TYT Tarih Konuları ve 2021 TYT Tarih Soru Dağılımı

Yazar: Yasin G. | 17.11.2020 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 86386
TYT Tarih Konuları ve 2021 TYT Tarih Soru Dağılımı
Yasin G. Yasin G.
T YT Tarih konuları, 2021 TYT Tarih konuları ve tarih tyt soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu makalemiz sayesinde tarihten hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Sevgili öğrenciler YKS sınavının 1. oturumu olarak bilinen Temel Yeterlilik Testi (TYT) için konu paylaşımlarına devam ediyoruz. Bu yazımında TYT Tarih Konuları ve TYT Tarih Soru Dağılımları ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Konuları ve geçmiş yıllardaki üniversite sınavlarında çıkan tarih soru dağılımlarını inceleyip çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.  TYT Sosyal Bilimler testinden çıkan 20 sorunun 5 tanesi tarih konuları ile ilgilidir. Yani 20 sorunun tam 5 tanesi tarih dersinden çıkmaktadır. 

Genel olarak bu yazımızda şu bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • TYT Tarih Konuları
 • TYT Tarih Soru Dağılımları
 • Geçmiş yıllarda sosyal bilimler testinde çıkan soruların tarih konuları
 • 2021 Tyt Tarih Konuları

Tyt Tarih Konuları

 Alttaki tablo MEB, ÖSYM ve YÖK tarafından hazırlanmış 2021 TYT Tarih Konularıdır. 

 1. Tarih Bilimine Giriş

 2. Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar

 3. Eski Türk Tarihi

 4. İslam Tarihi

 5. Türk-İslam Devletleri

 6. Türkiye Tarihi

 7. Beylikten Devlete

 8. Dünya Gücü Osmanlı Devleti

 9. Yeniçağ Avrupası

 10. Osmanlı Kültür ve Medeniyeti

 11. Arayış Yılları(17. yüzyıl)

 12. 18. Yüzyılda Değişim ve Diplomasi

 13. Yakın ve Yakın Çağda Avrupa Tarihi

 14. En Uzun Yüzyıl

 15. 20. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti

 16. 1. Dünya Savaşı

 17. Milli Mücadeleye Hazırlık Dönemi

 18. Kurtuluş Savaşında Cepheler

 19. Türk İnkılabı

 20. 1. TBMM Dönemi 

 21. Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri

 22. Türk Dış Politikası

 

Güncel Tarih TYT Konuları üstteki listede olduğu gibidir. TYT tarih konuları çalışırken konularla ilgili bol bol soru çözebilir, anlamadığı konularda kitap ve internet üzerinden araştırmalar yapıp doğru kaynakları okuyabilirsiniz. Aynı zaman öğretmenleriniz her zaman anlamadınız TYT tarih konuları üzerine sizlere destek verecektir. Bu arada dersi derste dinlemeyi unutmayın. Tarih sözel bir ders olduğu için konuları en iyi anlayacağız ve tartışacağınız yer ders sırasındadır. Tabi ki tyt tarih konuları ile ilgili notlar alıp, okul veya ders sonrası evinizde genel tekrar yapmanız size sınavda oldukça fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bazı tarihi kitaplar okuyabilir, bilgilendirici tarihi belgesel veya tarihi filmler izleyebilirsiniz. Üstteki Tarih tyt konularını iyice inceleyip çalışmalarınızı buna göre şekillendirerek sınavda başarılı sonuçlar alabilirsiniz. 

Şimdi sırada TYT tarih soru dağılımları var.  Aşağıdaki tabloda geçmiş yıllarda tyt sınavında çıkan tarih sorularının hangi konulardan olduğunu görebilirsiniz. Geçmiş yıllarda çıkan soruların konularını inceleyip yoğunluğu ve tekrarlanmanın olduğu tyt tarih konularına ayrıca dikkatli çalışabilirsiniz.

TYT Tarih Soru Dağılımı 

TYT Tarih soru dağılımları da bu şekildedir. Üste ki listede olan ve her sene soru çıkan konulara daha dikkatli çalışmanızı tavsiye ederiz. Şimdiden sınavda başarılar dileriz. İstediğiniz bölümü kazanmanız dileğiyle :)

Bu arada tyt tarih konuları, 2021 tyt tarih konuları ve geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında çıkan tyt tarih soruları ve tyt tarih soru dağılımları ile ilgili alt kısımda bulunan yorum yap kısmından merak ettiklerinizi yazabilirsiniz. Özel Ders Alanı ekibi her zaman sizlerin yanındadır. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Marmara Üniversitesi mezunum, eğitim teknolojileri, digital pazarlama, seo alanında yardımcı olabilirim. 5 senedir yaklaşık 20 ayrı projede yer aldım.Proje oluşturma, proje...

Benzer Yazılar
Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Birçok öğrenci net yükseltme konusunda istediği bilgiye ulaşamamaktadır. Net yükseltme taktikleri nelerdir? Hangi yollarla sınavlarda net sayımızı artırabiliriz.

TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

Tyt matematik konuları nelerdir? Tyt sınavında matematikten hangi konularda sorular çıkmaktadır. 2020 ve geçmiş yıllar da tyt matematik soru dağılımları nasıldır?

2021 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2021 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

AYT matematik konuları nelerdir. 2021 AYT sınavında öğrenciler matematikten hangi konulardan sorumludur. 2020 AYT sınavında yapılan değişiklikler nelerdir?

2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

TYT fizik konuları ve TYT fizik soru dağılımın listesi. Bu makalemizde 2021 TYT fizik konuları ve geçmiş yıllardaki fizik soru dağılımlarına kapsamlı olarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)
Makaleyi beğendin mi ?
S

Serhat
Cevap Yaz 12 Haziran 2021

Yakın ve Yakın Çağda Avrupa Tarihi ?


Cevap Yaz

Merhaba, tyt tarih konuları hakkında oldukça geniş bir yazı olmuş elinize sağlık :) çok işimize yaradı :)