Thales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye)

Thales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye)
Erman Ö.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ağu 14, 2020
367

Genellikle matematik öğretimini kuralları ezberleterek yada ispatlayarak öğretmeye çalışırız ya da öğrenciye bol bol ödev vererek onun bir konuyu pekiştirmesini amaç ediniriz. Size Aydın'da özel bir okulun kurduğu Matematik müzesinden bahsedeceğim. Havasından mıdır yoksa suyundan mıdır üniversite sınavındaki başarısıyla, matematik ortalamasının yüksekliğiyle örnek olan ildir Aydın.

Thales matematik müzesi, matematiği oyunlarla, eğlenerek ve görerek (somut) bir hale getirerek öğretmeyi hedeflemiş ve bunu ayrı bir bina da ve müzeleştirmiş. Gerçekten bir ülkenin övündüğü, tarihte yada şimdi neler yaptığını, hangi ürünler ortaya koyduğunu, dünyaya bakış açısını müzeler anlatır. Bu bakımdan ülkemizdeki müzeler genellikle tarihi öne çıkarmayı adet edinmiştir. Bu müze matematiği ön plana alarak öğrencilere ve öğretmenlere de matematiğin zevkli ve farklı yollarını gösteriyor. Matematik müzesinde birçok materyal mevcut. İkili saymadan Pi sayısına, imkansız üçgenden Leonardo daVinci'nin köprüsüne, dört renk problemden topolojik düğümlere, alan-yarıçap, çevre-yarıçap, açılar, simetrinin yanı sıra Pisagor teoreminden ünlü matematikçi John Nash'ın oyun teorisi, Mimar Sinan'ın yapılarındaki sırları gibi bölümleri var ve ara ara başka okullara da gidip materyallerini sergiliyorlar.


Matematik günlük hayatımızın her yerinde mevcut bazen para hesabı yaparken, bazen çalışırken özellikle mimar - mühendis isek ya da futbol oynarken bile topa kaç derecelik açıyla vurursam top kalecinin üstünden geçer diye düşünüyoruz.İşte bu günümüzdeki durumları da düşünerek matematiği herkesin işine yarayacak ve yansıtacak şekilde anlatmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Matematiğin zorluğu soyut olmasında ve bol bol tekrar yapmaktan geçiyor.

Matematik / Geometri Öğretmeni - Erman Özenli

Yazıyı Paylaş
Etiketler
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır