Üniversite Sınavlarına Hazırlanırken Kelime Hazinesi Neden Çok Önemlidir?

Yazar: Dr. VAHİT T. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 589
Üniversite Sınavlarına Hazırlanırken Kelime Hazinesi Neden Çok Önemlidir?
K elime hazinesinin önemi. Sınavlara hazırlan öğrencilerin sözcük dağarcıklarının geniş olmasının başarı oranlarına etkisi nedir?

İnsan kelimelerle düşünür. Sözcük dağarcığınızda ne kadar çok kelime varsa o kadar hızlı düşünür, o kadar hızlı sentez ve analiz yapabilirisiniz. Şöyle düşünelim: Sözcük dağarcığı 400-500 kelimeden oluşan, yani günlük hayatta 400-500 kelimeyle konuşan bir insan, karşısına 5.000 kelimelik sözcük dağarcığından oluşan bir metin çıktığında ne yapar? O metni ne kadar anlayabilir? O metni ne kadar analiz edebilir? Elbette ne o metni anlayabilir ne de o metin hakkında fikir yürütebilir.

Öğrencilerin üniversite sınavlarında (ya da diğer tüm sınavlarda) zorlanmalarının en büyük nedeni budur. Öğrenci zeki olabilir, o konuyu iyi öğrenmiş de olabilir; ama karşısına çıkan sorudaki metni anlayamazsa o soruyu asla çözemez. Metni anlamak da ancak gerekli ve yeterli miktarda sözcük dağarcığına sahip olmakla mümkün olur.

Peki neden Türkiye’de son 10-15 yıldır öğrenciler okuduklarını anlamıyor? Neden Türkiye'deki öğrenciler son yıllarda PISA vs. tarzı okuduğunu anlamaya yönelik testlerde/sınavlarda hep son sıralarda yer alıyor? Nedeni gayet basit: Çünkü son 10-15 yıldır internetin, cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle kitaplar öğrencilerin hayatından büsbütün çıktı. Kitap okumayan, sürekli internette, sürekli elinde cep telefonuyla vakit geçiren öğrencilerin sözcük dağarcığı 200-300 kelimeye kadar geriledi.

Sözcük dağarcığındaki bu fakirleşme sadece Türkçe dersinde değil; öğrencilerin tüm derslerde başarılarının düşmesine neden oldu. Çünkü öğrencilerin okuma, okuduğunu anlama, okuduğu metni analiz etme yeteneklerinde büyük gerileme olduğunu gören otoriteler sayısal derslerde de soruları okuduğunu anlama üzerine oluşturmaya başladı. Yani artık kitap okumamak sadece “Türkçe” ile ilgili bir sorun olmaktan çıktı.

Örnek Türkçe pisa sorularına linkten ulaşabilirsiniz. 

Artık başarılı olmak için yapılacak tek şey var: Okumak, okumak, okumak!

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni - Vahit Tane 

Etiketler

Yazar

Dr. VAHİT T.

Otuz üç yıllık öğretmenim. Son beş yıl devlet üniversitesinde akademisyen olarak çalıştım. Yirmi bir farklı dershanede otuz bin kadar öğrencinin dersine girdim. On binden fazla ...

Benzer Yazılar
Kişiliğin Farkındalığı

Kişiliğin Farkındalığı

Her birey biricik, özel, farklı istek ve ihtiyaçlara sahip olarak keşfedilmeyi bekler. Bir birey kişiliğini nasıl tanır.

Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Teknoloji, 2000'li yıllarla birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası hâline geldiği artık su götürmez bir gerçektir.

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Bireylere en büyük tavsiyem, hayal gücünüzü geliştirecek, sizi düşünmeye sevk edecek kitaplar okuyun.

Türkçe En Önemli Derstir

Türkçe En Önemli Derstir

Türkçe özel dersin önemi, türkçe den ders almak isteyen öğrenciler nelere dikkat etmelidir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul