Teknolojinin Eğitime Etkisi

Teknolojinin Eğitime Etkisi
MUSTAFA Y.
Teknoloji ve Eğitim
Oca 24, 2020
6134

Teknolojinin hayatımızdaki yerinin artmakta olduğu yadsınamaz bir gerçek. Öyle ki artık günlük hayatımızdaki birçok ihtiyacımızı teknolojinin nimetlerinden faydalanarak karşılaşıyoruz. Evde, işte yahut sokakta yürürken teknolojinin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanmaktayız. Bu yönüyle teknoloji "zaman tasarrufu" konusunda 21. yy. insanına oldukça fazla hizmet sunmaktadır. Teknolojinin sunduğu bu hizmetler sayesinde günlük işlerimizi, kısa zaman içerisinde ve daha az enerji harcayarak yapabiliyoruz. Bu durum zamanın çok daha değerli olduğu çağımızda bizler için büyük bir nimet.

Teknolojinin imkanları hayatın her alanında karşımıza çıkmakta. Bu alanlardan bir tanesi de eğitim. Belki de en önemlisi "eğitim" diyebiliriz. Teknolojinin eğitim alanında bizlere sağladığı imkanlar, gerçekten bu konunun üzerinde durulması gerekliliğini ortaya koyuyor. Nitekim teknolojiyi eğitimde etkin kullanan ülkelerin eğitimdeki başarısı, teknolojinin eğitim- öğretime katkısını ortaya sermektedir. Batı ülkelerindeki teknolojik eğitim konusunda yapilan araştırma ve geliştirme çalışmalarına verilen önem de bu husustaki bilincin bir göstergesi.

Ülkemizde de teknolojiyi eğitimde kullanma hususunda yapılan çalışmalar mevcut. Buna verilecek en iyi örnek Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirmeyi amaçlayan FATİH Projesi. Bu proje ile eğitimde fırsat eşitliği amaçlanmakta ve ülkemizin dört bir yanındaki öğrencilerin eşit eğitim imkanlarına sahip olması hedeflenmekte. Proje kapsamında okullara etkileşimli tahtalar verilip, internet altyapısı sağlandı. Ayrıca okul dışında da öğrenciler Eba aracılığı ile ders tekrarları yapıp, öğrendikleri konularla ilgili etkinlikler yapma imkanı buldu. Her öğrencinin Ebaya girebilmesi için de 3 Gb internet, öğrencilere ücretsiz hale getirildi.

Tüm bunlara bakarak söyleyebiliriz ki eğitim öğretim sisteminde teknoloji çok önemli bir yer tutmakta. Eğitimde kaliteyi arttırmak, zamanı etkili kullanabilmek ve de en önemlisi çağımızın gereklerine uygun çağdaş eğitim verebilmek için teknolojiyi eğitimde olabildiğince kullanmak gereklilikten öte bir zorunluluktur.

Eğitimin en temel amaçlarından biri öğrencinin çağın gereksinimlerine ayak uydurmasını sağlamak ve değişen hayat standartlarına uyumunu kolaylaştırmak iken teknolojiyi eğitimden ayrı düşünmek mümkün değildir. Bizler de bu durumda çocuklarımızı teknolojinin eğitimde sunduğu fırsatlara yönlendirerek ve doğabilecek zararlı sonuçlarını da minimum düzeye indirerek teknoloji destekli eğitimden faydalanmalıyız.

Türkçe Öğretmeni - Mustafa Yaylak 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır