Sınav Yaklaşırken

Yazar: Münire P. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2954
Sınav Yaklaşırken
S ınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Günümüz sınav sisteminin değişmesiyle beraber öğrencilerin en büyük kaygısı, "nerden başlamalıyım?" oluyor. Öğrenci sınav konularını takvime uygun bir şekilde öğrenmeye çalışırken, zaman daralması sonucunda da telaşa kapılabilmektedir. Bu esnada sakinlik sağlanmalı ve bu sakinlik, düzgün bir çalışma temposuyla birleştirilerek sınava motive olunmalıdır.


Peki öğrenci deyim yerindeyse "bocalama" döneminde ne yapmalıdır?

Öncelikle öğrenci; gerekirse yardım alarak "ne istediğine" karar vermelidir. Çünkü isteklerini doğru kararla birleştirmiş bir genç, ileride yapacağı meslekte de mutlu olacaktır. Daha sonra istediği alanla ilgili gereken tüm çalışmaları hazırlamalıdır. Zaman kaybına neden olabilecek tüm nedenleri etrafından uzaklaştırmalıdır. Kendisi için en uygun zaman aralığını tespit ettikten sonra çalışmaya başlamalıdır. Başarıya ulaşmak için kendisini motive edecek aktivitelerle ders arası vermeli ancak bu etkinlikler derse tekrar dönmesini engelleyecek tarzda ve sürede kesinlikle olmamalıdır.


Bu süreçte velilerin de öğrenci üzerinde başarıyı arttırıcı eğilimleri olmalıdır. Çünkü desteği hisseden genç, yalnız olmadığını düşüneceği için dönemsel olarak yaşayacağı kaygı ve stresini anında paylaşacaktır. Bu durumda hemen çözüm yoluna gidecek olan ebeveyn, kısa sürede öğrenciyi tempolu çalışma hızına ulaştıracaktır.

Etiketler

Yazar

Münire P.

Özel ders ile ilgili tecrübelerinizi ve hakkınızda detaylı bilgileri buraya yazabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel ders fiyatları üzerine araştırma yapıyorsanız size en uygun öğretmenlerin fiyat aralıklarını blogdadır.

LGS Sınavına Hazırlık

LGS Sınavına Hazırlık

Lgs sınavına nasıl başarılı olunur. Lgs sınavına hazırlanan öğrenciler için yol haritası niteliğinde taktikler.

2024 KPSS Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımı

2024 KPSS Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımı

Kpss Lisans Vatandaşlık konuları ve en güncel geçmiş yıllarda vatandaşlık testinde çıkan soruların konu dağılımlarını sizler için hazırladık.

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?