Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken
Münire S.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Nis 23, 2017
2153

Günümüz sınav sisteminin değişmesiyle beraber öğrencilerin en büyük kaygısı, "nerden başlamalıyım?" oluyor. Öğrenci sınav konularını takvime uygun bir şekilde öğrenmeye çalışırken, zaman daralması sonucunda da telaşa kapılabilmektedir. Bu esnada sakinlik sağlanmalı ve bu sakinlik, düzgün bir çalışma temposuyla birleştirilerek sınava motive olunmalıdır.


Peki öğrenci deyim yerindeyse "bocalama" döneminde ne yapmalıdır?

Öncelikle öğrenci; gerekirse yardım alarak "ne istediğine" karar vermelidir. Çünkü isteklerini doğru kararla birleştirmiş bir genç, ileride yapacağı meslekte de mutlu olacaktır. Daha sonra istediği alanla ilgili gereken tüm çalışmaları hazırlamalıdır. Zaman kaybına neden olabilecek tüm nedenleri etrafından uzaklaştırmalıdır. Kendisi için en uygun zaman aralığını tespit ettikten sonra çalışmaya başlamalıdır. Başarıya ulaşmak için kendisini motive edecek aktivitelerle ders arası vermeli ancak bu etkinlikler derse tekrar dönmesini engelleyecek tarzda ve sürede kesinlikle olmamalıdır.


Bu süreçte velilerin de öğrenci üzerinde başarıyı arttırıcı eğilimleri olmalıdır. Çünkü desteği hisseden genç, yalnız olmadığını düşüneceği için dönemsel olarak yaşayacağı kaygı ve stresini anında paylaşacaktır. Bu durumda hemen çözüm yoluna gidecek olan ebeveyn, kısa sürede öğrenciyi tempolu çalışma hızına ulaştıracaktır.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır