinde yazılan kelime Amerikan İngilizcesinde “favorite” şeklinde yazılmaktadır.
 • Sözcük Kullanımı ve Cümle Yapısı: Bazı terimlerin ifadeleri iki tarafta farklılık gösterebilir. Özellikle günlük ifadeler ve deyimlerde bu farklılıklar daha net görülmektedir. Örneğin İngiliz İngilizcesinde asansör kelimesi “lift” ile ifade edilirken Amerikanlar “elevator” kelimesini kullanmaktadır.
 • Ölçü Birimleri: İngiliz İngilizcesinde standart ölçü birimleri kullanılırken Amerikan İngilizcesinde metrik sistemle ölçü birimleri kullanılır.

Amerikan İngilizcesi ile ilgili daha çok bilgi almak için yapabileceğiniz en keyifli ve verimli aktiviteler o kültüre ait dizi, film ve müzik içeriklerini değerlendirmektir. Aşağıdaki dizileri Amerikan İngilizcesini daha yakından tanımak için izleyebilirsiniz:

 • Friends
 • The Office
 • Modern Family
 • Seinfeld
 • Breaking Bad

Ayrıca size harika bir yazı önerimiz var: ingilizce öğrenmek için dizi başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bunların yanı sıra dinlediğiniz şarkıların çevirilerini de inceleyerek kullanılan günlük ifadeleri, deyimleri ve söz öbeklerini daha kolay ayırt edebilirsiniz. İzlediğiniz film ve dizilerin bölümlerini altyazı seçeneğini İngilizce yaparak yeniden izleyebilirsiniz. Bu gibi aktiviteler dilinizi geliştirmekte sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Amerika’da yaşam ihtimali, kültürel zenginliği, çeşitli eğitim ve iş olanaklarıyla, sanatsal faaliyetleriyle birçok gencin hayallerini süslemektedir. Bu süreçte çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz ancak pes etmeden kararlı davranarak hayalleriniz için emek vermekten vazgeçmeyin. İngilizce özel ders alıp seviyenizi yükseltmeye 1 tık uzaktasınız.

Etiketler

Yazar

Esra G.

Merhaba! Ben Esra. Kendimi bildim bileli kitaplarla iç içeyim. Kendimi geliştirmekten her zaman büyük bir haz duydum. Haydi bu yolda birlikte yürüyelim.  :) Kırklareli...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?