Thales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye)

Yazar: Erman Ö. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1121
Thales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye)
T hales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye) hakkında bilinmesi gerekenler. Thales Matematik Müzesinde neleri bulabilirsiniz.

Genellikle matematik öğretimini kuralları ezberleterek yada ispatlayarak öğretmeye çalışırız ya da öğrenciye bol bol ödev vererek onun bir konuyu pekiştirmesini amaç ediniriz. Size Aydın'da özel bir okulun kurduğu Matematik müzesinden bahsedeceğim. Havasından mıdır yoksa suyundan mıdır üniversite sınavındaki başarısıyla, matematik ortalamasının yüksekliğiyle örnek olan ildir Aydın.

Thales matematik müzesi, matematiği oyunlarla, eğlenerek ve görerek (somut) bir hale getirerek öğretmeyi hedeflemiş ve bunu ayrı bir bina da ve müzeleştirmiş. Gerçekten bir ülkenin övündüğü, tarihte yada şimdi neler yaptığını, hangi ürünler ortaya koyduğunu, dünyaya bakış açısını müzeler anlatır. Bu bakımdan ülkemizdeki müzeler genellikle tarihi öne çıkarmayı adet edinmiştir. Bu müze matematiği ön plana alarak öğrencilere ve öğretmenlere de matematiğin zevkli ve farklı yollarını gösteriyor. Matematik müzesinde birçok materyal mevcut. İkili saymadan Pi sayısına, imkansız üçgenden Leonardo daVinci'nin köprüsüne, dört renk problemden topolojik düğümlere, alan-yarıçap, çevre-yarıçap, açılar, simetrinin yanı sıra Pisagor teoreminden ünlü matematikçi John Nash'ın oyun teorisi, Mimar Sinan'ın yapılarındaki sırları gibi bölümleri var ve ara ara başka okullara da gidip materyallerini sergiliyorlar.


Matematik günlük hayatımızın her yerinde mevcut bazen para hesabı yaparken, bazen çalışırken özellikle mimar - mühendis isek ya da futbol oynarken bile topa kaç derecelik açıyla vurursam top kalecinin üstünden geçer diye düşünüyoruz.İşte bu günümüzdeki durumları da düşünerek matematiği herkesin işine yarayacak ve yansıtacak şekilde anlatmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Matematiğin zorluğu soyut olmasında ve bol bol tekrar yapmaktan geçiyor.

Matematik / Geometri Öğretmeni - Erman Özenli

Etiketler

Yazar

Erman Ö.

Merhaba, ben Erman Hoca.1982 İstanbul doğumluyum,Liseyi Kenan Evren Andolu Lisesinde (İstanbul Kadiköy Lisesi olmuş.) bitirdikten sonraİstanbul üniversitesi matematik bölümünü v...

Benzer Yazılar
Nikola Tesla ve Müzesi (Belgrad-Sırbistan)

Nikola Tesla ve Müzesi (Belgrad-Sırbistan)

Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla ve Müzesi nerededir? Nikola Tesla ve Müzesine neden gidilmelidir? Müzeyi ziyaret eden eğitmenimizin deneyimleri sizlerle.

Eğitim ve Pedagoji Müzesi Belgrad-Sırbistan

Eğitim ve Pedagoji Müzesi Belgrad-Sırbistan

Eğitim ve Pedagoji Müzesi Belgrad-Sırbistan müzesi hakkında bilinmesi gerekenler. Uzman matematik öğretmenimiz deneyimlerini sizler için hazırladı.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul