Teknolojinin Eğitime Etkisi

Yazar: MUSTAFA Y. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 9234
Teknolojinin Eğitime Etkisi
T eknolojinin eğitime olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir. Teknolojinin eğitime olan en büyük etkisi nedir. Ülkemizde eğitimde teknoloji kullanımı üzerine yapılan çalışmalar nelerdir.

Teknolojinin hayatımızdaki yerinin artmakta olduğu yadsınamaz bir gerçek. Öyle ki artık günlük hayatımızdaki birçok ihtiyacımızı teknolojinin nimetlerinden faydalanarak karşılaşıyoruz. Evde, işte yahut sokakta yürürken teknolojinin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanmaktayız. Bu yönüyle teknoloji "zaman tasarrufu" konusunda 21. yy. insanına oldukça fazla hizmet sunmaktadır. Teknolojinin sunduğu bu hizmetler sayesinde günlük işlerimizi, kısa zaman içerisinde ve daha az enerji harcayarak yapabiliyoruz. Bu durum zamanın çok daha değerli olduğu çağımızda bizler için büyük bir nimet.

Teknolojinin imkanları hayatın her alanında karşımıza çıkmakta. Bu alanlardan bir tanesi de eğitim. Belki de en önemlisi "eğitim" diyebiliriz. Teknolojinin eğitim alanında bizlere sağladığı imkanlar, gerçekten bu konunun üzerinde durulması gerekliliğini ortaya koyuyor. Nitekim teknolojiyi eğitimde etkin kullanan ülkelerin eğitimdeki başarısı, teknolojinin eğitim- öğretime katkısını ortaya sermektedir. Batı ülkelerindeki teknolojik eğitim konusunda yapilan araştırma ve geliştirme çalışmalarına verilen önem de bu husustaki bilincin bir göstergesi.

Ülkemizde de teknolojiyi eğitimde kullanma hususunda yapılan çalışmalar mevcut. Buna verilecek en iyi örnek Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirmeyi amaçlayan FATİH Projesi. Bu proje ile eğitimde fırsat eşitliği amaçlanmakta ve ülkemizin dört bir yanındaki öğrencilerin eşit eğitim imkanlarına sahip olması hedeflenmekte. Proje kapsamında okullara etkileşimli tahtalar verilip, internet altyapısı sağlandı. Ayrıca okul dışında da öğrenciler Eba aracılığı ile ders tekrarları yapıp, öğrendikleri konularla ilgili etkinlikler yapma imkanı buldu. Her öğrencinin Ebaya girebilmesi için de 3 Gb internet, öğrencilere ücretsiz hale getirildi.

Tüm bunlara bakarak söyleyebiliriz ki eğitim öğretim sisteminde teknoloji çok önemli bir yer tutmakta. Eğitimde kaliteyi arttırmak, zamanı etkili kullanabilmek ve de en önemlisi çağımızın gereklerine uygun çağdaş eğitim verebilmek için teknolojiyi eğitimde olabildiğince kullanmak gereklilikten öte bir zorunluluktur.

Eğitimin en temel amaçlarından biri öğrencinin çağın gereksinimlerine ayak uydurmasını sağlamak ve değişen hayat standartlarına uyumunu kolaylaştırmak iken teknolojiyi eğitimden ayrı düşünmek mümkün değildir. Bizler de bu durumda çocuklarımızı teknolojinin eğitimde sunduğu fırsatlara yönlendirerek ve doğabilecek zararlı sonuçlarını da minimum düzeye indirerek teknoloji destekli eğitimden faydalanmalıyız.

Türkçe Öğretmeni - Mustafa Yaylak 

Etiketler

Yazar

MUSTAFA Y.

YAKLAŞIK OLARAK 7 YILDIR ÇEŞİTLİ MECRALARDA ÖZEL DERS VERDİM. İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİME DESTEK AMAÇLI; BUNUN YANI SIRA HER TÜRLÜ SINAVA HAZIRLIK ÇALIŞMALARINDA ÖĞRENCİLERİME EĞ...

Benzer Yazılar
Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Teknoloji, 2000'li yıllarla birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası hâline geldiği artık su götürmez bir gerçektir.

Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Uygulamalar

Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Uygulamalar

Eğitimde kullanılabilecek uygulamalar nelerdir. Eğitimin kalitesini artıracak olan öğretmenlerin eğitimde kullanabileceği eğitsel mobil ve web uygulamaları.

Google ve Meb Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Eğitimi İçin El Ele Verdi

Google ve Meb Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Eğitimi İçin El Ele Verdi

Milli eğitim bakanlığı ve Google Türkiye "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" dersi için iş birliği yaptı.

Kara Tahtada ‘Word’ Öğreten Öğretmene Microsoft’tan Bilgisayar Sözü

Kara Tahtada ‘Word’ Öğreten Öğretmene Microsoft’tan Bilgisayar Sözü

Geçtiğimiz günler de sosyal medyanın gündemine oturan kara tahtada word öğreten öğretmene bilgisayar sözü

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?