Üniversite Sınavlarına Hazırlanırken Kelime Hazinesi Neden Çok Önemlidir?

Üniversite Sınavlarına Hazırlanırken Kelime Hazinesi Neden Çok Önemlidir?
VAHİT T.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Oca 27, 2021
297

İnsan kelimelerle düşünür. Sözcük dağarcığınızda ne kadar çok kelime varsa o kadar hızlı düşünür, o kadar hızlı sentez ve analiz yapabilirisiniz. Şöyle düşünelim: Sözcük dağarcığı 400-500 kelimeden oluşan, yani günlük hayatta 400-500 kelimeyle konuşan bir insan, karşısına 5.000 kelimelik sözcük dağarcığından oluşan bir metin çıktığında ne yapar? O metni ne kadar anlayabilir? O metni ne kadar analiz edebilir? Elbette ne o metni anlayabilir ne de o metin hakkında fikir yürütebilir.

Öğrencilerin üniversite sınavlarında (ya da diğer tüm sınavlarda) zorlanmalarının en büyük nedeni budur. Öğrenci zeki olabilir, o konuyu iyi öğrenmiş de olabilir; ama karşısına çıkan sorudaki metni anlayamazsa o soruyu asla çözemez. Metni anlamak da ancak gerekli ve yeterli miktarda sözcük dağarcığına sahip olmakla mümkün olur.

Peki neden Türkiye’de son 10-15 yıldır öğrenciler okuduklarını anlamıyor? Neden Türkiye'deki öğrenciler son yıllarda PISA vs. tarzı okuduğunu anlamaya yönelik testlerde/sınavlarda hep son sıralarda yer alıyor? Nedeni gayet basit: Çünkü son 10-15 yıldır internetin, cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle kitaplar öğrencilerin hayatından büsbütün çıktı. Kitap okumayan, sürekli internette, sürekli elinde cep telefonuyla vakit geçiren öğrencilerin sözcük dağarcığı 200-300 kelimeye kadar geriledi.

Sözcük dağarcığındaki bu fakirleşme sadece Türkçe dersinde değil; öğrencilerin tüm derslerde başarılarının düşmesine neden oldu. Çünkü öğrencilerin okuma, okuduğunu anlama, okuduğu metni analiz etme yeteneklerinde büyük gerileme olduğunu gören otoriteler sayısal derslerde de soruları okuduğunu anlama üzerine oluşturmaya başladı. Yani artık kitap okumamak sadece “Türkçe” ile ilgili bir sorun olmaktan çıktı.

Örnek Türkçe pisa sorularına linkten ulaşabilirsiniz. 

Artık başarılı olmak için yapılacak tek şey var: Okumak, okumak, okumak!

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni - Vahit Tane 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır